Topení bez starostí
Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za energie? Aby se sen stal skutečností je třeba uskutečnit některá opatření.
Jaký systém zvolit?
Dynamický rozvoj technologií v posledních letech naplno zasáhl také oblast vytápění. Solární kolektory, tepelná čerpadla a podlahové vytápění se stávají frekventovanými pojmy. Prudce rostoucí ceny energií nutí stavitele uvažovat o těchto systémech a výrobce topných zařízení dohánějí k doslovným závodům, jak co nejvíce uspořit. Stavebník, který chce ekologicky a ekonomicky topit, se však málokdy dozví, že žádný z kotlů, tepelných čerpadel nebo kolektorů nefunguje sám o sobě. Opak je pravda - vytápěcí zařízení se musí vhodně začlenit do celého systému vytápění; jen tak se naplno využijí jeho vlastnosti. Je proto důležité vyhledat odborníka, který je schopen podle vašeho přání a finančních možností ušít topný systém domu takříkajíc na míru. Dříve, než sednete k internetu a začnete nakupovat časopisy, knihy a obcházet všechny známé, kteří by mohli o vytápění alespoň něco tušit, najděte si firmu nebo projektanta se specializací na vytápění a navštivte je. Tam vám pomohou uvědomit si, co vlastně od vytápění očekáváte. Pokud byste byli tlačeni k něčemu, co se vám nezamlouvá, hledejte jinde. Odborník by vám však měl vypracovat studii i s výpočtem předpokládaných nákladů na zřízení a provoz topného systému. Na základě konstruktivního dialogu se pokuste dopracovat ke dvěma variantám, které by mohly být pro vás přijatelné finančně i uživatelsky, a tyto dvě možnosti pak zkoumejte do hloubky. Na všechny ostatní možnosti zapomeňte, protože pokud budete chtít obsáhnout celý trh s vytápěním, nikdy se nerozhodnete a náklady na konzultace a projektovou přípravu se vyšplhají k výšinám.
Aby topení skutečně topilo
Projekt, projekt, projekt! Ten je skutečně důležitý na to, aby systém opravdu fungoval. Řešení na koleně tu nemají místo.Zabetonované podlahové topení už měnit nebudete. Proto by samozřejmostí měla být investice do projektu. Časy, kdy topný systém s kotlem na uhlí a několika radiátory navrhl a zrealizoval sám topenář, jsou naštěstí pryč. Důležité je najít správné vyvážení tak na straně zdrojů (kotlů a podobně), tak i na straně spotřebičů (výkon, teplotní spád a další). Správný projekt by proto měl obsahovat nejen výpočet tepelných ztrát jednotlivých místností, dimenzování topných těles (radiátorů, podlahového vytápění), zdrojů tepla (např. kotle a tepelného čerpadla) a správné zapojení, ale také systém měření a regulace. Nezřídka se stává, že dodavatelé jednotlivých komponent topného systému namontují zákazníkovi v honbě za ziskem své špičkové zařízení vybavené elektronikou s vlastním řídicím systémem. Ten sice dokáže bezchybně řídit právě to své zařízení, ale komunikace s ostatními systémy řízení je přinejmenším obtížné. Výsledkem je pak papírová bedna plná demontovaných "moudrých" krabiček, protože nadřazená regulace celého domu prostě mluví jiným jazykem. Dá se to přirovnat k rozdílům mezi mobilními telefony od různých výrobců. Ve spolupráci s realizační firmou třeba také naplánovat jednotlivé etapy montáže vytápění, aby se koordinovaly se stavební připraveností. Platit odborníky-topenáře za čištění stavby od zbytků malty je skutečný luxus. Proto je výhodné předem dohodnout setkání stavební a topenářské firmy, aby se upřesnily termíny a dodávky. Pro dosažení požadovaných parametrů vytápění je důležité dodržet i tepelně izolační vlastnosti domu, ze kterých se vycházelo při návrhu projektu vytápění. Dům, kterému chybí předepsaná izolace, je nejen energeticky velmi náročný, ale také se ho nemusí podařit vytopit vůbec (to platí především během prvního roku v novostavbě).
Topit bez starostí
V současnosti je důležitá i úspora času, proto jsou moderní topné systémy s vyspělou regulací tak vyhledávané - nevyžadují prakticky žádnou obsluhu. Stejně, jako už nikoho nepřekvapí nové auto prošpikované elektronikou, je to i s moderním vytápěním. Kvalitní řídicí systém dokáže vyrobit teplo v ten nejvhodnější okamžik a distribuovat ho ve správné chvíli tam, kam je to třeba, například pomocí akumulačních nádrží. Jde o systém zvaný just-in-time - právě včas, jaký známe i z výroby aut. Znamená to vyrobit produkt ve správném čase a ve správném okamžiku ho dodat na místo určení. Jedná se o systém, který prospívá nejen nadnárodním koncernům, ale i vaší peněžence. Přirovnáním k automobilům si vypomůžete i dál. Tak jak se dnes auto neovládá jen volantem a řadicí pákou, stejně nelze moderní vytápění ovládat jen komínovou klapkou .. Moderní kotelna by také neměla obsahovat pouze jeden zdroj tepla. Aby se co nejoptimálněji využil
buď na vytápění, nebo ohřev teplé vody, je nutné nějaké zařízení, jakýsi mozek, který co nejlevněji řídí výrobu tepla.
