Jak vybrat kvalitní chladničku a mrazničku?

Ve snaze zaujmout nás se výrobci předhánějí v představování inovativních technologií a designu domácích spotřebičů. Někdy nám však dělají spíše medvědí službu - při výběru nového spotřebiče často bezradně postáváme v prodejně či surfujeme internetovými obchody. Než se v nabídce zorientujeme, ztratíme spoustu času a často i nervy. Jak si tedy vybrat novou lednici a nezbláznit se?

bydlení, bílá technika, chladničky a mrazničky,uchovávání potravin

Energetická třída

Podíl chladničky a mrazničky na celkové spotřebě elektřiny v domácnosti tvoří zhruba 25%. Je proto namístě věnovat pozornost energetické třídě. Nejúspornější chladničky jsou označeny symbolem A + + +, přičemž každé plus představuje o 25% nižší spotřebu než při chladničce se stejným objemem v předchozí třídě. Například pokud běžná kombinovaná chladnička ve třídě A spotřebuje za 24 hodin 1 kWh elektřiny, chladnička s stejným objemem ve třídě A + spotřebuje 0,75 kWh elektřiny a tak dále. Věděli jste, že nové chladničky mají až o 45% nižší spotřebu než chladničky vyrobené před deseti lety? Stará chladnička s námrazou ve srovnání s novou lednicí bez námrazy spotřebuje o 200% elektřiny více.

Prostor chladničky by měl být zaplněn alespoň na 70%

Chladící část by měla mít kapacitu přibližně 60 litrů na jednoho člena domácnosti, mrazící prostor 50 až 80 litrů, pokud máte vyšší nároky, uspokojí vás objem 120 litrů na osobu.

Užitečné funkce

  • Beznámrazový systém (např. NoFrost) - předchází vzniku námrazy, která se tvoří při odpařování vlhkosti z uskladněných potravin nebo vniká do prostoru chladničky či mrazničky při jejím otevírání, ledničku netřeba odmrazovat. Na trhu jsou i chladničky s nízkonámrazovou technologií (např. LowFrost), které omezují tvorbu námrazy na minimum, ty jsou však třeba odmrazovat.
  • Nulová zóna - zóna v chladničce (může to být i zásuvka) s teplotou 0 ° C nebo těsně nad; tato teplota je nejvhodnější pro uchovávání masa a ryb - potraviny vydrží déle čerstvé, zelenina a ovoce budou dlouho chutnat jak přímo ze zahrádky.
  • Super chlazení (např. Supercool) - doporučuje se používat ho při vkládání větších objemů potravin. Aktivací funkce se sníží teplota v chladničce a po zchlazení potravin se ustálí na nastavené teplotě. V mrazničce je podobnou funkcí Super mrazení (např. Superfreeze).
  • Antibakteriální ochrana - vnitřní prostor chladničky má povrchovou úpravu (například na bázi nanotechnologie) nebo antibakteriální vzduchový filtr, který zabraňuje šíření mikroorganizmů, což zvyšuje hygienu skladování.
  • Zvuková signalizace (alarm) - zvukem upozorní na špatně zavřená dvířka a tak zabrání plýtvání energií.

Jak je to vlastně s kompresory?

U kombinovaných chladniček s mrazákem bylo možné vybírat z jedno nebo dvoukompresorových (chladnička a mrazák mají vlastní kompresor). Jednokompresorová chladnička neumožňovala vypnout jen chladničku, pokud jste jeli například na dovolenou, nebo jen mrazící část, byla-li delší dobu prázdná. Dvoukompresorové chladničky umožňovaly nastavit teplotu nezávisle v chladničce i mrazničce a také vypnout jednu nebo druhou část. Oblast chlazení však zaznamenala pokrok. Dnes má většina jednokompresorových chladniček elektrický ventil - lze tedy regulovat teplotu jak v chladničce, tak v mrazničce. Navíc, na trhu se objevují i ​​takové typy, u kterých můžete vypnout chladicí část, například při čištění. Proto jsou dnes dvoukompresorové chladničky spíše přežitkem. Většina lidí si myslí, že výhoda dvoukompresorových kombinovaných chladniček je v tom, že pokud se porouchá jeden kompresor, je nefunkční jen jedna část - chladnička nebo mraznička. V zásadě je to však jedno, protože oprava musí proběhnout v servisu, čili o ledničku přijdete i tak na několik dní.

Berte v úvahu i vnitřní osvětlení prostoru chladničky

Moderní spotřebiče jsou vybaveny LED technologií, která má oproti klasickým žárovkám výrazně nižší spotřebu energie.

