Každý, kdo vlastní kamna na dřevo, potřebuje na založení ohně nejprve kvalitní a suché dřevo. Skladování palivového dříví není složité, ale takové místo musí být suché a vzdušné. Ve venkovním prostředí se většinou dřevo ukládá do úhledných hromádek, které vypadají pěkně a nezaberou mnoho místa. Udržet takovou kupu pohromadě vám pomohou boční koncovky, ať už je to strom, stěna nebo tyče. Před deštěm dřevo ochráníte velkou plachtou, která ale na druhé straně zabrání proudění vzduchu, což značně zpomalí schnutí dřeva. Dřevo tak může být znehodnoceno vlhkostí či hnilobou i kvůli tomu, že absorbuje vlhkost ze země. V takové kupě dřeva si pak malí hlodavci zvyknou udělat hnízdo, stejně jako i hmyz. Proto je důležité, uložit dřevo tak, aby co nejdéle zůstalo suché. Ideální je dřevo uložit na betonovou desku, dlažbu nebo na kus řeziva či překližky, aby nebylo položené přímo na zemi. Dřevo schne rychleji, když je venku na slunci a větru. Jakmile je dřevo suché, přeneste jej do dřevníku nebo zděného přístřešku, kde ale musí dobře cirkulovat vzduch. Existují však i držáky na dřevo větších rozměrů, pokud nemáte k dispozici zmíněnou kůlnu na dříví.
Uvnitř domácnosti si suché dřevo můžete umístit do blízkosti krbu, abyste ho měli po ruce. Záleží na tom, v jakém designérském provedení máte krb nebo krbová kamna. Dřevo se dá uložit na místo určené hned pod krbem, nebo po jeho celé výšce. Dostupné jsou však i různé originální a hlavně stylové držáky, které působí jako praktický doplněk domácnosti. Mají různé tvary, vzory a velikosti, ze kterých se dá vybrat. Nebo si můžete nechat zhotovit originální v kovářské dílně, kde vyrábí také nářadí ke krbovým kamnům. Sladíte tak styl nářadí s kovovým košem na dřevo.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu