Vývoj šicích strojů

Řada vynálezců pracovala na vynalezení prvních šicích strojů nebo na inovacích do nich určených jehel.

První šicí stroje nezískaly popularitu z více důvodů, včetně omezené funkčnosti, obtížnosti používání, velikosti a vzhledu. Až v roce 1850 získala myšlenka strojního šití svoji popularitu.

První pokusy

První předchůdce šicího stroje byl vynalezen už v 18. století v Anglii, kde ho později vylepšovali také dalšími vynálezci.

Napodobování ručního šití

První šicí stroje se pokoušely napodobovat pohyby při ručním šití, což byl přístup, který omezoval efektivnost výsledného strojního šití. Obtíže prvních šicích strojů způsobovala jejich velikost, hmotnost a obtížnost nastavení na různé úkoly. První šicí stroj, který nenapodoboval pohyby při ručním šití, se objevil v USA roku 1833.

Vzhled

Další nevýhodou raných šicích strojů byl jejich vzhled, protože se podobaly spíš „středověkým mučicím nástrojům“. Tento odrazující vzhled také přispěl ke zpomalení šíření jejich popularity.

Thimonnier

V roce 1830 získal ve Francii krejčí Thimonnier patent na šicí stroj, který byl téměř kompletně ze dřeva a používal ostnatou jehlu.  Přestože byl původně určený na vyšívání, Thimonnier poznal jeho potenciál při šití a nasadil tyto šicí stroje na šití uniforem pro francouzskou armádu. Thimonnierovy stroje jsou považovány za první skutečné šicí stroje, které navíc byly poprvé využity komerčně a zároveň sloužily jako základ továrny na výrobu oděvů.

Opozice

Příchod šicích strojů vynalezených Thimonnierem narazil v té době na vážný až divoký odpor. Profesionální krejčí na ně pohlíželi jako na něco, co je připraví o práci, takže vícekrát zaútočili na Thimonnierovy dílny a nakonec jeho samotného donutili utéct do Anglie pouze s jediným šicím strojem.

Howe a Singer

Šicí stroje se začaly všeobecného používat až díky úsilí dvou dalších vynálezců. Howe vytvořil svůj prototyp šicího stroje, avšak myšlenkou strojového šití veřejnost nezaujal. V téže době začal šicí stroje vyrábět a prodávat Isaac Singer, který použil agresivní prodejní taktiku, která pomohla popularizovat šití na šicím stroji. Svého úspěchu však dosáhl pouze díky porušení práv Howeova patentu, což skončilo soudními řízeními. Přesto se však Singerův šicí stroj z roku 1850 ukázal jako nejlepší šicí stroj té doby a měl už prvky, které mají šicí stroje dodnes, např. šlapací pedál.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články