Vysavač - domácí upír, který nesaje krev

Jak jen záleží na tom, aby vydatně sál. Pokud je navíc i vzhledný, nemusí se ani usmívat, stačí, aby se čeřil, jak chce. Závislost? Celosvětová a bez podstatných výhrad. Je jen otázkou, kdo se z nás na jaký namotá. Když jeden z vaší domácnosti odejde, druhý přichází: dosedne měkce na koberec, a pokud pochází z lepší společnosti a má dobrý původ, při sání ani nevyje, ale jen způsobně kňourá. Za hluboké noci se ho však raději vystříhejte, sousedé by vás mohli odhalit ...

Nejprve byly metly

Že prý odnepaměti sloužily nejen na odklízení smetí z našich příbytků, ale i na vymetání "špatného" z koutů, a dokonce i jako první dopravní prostředek v letectví. Odpřírodňováním člověka se jeho domácnost stále více zanášela prachem a stále méně stačila metla plnit své poslání. Dokonce až natolik, že z minulého století již nezůstaly žádné zmínky o tom, že by nějaká žínka zlehka poletovala na proutěném koštěti nebo takto směřovala na cesty. Přesto ještě dost dlouho nejedna hospodyňka poletovala po svém hospodářství a uklízela a zametala ... dokud nepřišly ke slovu ony. Vynořily se ve chvíli, kdy už muži neměli jiné východisko. Pokud nechtěli být sami s metlami směšní a pokud si měli uchovat svůj vzácný čas na bohatou duševní činnost, museli vpustit do domácností svých drahých žen krocení upíra - vysavače. VYSAVAČ! To je on! Jak přišel, tak i zůstal. Zabydlel se a dodnes je zde mezi námi.

Pět minut před dvanáctou

V 18. století se na čištění koberců v Evropě běžně používaly mokré čajové sáčky. Měly zabránit víření usazeného prachu. Sáčky fungovaly jen dokonale propláchnuté studenou vodou a dobře vyždímané, jinak zbarvily koberec a napáchaly více škody než užitku. Pokud se hospodyňka držela takové metody, úspěch byl zaručen. K oblíbeným způsobům čištění koberců na počátku 20. století patřilo ukládání posekané trávy na jeho povrch. Prý to snížilo prašnost. Piliny zase šetřily koberec proti zanášení prachem a špínou. Tažení koberce po trávě pro oživení tkaniny a klepání na sněhu se ve srovnání s předchozími postupy jeví jako neuvěřitelně pokrokové. Koberců však přibývalo.

Už přichází

Nutkavý pocit čištění koberců vzdušným proudem se zmocnili vynálezci již od poloviny 19. století. Transformací jejich pocitu vznikl gigantický systém, který obvykle obýval suterény a sklepy starých hotelů a velkých obytných budov. Na tento systém se bylo možné napojit na kterémkoliv patře a dát vysát útroby domácností od nečistot a prachu. Pokud to nešlo instalací systému do podzemí, vysavač se dokázal rychle pohybovat mezi lidskými obydlími. Mobilní nákladní auta čistících společností umožňovaly vysávat i v domech, které nebyly přímo napojeny na podzemní systém. Tento upír vstupoval do domácností oknem díky přistavení auta, které pod ním zastavilo a přes trubici vysávalo nečistotu z pokojů. Samozřejmě, v té době upír teprve sílil a učil se novým kouskům. Nebyl stoprocentní. Prach se částečně vysál, ale částečně se také rozvířil.

Věkem mu roste síla

Ve starých kronikách se uvádí, že první podlehl volání rodícího se vysavače Hubert Cecylia Booth - konstruktér, který pracoval na jeho vývoji až do roku 1901. Tehdy se oficiálně přiznal ke konstrukci vysavače. Svůj patent si dal zaregistrovat, a tak se stal původcem masového vstupu vysavačů do moderních domácností. V roce 1912 společnost AEG vyvinula mobilní čistící zařízení, které vzhledem k jeho hmotnost museli přenášet dva muži pomocí řemenů. Pokud chtěl uživatel dobře vycházet se starými modely, musel si pomáhat vozíkem. První lehčí modely tvarově vycházelx z těžších předchůdců, tedy připomínaly více nádobu se zabudovaným motorem, ke kterému byla připevněna sací trubice. Z těchto modelů se později vyvinuly dva základní typy vysavačů: jeden připevněný na sací trubici a druhý mobilní, který se musel během vysávání přenášet. Zařízení tohoto typu byly nejprve vybaveny běžci, později přibyla kolečka. S příchodem menších elektrických motorů a součástí, s nimiž se snadněji manipulovalo, ukryl vysavač svou sílu do mnohem menšího těla a stal se dobrým duchem domácností. Prvním příkladem byl v roce 1921 vysavač Lux V od společnosti Electrolux.

