Tipy na čištění grilu
Grily využívají uhlí, dřevo nebo plyn při přípravě masa na akcích venku. Jsou obzvláště populární během letních měsíců, kdy lidem umožňují se těšit z dobrého jídla i z počasí zároveň.
Na grilu se však v průběhu času usazuje špína, mastnota a zbytky jídla. To snižuje výkon grilu a zanechává chuť spáleniny na dalším jídle, které na něm budete připravovat. Těchto usazenin se můžete zbavit následováním základních tipů na čištění grilu.
Olej.
Prevence je často lepší než léčba i v případě čištění grilu. Usazeninám všeho druhu můžete obvykle zabránit nanesením oleje na rošt předtím, než začnete grilovat. Rostlinný olej omezí přichytávání jídla k roštu, díky čemuž se pak po skončení vaření snadněji uklízí.
Drhnutí.
Pokud usazeniny na grilu uschly a nedají se odstranit, vydrhněte rošt silně drátěným kartáčem na grily. Pro dosažení optimálních výsledků ho vydrhněte před i po grilování. Na odrhnutí roštu můžete také použít kámen na gril, který se podobá pemze a má držadlo. Je dostatečně měkký na to, aby se přizpůsobil tvaru roštu.
Namočení.
Staré metody někdy bývají stejně efektivní jako zarputilé drhnutí. Postavte rošt do horké vody s prostředkem na mytí nádobí, aby se uvolnily usazené zbytky jídla. Nechejte ho se namáčet asi 20 minut a pak ho otřete houbou.
Čištění párou.
Parní čističe jsou praktické na čištění špíny z různých povrchů včetně grilů. Když parní čistič naplníte vodou, podržte ho asi 30 sekund nad částí grilem. Horká pára tím uvolní z grilu připálené zbytky jídla. Pak ho vydrhněte drátěným kartáčem a přesuňte se k dalšímu úseku grilu. Celý gril pak po vyčištění opláchněte zahradní hadicí.
Tipy a upozornění:
- Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat nejlepší gril