Tipy při holení elektrickým holicím strojkem

Holení elektrickým holicím strojkem je oproti holení žiletkou rychlejším, efektivnějším a dlouhodobě méně nákladným způsobem, jak dosáhnout čistého kvalitního oholení bez nutnosti nanášet holicí pěnu nebo riskovat bolestivé říznutí či odřeniny.

Zároveň jím dosáhnete stejně důkladného oholení jako žiletkou. Také u něj však existuje několik kroků, jak dosáhnout hladkého a důkladného oholení.

Příprava pokožky a vousů

Před holením elektrickým holicím strojkem je vždy dobré pokožku a vousy připravit, abyste dosáhli co nejdůkladnějšího a nejbezpečnějšího oholení. Prvním krokem je změkčit vousy tak, že je umyjete teplou vodou, osušíte ručníkem a nanesete pudr obsahující mastek. Díky tomu budou vousy méně hrubé a pro čepele holicího strojku méně obtížné. Další možností, jak změkčit vousy, je umýt je před holením šamponem a kondicionérem. Toho obvykle dosáhnete při sprchování, protože horko a pára ve sprše změkčí Vaši pokožku, takže se potom bude lépe holit.
Pokud tyto metody nestačí, můžete před holením nanést vodu na holení obsahující alkohol, která způsobí, že se vousy co nejvíce vzpřímí, což umožní důkladnější oholení. I když alkohol může u některých lidí dráždit pokožku, existuje také řada vod na holení, které alkohol neobsahují, ale přesto změkčují pokožku a vousy (obsahují např. mentol).
Na rozdíl od žiletek můžete holicí strojek použít na holení namokro i nasucho. Proto také mnoho lidí volí výše zmíněné přípravky, které změkčí a zvlhčí pokožku, čímž předcházejí nepříjemným škrábancům nebo říznutí.

Holení

Před započetím holení si rukou projeďte vousy, abyste zjistili směr jejich růstu. Na rozdíl od žiletek můžete elektrickým holicím strojkem holit i proti směru jejich růstu. Pokud však používáte hlavicový holicí strojek, musíte holit hladkými kruhovými pohyby.
Začněte tak, že zatlačíte na část obličeje, abyste měli pokožku napjatou. Začněte tam, kde vousy mírně trčí, ale netlačte přitom příliš. Tlačením byste holicí strojek zbytečně opotřebovali. Jedno místo nepřejíždějte více než jednou či dvakrát, protože tím byste nedosáhli důkladnějšího oholení.
Tomu, kdo má citlivou pokožku, se doporučuje začít s holením na krku. Když používáte holicí strojek, jeho čepele se zahřívají, což může způsobit podráždění. Protože pokožka na krku je obvykle tenčí a tím citlivější, dosáhnete tímto postupem lepšího oholení, protože čepele se budou zahřívat, až když se dostanete k  snadněji dosažitelným částem obličeje se silnější pokožkou, jako jsou tváře.

Upozornění

Jedním z prvních kroků při používání holicího strojku je zajistit, aby čepele byly ostré a jejich kryt hladký. Na kryt naneste lubrikant ve spreji, zatímco bude strojek běžet. Tím předejdete bolestivému zachytávání vousů o znečištěný kovový povrch. Tyto části vyměňujte jednou ročně, protože ztupené čepele nebo drsný povrch krytu způsobují bolestivé podráždění.
Pokud jste náchylný k zarůstání vousů nebo podráždění pokožky, není vhodné holit proti směru růstu vousů. Některé holicí strojky fungují tak, že vousy před uříznutím zvednou a povytáhnou, takže po uvolnění vousu bude jeho uříznutí konec ukrytý v pokožce. To však není běžné u všech strojků. Nejlepším způsobem, jak předejít zarůstání vousů, je řídit se výše uvedenými kroky, a věnovat holicímu strojku adekvátní péči.
Trvá až tři týdny, než si pokožka řádně zvykne na používání holicího strojku. Když používáte žiletku, odstraňujete zároveň s vousy také velmi jemnou horní vrstvu pokožky, což vede k mírnému poškrábání. Výhody elektrického holicího strojku jsou nejlépe patrné na zdravé pokožce, takže dejte svojí pokožce dostatek času, aby se zahojila, než budete moct plně vidět působení holicího strojku.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články