Klimatické třídy

SN - okolní teplota od 10 do 32 ° C
N - okolní teplota od 16 do 32 ° C
ST - okolní teplota od 18 do 38 ° C
T - okolní teplota od 18 do 43 ° C

U mrazniček je důležitá mrazící kapacita

Udává se v kilogramech za 24 hodin a označuje, kolik kilogramů potravin je mraznička schopna zmrazit v průběhu dne. Počet hvězdiček informuje, při jaké teplotě budou potraviny skladovány. Jedna hvězdička znamená -6 ° C, s každou další hvězdičkou teplota klesá o 6 ° C. Při teplotě -6 až -12 ° C lze skladovat potraviny několik týdnů. Na dlouhodobé uskladnění jsou vhodné mrazničky s minimálně třemi hvězdičkami. Čtyři hvězdičky znamenají, že spotřebič dokáže bezpečně zmrazit i čerstvé pokrmy. Mrazničky a chladničky s mrazícím boxem se třemi a méně hvězdičkami mrazí jen předem zmrazené potraviny. Ideální teplota pro uchovávání potravin v chladničce je +5 ° C a v mrazničce -18 ° C. Snížení teploty o 2 ° C znamená zvýšení spotřeby energie o 15%.

Kde je její místo?

Spotřebu chladničky a mrazničky ovlivňuje i prostor, ve kterém je umístěna. Základním parametrem prostředí ideálního pro umístění chladničky je klimatická třída. Měla by být umístěna v místnosti, ve které teplota neklesne pod 15 ° C, u některých modelů pod 10 ° C.Převládá mylný názor, že když chladničku v zimních měsících umístěte do chladné komory nebo sklepa, ušetříte energii. Ve skutečnosti, pokud teplota v místnosti klesne pod zmíněnou úroveň, spotřebič se automaticky vypne, Chladnička by neměla být umístěna v blízkosti tepelného zdroje - varné desky, radiátoru či trubky, také by na ni nemělo přímo dopadat slunce.

A co péče?

Kdysi se chladničky a mrazničky čistily při odmrazování, dnes, kdy většina spotřebičů má automatické odmrazování, je čištění individuální potřebou. K čištění použijte jemný hadřík, nesmí se používat čistící prostředky obsahující brusné částice, kyseliny nebo rozpouštědla - mohly by poškodit povrch. Vnější část chladničky vyčistíte jemným roztokem vody a prostředku na mytí nádobí. Na lakované a hliníkové povrchy postačí vlažná voda, do které přidejte trochu saponátu. Rovněž můžete použít i čisticí prostředky s nízkým obsahem alkoholu, například prostředky na mytí oken. Prostředky s vyšším obsahem alkoholu nepoužívejte. Vnitřek spotřebiče čistěte vlažnou vodou s trochou octa. Dejte však pozor, aby odtokové žlábky na zadní stěně spotřebiče zůstaly průchodné. Kondenzační jednotku na zadní straně chladničky byste také měli udržovat čistou - vysát prach a jemným kartáčkem odstranit případné nečistoty usazující se z výparů z kuchyně.

Dejte pozor i na hlučnost

Jelikož spotřebič funguje nonstop, zejména při výběru chladničky do kuchyně spojené s obývacím zónou je hlučnost důležitá. Během dne si chod chladničky většinou ani neuvědomíte, ale s pokročilou hodinou se zvyšuje i její hlučnost. Vyšší hlučností jsou známé například americké chladničky. Lidské ucho vnímá rozdíl dvou decibelů jako ztišení o polovinu, proto se každý decibel počítá. Vhodné je vybírat modely s hlučností okolo 38 dB. Nespoléhejte se však na hodnotu decibelů na štítcích, hlučnost nakonec i tak ověří až praxe. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 2.díl

Troubu můžete "krmit" nejběžnějšími způsoby - tedy elektřinou nebo plynem - ona se vám za to odmění teplem,...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 1.díl

Tak neznámo, jak to vlastně s tou troubou je. Kdo to vymyslel, že je prý trouba duté těleso válcovitého tvaru ......
více…

Kuchyňské varné centrum

Od doby, kdy se pro designéry stalo tvarování kuchyňského zařízení stejně zajímavým jako vymýšlení designu...
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Chladnička aneb iglú v naší kuchyni

Místo, kde je chládeček i v létě, jedno z posledních míst odpočinku potravin před spotřebováním nebo vyhozením...
více…

Verde Eco Sgrassatore Attivo – odmašťovací prostředek 0,75l

Při uchovávání, přípravě, servírování a konzumaci jídel se málokdy vyhneme zamaštění povrchů. Mastnota je v...
více…

Verde Eco Disincrostante 1l – prostředek na vodní kámen

Vodní kámen je v místech s tvrdou a velmi tvrdou vodou běžná záležitost. Určitě je ale potřeba, nevzhledné...
více…

MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…