Ovládl Ameriku

Před rokem 1950 mělo koberec v bytě pouze velmi malé množství lidí. Pokud byl na podlaze, tak v reprezentační místnosti, která se používala zřídka. Ani propagace a zpřístupnění vysavačů zpočátku nezměnily zvyky většiny rodin. V roce 1939, kdy 48% obyvatel USA vlastnilo vysavač, velká část Evropy netušila, že něco takového jako elektrické vysávací přístroje existuje. Není divu, že koberce byly tehdy vnímány spíše jako zbytečný problém. Hygiena se však stala důležitou součástí moderního a zdravého životního stylu Evropy již na přelomu 19. a 20. století. I když si v té době mohlo jen málo domácností dovolit koupit vysavač, v roce 1919 společnost Electrolux prodala v Německu téměř 7000 spotřebičů.

Jak ho poznáte

Navzájem se hledáte. Vy uvažujete, zda ten váš má mít hlavně dobrou cenu, nebo je to právě ten, co nasává u sousedů. Možná se rozhodnete pro slavnou značku. Z reklam vám navíc promlouvají lákavé technické parametry, ale kdo jim má rozumět. Dobré je vědět, že každý vysavač má své určení. Na privátu v jednopokojovém bytečku si vystačíte se skromnějším vysavačem než ve vile s různorodými povrchy. Jaký je tedy výběr? Klasický přenosný vysavač má své podoby. Nastěhovat si můžete k sobě bateriový, automatický, podlahový nebo víceúčelový (hloubkově vyčistí, vysaje a odsaje vodu). Jste pokroková domácnost a navíc jste ochotni připlatit si za centrální vysávací systém? Do toho: zbavíte se neustálého tahání vysavače za sebou. Jedna věc je, co slibují výrobci, a druhá, jak zjistit, pokud jste mu už neodolali, zda vůbec stojí za to. Jeho síla je zakletá ve výkonu. Ten najdete ve většině případů uveden na vysavači. Aby to nebylo tak jednoduché, napíšou vám na štítek, že příkon = 700 až 2000 W. Čím vyšší výkon, tím roste váš pocit, že ten váš je skutečně pracovitý. Ano, dokud nevyzkoušíte jiný a nezjistíte výsledek. Výkonný ještě neznamená účinný!

Co je ještě důležitější?

Sací výkon vašeho upírka na hubici! Pravda je taková, že obvykle bývá až o dvě třetiny nižší než již zmíněný příkon motoru. V manuálu nebo přímo na přístroji by měl být uveden druhý údaj s hodnotami od 160 do 480 W. Účinný spotřebič má i dobře vyvinuté tělo. Opět nejde o velikost, ale o tvar a konstrukci. Designéři se už vyhráli i s tvarem hubice a rotačního kartáče. Chrup a způsob přisátí, to musí mít již v krvi. Je to jako s autem. Design není samoúčelný. Podle použití ubrousků a kapesníků poznáte, zda má váš upír lepší způsoby. Řeč je o filtrech. Může je mít až sedm, záleží na jejich rozmístění a původu. Obyčejně jsou syntetické. Důležitý je filtr umístěn nejblíže k turbíně. Pokud si vysavač dá na sobě záležet, mohou mít jeho filtry antibakteriální nebo uhlíkovou vrstvu. Bez pachu a s co nejčistším vzduchem, který je schopen šířit kolem sebe, je přece jen lepším společníkem. Zvláště vybíranými způsoby v tomto směru se může pyšnit vysavač s hermeticky uzavřeným systémem a filtry HEPA. Ty nejšikovnější propustí přes své útroby nejvíce 50000 mikroskopických částic špíny (pyl, výměšky roztočů, viry, plísně), kterých je v litru vzduchu obvykle až 100 milionů.Sáčky - textilní (nezachycují jemný prach), papírové (nejlépe třívrstvé) nebo ze syntetiky. Pokud chcete jiné řešení, než jsou filtrační sáčky, pak si vyberte cyklónový vysavač. Pracuje s konstantním sacím výkonem, aniž ho obtěžoval objem nasátých nečistot. Přitom pomocí zrychleného proudu vzduchu odstřeďuje prachové částice. Za toto pohodlí je třeba vysavači odvděčit trochu složitější manipulací při vyprazdňování sběrné nádoby. Na výstupu má mikrofiltr HEPA.

