Výběr velikosti klimatizace

Vyhledání klimatizace o správné velikosti na prostor, který chcete klimatizovat, není záležitostí života a smrti, ale především záležitostí peněz.

Ať už klimatizujete jednu místnost nebo celý dům, pokud byste si pořídili příliš malou nebo příliš velkou klimatizaci, stálo by Vás to další peníze za vyplýtvanou elektřinu. Přestože existuje několik metod, jak vypočítat ideální velikost klimatizace na určitý prostor, z nichž některé jsou jednodušší než jiné, vše začíná jednotkou známou jako BTU.

BTU

Když přijde na klimatizaci, chladicí kapacita okenních i větších centrálních jednotek klimatizace se vyjadřuje v BTU, tj. v britských termálních jednotkách. Čím větší je prostor, který potřebujete klimatizovat, tím vyšší počet BTU by měla klimatizace mít. BTU je jednotka tepelné energie. U klimatizace jednotka BTU říká uživateli, kolik těchto jednotek tepelné energie odstraní z prostoru za hodinu, čímž ho ochladí.

Velikost prostoru

Abyste získali pojem o potřebném počtu BTU, místnost o rozměrech 3x4,5 m potřebuje klimatizaci s 5000 BTU. Tato hodnota znamená, že jednotka klimatizace dokáže za hodinu odstranit stejný počet jednotek tepelné energie z prostoru této velikosti. Hodnota BTU umožňuje snadné srovnání relativního výkonu klimatizace. Čím vyšší je BTU, tím větší je chladicí výkon.

Příliš veliká klimatizace

Zajímavým faktem při vybírání velikosti klimatizace je, že příliš veliká jednotka může být stejně nákladná a neefektivní jako příliš malá jednotka, a to hned z několika důvodů. Prvním z nich je, že příliš velká klimatizace má sklon se často zapínat a vypínat, a vždy, když se znovu zapne, vytvoří nárůst spotřeby elektřiny, což Vás stojí peníze. Příliš velká klimatizace také správně prostor nezvlhčí a nechá vzduch suchý.

Příliš malá klimatizace

Obrácená situace nastane, pokud byste si koupili příliš malou klimatizaci na prostor, který chcete klimatizovat. Nedostatečně velká jednotka bude stále běžet v marném úsilí vychladit prostor, což se opět projeví v nákladech za elektřinu. Dalším rizikem používání příliš malé klimatizace je, že i když poběží na maximum, nemusí být schopná ve skutečně horkých dnech prostor správně ochladit.  V tabulkách najdete přibližné odhady počtu BTU potřebných na správné klimatizování prostor o různých velikostech. Pokud byste stále měli pochybnosti, můžete zavolat svému dodavateli a poradit se s ním.

Tip: prohlédněte si našeho průvodce Jakou klimatizaci vybrat?

 

comments powered by Disqus