Typy elektrických brusek

Dnešní truhláři a další pracovníci se dřevem používají k uhlazování a tvarování dřeva mnohem častěji brusky než tradiční hoblík nebo škrabku na dřevo.

Brusky mohou mít různý tvar a systém pohonu, takže se hodí na různé práce. Bruska používaná na tvarování okrajů desek nebo uhlazování nerovného povrchu se liší od té sloužící k jemnému dokončování povrchu výrobků.

Ruční bruska

Oscilační a excentrická ruční bruska vibrují v mírně excentrickém horizontálním vzoru, který za sebou na povrchu nezanechává pravidelný vzor. Zatímco pásová a kotoučová bruska vyřezávají z povrchu dřeva obloučky nebo linie, ruční brusky téměř vymažou vlastní stopy. Neodstraní však přitom mnoho dřeva a nejsou proto vhodné na tvarování. Můžete s nimi leštit v těsných rozích i velké povrchy. Ruční brusky používají obyčejný brusný papír, proto ho musíte dobře připevnit k základně, aby nedošlo k jeho roztržení. Některé ruční brusky mají dvě nastavení: jedno excentrické a jedno dopředu-dozadu. Obě se používají při dokončování povrchu výrobků.

Pásová bruska

Hnací válce (bubny) pásové brusky roztáčejí spojený brusný pás na podkladové kovové desce. Pásové brusky mají velkou brusnou plochu, která materiál rychle obrousí. Když povrch dřeva přiložíte naplocho pod brusný pás, materiál se z něj odstraní rovnoměrně, naklonění brusky nebo nerovnoměrný tlak však může na dřevě vytvořit rýhy a rychle zničit brusný pás. Když se brusný povrch zanese prachem, může pásová bruska dřevo i sežehnout. Přenosné pásové brusky zvládnou mnohé práce, které byly dřív doménou hoblíku.

Kotoučová bruska

Kotoučová bruska, jejíž princip je velmi starým vynálezem, využívá líce rotujícího kotouče jako opěrné desky. Centrální hřídel drží brusný disk na místě a posunutí abrazivní vrstvy brání lepicí vrstva nebo pouze vysoce frikční povrch. Přitom se mnohem rychleji opotřebovává vnější část kotouče než vnitřní, protože rychlost otáčení zvyšuje zátěž u jeho okrajů. Kotoučové brusky skvěle fungují, když je abrazivní disk nový, avšak brzy začnou brousit nerovnoměrně.

Pevná bruska

Velké pevné disky, ať už pásové nebo kotoučové, vyžadují, aby obsluha posouvala dřevo po pásu nebo po podkladové desce. Pásové brusky průmyslové kvality dokážou rychle opracovat i hrubý řeznický blok a vytvořit na něm rovnoměrně vyleštění povrch. Vyšší rychlost a větší síla však zároveň představují větší nebezpečí.

Brusné doplňky

Doplňky k válcovým a kotoučovým bruskám pasují na většinu vrtaček, avšak nenahradí správný typ elektrické brusky. Malé válcové a kotoučové brusky nemají dostatečně velký brusný povrch a brzy se proto opotřebují. Klapková bruska a další patentované vychytávky přitom mají podobné výsledky a dlouhodobě jsou velmi drahé. Elektrické brusky mívají systém na zachycování prachu, který omezuje zdravotní rizika spojená s vdechováním dřevěného prachu. Tento bezpečnostní
prvek však není součástí systému brusných doplňků.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tipy pro práci s pásovou bruskou

Broušení dřeva i jiných povrchů usnadňuje pásová bruska, která Vám poskytne profesionální obroušení a...
více…

Speciální brusky

Speciální brusky dovedou ořezávat, tvarovat nebo leštit povrch. Konturovací (obrysová) bruska je...
více…

Řezání dlaždic a obkladů úhlovou bruskou

K řezání dlaždic běžně slouží řezačka na dlaždice nebo řezačka na mokré řezání, výběr záleží...
více…

Rotační kotoučové brusky

Rotační kotoučové brusky jsou silné nástroje, které používají vyměnitelné brusné disky. Mohou mít různé...
více…

Práce s úhlovou bruskou

Úhlové brusky jsou velmi mnohostranné nástroje použitelné na řadu různých úkolů. Skládají se z rychle...
více…

Použití pásové brusky

S pásovou bruskou můžete dělat těžší práce se dřevem nebo při úpravách povrchu dřeva. Zatímco ruční bruska...
více…

Plošné brusky na dřevo

U elektrických brusek na dřevo máte na výběr ze tří možností. Můžete zvolit: pásovou...
více…

Pět výhod plošné brusky

Plošná bruska je nástroj, který můžete snadno držet v jedné ruce a který používá běžný brusný papír....
více…

Pět typů podlahových brusek

Abyste si mohli vybrat správný typ podlahové brusky, přečtěte si následující popis pěti různých typů včetně...
více…

Nebezpečí u kotoučových brusek

Jako u všech elektrických nástrojů musíte i při práci s kotoučovou bruskou dodržovat určitá bezpečnostní...
více…