Proč více zdrojů?
Vyplatí se kombinovat vytápění pomocí obnovitelného zdroje (tepelné čerpadlo, solární kolektory, kotel na biomasu a podobně) a doplňkového (bivalentního) zdroje (plynový kotel, elektrokotel) pro případ nedostatečného výkonu prvního zdroje. Volbu zdroje tepla ovlivňuje řada faktorů:
- velikost a využití domu
- zda dům stojí na venkově, nebo ve městě
- dostupnost sítí a druhů paliv
- ochota uživatele investovat do chodu vytápění svou práci a čas
- vstupní náklady
Vhodnou kombinací zdrojů se však dají náklady na teplo snížit na zlomek provozních nákladů jednoho zdroje (například plynu nebo elektřiny). Povinností architekta či projektanta domu by mělo být i posouzení vhodného zdroje vytápění. Konzultace s odbornou topenářskou firmou by měla vést k určení minimálních rozměrů technické místnosti, dopravních tras, velikosti a umístění komínu a podobně. S typovými projekty domů, které s oblibou uvažují s kotelnou ve skříni, kam se schová plynový nebo elektrický kotel, jste odsouzeni jen k tomuto kotli a o kombinaci zdrojů ani neuvažujte. Zároveň, než začnete stavět, je dobré pamatovat na trasy trubek, kabelů, umístění senzorů či termostatů. Vyhnete se slzám nad jizvami v téměř hotovém rodinném domě. Počáteční investice do kvalitního projektu vytápění a regulace se vám vrátí při realizaci a hlavně při provozu.
Jaká kombinace je nejlepší?
Existuje mnoho řešení. V současnosti se odehrává pomyslný souboj mezi nízkoteplotními zdroji (tepelnými čerpadly, kolektory, kotli) a kotli na tuhá paliva, které naopak často pracují s teplotami kolem bodu varu. Řešením však může být akumulační zásobník, do kterého se ukládá energie vyrobená jakkoliv, a to i z více zdrojů. Tato nádrž nebo zásobník umožňuje zásobovat spotřebiče (podlahové vytápění, radiátory) teplem (vodou) se správnou teplotou a ve správný čas. A to i například až za dva dny, protože pokud je dobře izolovaná, tak voda v ní chladne jen minimálně. Povel k vytápění nebo ohřev vody přichází ze senzoru nebo termostatu, který zapne čerpadlo.
Různé teploty místností
Pokud se chystáte stavět dům typu bungalov s velkým obytným prostorem v jedné rovině, na řízení teploty stačí počítat s jedním senzorem. Jiná situace nastává, pokud plánujete rozsáhlejší dům s různými požadavky na teplotu a denní režim v jednotlivých místnostech. Vhodné je například rozdělit systém na jednotlivá patra či na severní a jižní stranu. Moderní skleněné jižní fasády (francouzská okna na terasu) jsou krásné a dodávají interiéru hodně světla, ale se světlem přichází i velké množství tepla. Pokud byste umístili senzor v tomto ohřívaném prostoru vypnulo by se celé vytápění a v podkroví či v jiných místnostech orientovaných na sever by nastal problém. Za pět hodin slunečního svitu dokáže i podlahové topení citelně vychladnout (o radiátorech nemluvě) a výsledek je jasný - v obývacím pokoji příjemné teplo a v jiných částech domu zima. Podobný účinek na senzor topného systému má i topení v krbu. Proto je důležité již během přípravy myslet na individuální regulaci teploty jednotlivých místností nebo alespoň části domu.
Výhody plošného vytápění a chlazení
- vysoký komfort v létě i zimě
- výrazná úspora provozních nákladů
- neviditelnost = volnost při zařízení interiéru
- žádné víření prachu
- žádné nepříjemné proudění studeného vzduchu při chlazení
- naprosto bezhlučný provoz
Podlahové vytápění versus radiátory
Bez nadržování jedné či druhé straně se dá říci, že k nízkoteplotním zdrojem je energeticky mnohem výhodnější podlahové topení. Správně projektovaná podlahovka je také uživatelsky příjemná a komfortní - konec nohám přimrzajícím k dlažbě při čištění zubů. Naopak radiátory podstatně rychleji reagují na regulační zásah, protože setrvačnost nahřívání několika tun betonu je řádově v hodinách. Zvolíte-li radiátory, volte raději nízkoteplotní ( hliníkové apod.) které přenášejí a využívají teplo co možná nejlépe.