Tubusy, které přinášejí denní světlo

Pohled z okna má z psychologického hlediska velký význam a přispívá k dobré psychické pohodě. Ne vždy však lze umístit okno přesně tam, kde bychom potřebovali. Tehdy přichází na řadu světlovod. Nenahradí sice okno, ale pomůže přivést denní světlo tam, kde okna být nemohou nebo kde nestačí.

světlovod, bydlení, zdraví

Světlovody

Světlovody se skládají ze tří na sebe navazujících částí - rámu s pevně osazenou kopulí umístěnou na střeše, pevného tubusu s reflexním povrchem, jehož úkolem je světlo odrážet, a difuzéru, který je koncovým prvkem světlovodu a musí splňovat mnoho funkčních i designových aspektů. 

Střešní kopule 

Kopule dělá z malého světlovodu výkonné zařízení pro osvětlování prostor v domě či bytě. Tvar a materiál, ze kterého je vyrobena, výrazně ovlivňují množství denního světla, které se do místnosti přivede. Výrobci světlovodů přizpůsobují tvar kopule světelným podmínkám konkrétní oblasti - tam, kde často svítí slunce, mívají kopule formu, která zachycuje co nejvíce přímého slunečního světla, v našich podmínkách, kde není tolik slunečných dnů, se tvar kopulí přizpůsobuje světlu rozptýlenému přes mraky. Na světlovody s menšími průměry se používá křišťálové sklo - díky jeho optickým vlastnostem se zvýší účinnost světlovodu na maximum.Křišťálové sklo je tvrdé a hladké, a pokud se zašpiní, nečistota se do skla nevpeče, ale při prvním dešti se z povrchu snadno smyje. Nevýhodou skleněných kopulí je však jejich vyšší cena - důvodem je pochopitelně náročnější výroba. Kopule z plastu jsou sice levnější, rychlejší však stárnou a mají horší samočisticí schopnost. Smog v ovzduší na plastový povrch lépe přilne a naruší tak průzračnost důležitou pro zachytávání denního světla. Plastové povrchy navíc poškozuje i UV záření - jeho účinkem žloutnou a křehnou.

Na velikosti záleží

Velikost, tedy průměr světlovodu, hraje zásadní roli v tom, jaké množství denního světla je zařízení schopné přenést. Čím větší průměr, tím vyšší schopnost dobře osvětlit například kuchyňskou linku nebo pracovní stůl. Průměr ale není jediným faktorem, který rozhoduje o výsledných světelných podmínkách v místnosti. U méně kvalitních světlovodů nemusí ani projektem předepsaný průměr splnit vaše očekávání, protože ve výkonnosti kopulí, světlovodných tubusů a rozptylovačů světla mohou být u zařízení od různých výrobců podstatné rozdíly.

Tubus je důležitý 

Délka tubusu světlovodu je důležitá vzhledem k jeho výkonnost. Při délce více než 6 až 7 metrů se doporučuje zvětšit jeho průměr (dnes se již běžně instalují tubusy dlouhé až 20 metrů a byly již zhotoveny i světlovody s délkou 45 až 50 m), důležitý je i údaj o odrazivosti vnitřní zrcadlové plochy (některé výrobky dosahují 99,8%), a také hodnota difuze, čili rozptylu paprsku při jeho dalším odrazu. Difúze také nejvíce určuje schopnost dobře vést světlo na určitou vzdálenost. Pokud mají světlovody difúzi při odrazu méně než 4%, znamená to, že 96% paprsku se přenáší dále. Odrazivost je velmi důležitá, musí ji však doplňovat i absolutní brilantnost zrcadlového povrchu.

Světlovody fungují na podzim i v zimě

Světlovody byly vyvinuty tak, aby splnily požadavky na osvětlení denním světlem i v zimě při rovnoměrně zatažené obloze. Vycházelo se přitom ze základních požadavků hygienických norem na denní osvětlení interiérů staveb. Po zjištění konkrétních potřeb se tento typ osvětlení navrhuje a realizuje právě s ohledem na nejnepříznivější světelné podmínky.

Umístění světlovodů

Světlovody se montují všude tam, kde nemá přístup denní světlo - do prostor v centru dispozice domů (tedy do takových, které nejsou dostatečně blízko u fasády), v nichž by jinak muselo využívat umělé osvětlení i během dne - do koupelen a kuchyní, na chodby a schodiště, do šatníků ... O umístění světlovodů lze uvažovat - ale vždy již v projektu - i tehdy, pokud je například obývací pokoj dobře prosvětlený okny, kuchyňská linka v její zadní části je však utopená v tmavém koutě. Investice při realizaci bude sice vyšší, později se však vrátí v úsporách energie při užívání prostoru.

Montáž, cena a záruka

Světlovody jsou jako stavebnice. I když se o nich obvykle uvažuje zejména v novostavbách, technologicky se dá vyřešit i dodatečná montáž do starších objektů. Zásahy do stavby jsou přiměřené - výrobci přirovnávají náročnost montáže k namontování střešního okna. Světlovody jsou bezúdržbové a záruka na odrazivost zrcadlové vrstvy je 25 let. Cena je zhruba stejná jako cena kvalitního střešního okna a její výše závisí na průměru a zejména na délce zrcadlového tubusu.

Uživatelský komfort

U světlovodu jde v první řadě o uživatelský komfort a psychickou pohodu. Přirozené sluneční světlo má prokazatelný pozitivní účinek na lidské zdraví a jeho dostatečný přísun je tedy nepochybně potřebný, případná vyšší vstupní investice však zůstává na zvážení každého jednotlivce. Jisté však je, že díky tomuto řešení lze zajistit denní světlo i do těch nejtmavších koutů našich domovů.

Jaké světlo, takový světlovod

Pokud chcete prostory v domě osvětlit pomocí světlovodů, v první řadě byste si měli ujasnit, co od denního světla v jednotlivých místnostech očekáváte. Například v chodbě, kde se na intenzitu světla nebudou klást vysoké nároky, stačí méně výkonný světlovod, v pracovně nebo dětském pokoji, kde se předpokládají činnosti náročné na zrak, jako jsou čtení a psaní, bude zapotřebí výkonnější varianta. Proto je namístě včas (ještě ve stádiu projektu) probrat své představy s architektem, který na tomto základě navrhne odpovídající typ zařízení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…

Plíseň v bytě, to je neustálý boj, který někdy pomůže vyřešit až odborná firma

Boj s plísní na stěnách obytných prostor, to je často běh na dlouhou trať. Už už si myslíme, že máme vyhráno a...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…

Udělejte si útulný domov s minimem investicí

Domov má být vaším útočištěm, místem, kde se cítíte uvolněně, a kde si můžete dokonale odpočinout. Jeho vzhled...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…