Láká vás vodní filtr,

který zachytí nečistoty do vody? Má o něco nižší sací výkon. Potřebuje pravidelnou péči. Nádobu s vodou po každém vysávání raději vylijte a vyčistěte. Nepotřebujete, aby se v ní do dalšího použití namnožily mikroorganismy.

Upřednostňujete tišší modely?

Ultra silence. Ano, ale všechno má svou míru. Spodní hranice hlučnosti je zatím 70 dB. Výrobce udává, že je čtyřikrát tišší než jeho soukmenovci!

Trilobit křížený s netopýrem

Posledním vítězným tažením pilných designérů je první automatický vysavač bez sacích trubic, který pracuje bez lidské asistence: robotický vysavač. Jde o převtělení pravěkého pancéřového živočicha, který žil na dně moří a živil se vysáváním odpadu organického původu. Robotický vysavač je kontrastem k prvním robustním prototypem domácích vysavačů. Prostřednictvím ultrazvuku pozoruje podlahu a vysává bez lidské asistence. Pokud již nemá dostatek energie na další činnost, automaticky sám vyhledá nabíjecí stanici a po nabití je připraven na další používání. I u takového miláčka je třeba myslet na výměnu filtru a obsah prachové kazety. Odmění se vám tak, že uklidí, i když nejste doma, a sám se odstaví do nabíjecí stanice. Vysátí tvrdých povrchů a koberců s dlouhým vlasem zvládá bez problémů. Za luxus a novinky se platí.

Zákeřný nepřítel

Díky rozšíření koberců a klesajícím cenám se z exkluzivního domácího doplňku změnil vysavač na běžnou součást domácností. Vysavače s dnešními parametry sacího výkonu a filtrace už nejen vysají podlahu, ale dokážou ze vzduchu odstranit nebezpečné částice jako roztoči, plísně, zplodiny tabákového kouře. Filtrační účinnost s promyšleným systémem dovoluje vysavačům, aby sloužily i v rodinách alergiků, pro které je prach zákeřným nepřítelem. Zvažte i objem prachového sáčku nebo sběrné nádoby. Pro malý prostor stačí menší - alespoň vás přinutí častěji se zbavovat jeho obsahu. Nezapomeňte, že čím delší přívodní kabel bude mít váš vysavač, tím bude větší akční rádius jeho vysávání. Když jste si ho zkrotili, tak se o něj starejte. Ani ten nejúžasnější model vysavače nesnese, pokud ho necháváte zahlcený špínou. Pak už ani upírovi nejvyššího kalibru nechutná.

Slovníček domácího upíra

  • Cyklonový vysavač využívá odstředivou sílu pro oddělování prachových částic z proudu vzduchu.Nečistoty se sbírají ve zvláštním kontejneru. Takový vysavač nepotřebuje sáčky.
  • HEPA filtr (High Efficienty particular Air) má tři vrstvy. Základní vrstvu tvoří textilie poskládaná jako harmonika, uprostřed jsou vlákna a navrchu absorpční protipachová látka. Výrobci udávají 99,97-procentní účinnost.
  • Akční rádius je délka přívodního kabelu k vysavači. Pozor, raději se zeptejte a zvažte, zda vám stačí 3 metry, nebo si vyberete 13 m dlouhou šňůru, abyste dosah vašeho vysavače nemuseli nadstavovat prodlužovačkou.
  • Sací výkon je ten, o který je třeba se zajímat. Je to účinnost vysavače při sání na hubici. Příliš členité hubice a kartáče mohou snižovat výkon vysavače. Hodnoty se pohybují od 160 do 480 W a jsou obvykle několikanásobně nižší než příkon spotřebiče.
  • Rotační turbokartáče - dobrá věc, ale určena pouze na koberce. Tvrdá podlaha chce klasiku v podobě sacích hubic.
Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články