Základní oprava šicího stroje

Mnoho problémů u šicího stroje můžete vyřešit jeho údržbou a jednoduchými úpravami. I drobné nedostatky, např. zasukované nitě nebo nedostatečné promazání, mohou způsobit problémy.

Pokud šicí stroj vydává hlasité až děsivé zvuky, často zachytává nebo má tendenci sukovat nitě, můžete tyto závady snadno opravit samy.

Čištění od zbytků nití

V průběhu času se v mechanismu šicího stroje nahromadí chomáče z nití a žmolků. Tyto barevné zbytky mohou časem ucpat převody v šicím stroji. V závislosti na tom, jaký typ nití používáte, se mohou zbytky nahromadit rychle, i za několik hodin. Pokud šicí stroj šije nedostatečně, otevřete komory, kterými prochází nitě, abyste zkontrolovaly, jestli uvnitř nejsou nahromaděné zbytky. Ty se běžně hromadí v komoře cívky a navíječe. K šicím strojům bývá obvykle dodáván také kartáček a řezák na nitě, které Vám pomohou při odstraňování usazených nití.  Pokud je nemáte, můžete si je levně dokoupit v obchodě s potřebami pro švadleny nebo s látkami. Pokud se uvnitř šicího stroje zaseknou obtížně dosažitelné kusy nití, můžete je vyjmout pinzetou s ostrými konci.

Promazávání

Šicí stroj obsahuje rychle se pohybující součásti, které kvůli správnému fungování musíte promazávat. U některých značek šicích strojů budete potřebovat speciální olej určený pro tento typ. Olej na šicí stroje můžete koupit všude tam, kde se prodávají potřeby pro švadleny. Pokud máte starší nebo speciální šicí stroj, budete k němu možná muset objednat speciální olej přes internet.
Před nanášením oleje musíte nejprve z vnitřku šicího stroje odstranit všechny zbytky nití. Olej nanášejte opatrně. Jedna z částí šicího stroje, která často potřebuje promazat, bývá vnitřní komora otvoru v cívce. Nejprve naneste co nejmenší množství oleje, a pokud stroj stále zadrhává, přidejte více. Stačí velmi malé množství, asi o velikosti malé mušky. Příliš mnoho oleje může způsobit prokluzování stroje a skvrny od oleje na nitích i na látkách, které budete při šití používat.

Přitáhněte uvolněné šrouby

Při odstraňování zbytků nití ze šicího stroje a promazávání jeho částí se podívejte, jestli někde nenajdete uvolněný šroub. Uvolněné šrouby mohou způsobovat, že bude šicí stroj rachotit nebo se hýbat, což má vliv na hladkost jeho chodu. Na šicí stroj je nejvhodnější šroubovák používaný optiky na obroučky brýlí. Šrouby příliš neutahujte, otáčejte jimi, dokud neucítíte trochu odpor a pak přestaňte. Přílišným utažením byste mohly šroub strhat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat šicí stroj

Výběr správného šicího stroje je důležitým prvním krokem, abyste pak doma mohly šít skvělé výrobky. Vhodný...
více…

Jak vyčistit šicí stroj

Šicí stroj stejně jako ostatní stroje vyžaduje pravidelnou údržbu, aby správně fungoval. Když se budete řídit...
více…

Jak opravit šicí stroj II.

Šicí stroj je mechanické zařízení sloužící k šití, které vydrží i velké množství šití během krátkého...
více…

Učíme se používat šicí stroj

Umět šít na šicím stroji je skvělá dovednost pro život. Nejenže ušetříte peníze tím, že si samy ušijete...
více…

Jak vyčistit a promazat šicí stroj

Čištění a promazávání šicího stroje je základní údržba sloužící k tomu, aby Váš šicí stroj déle...
více…

Jak pečovat o šicí stroj

Šicí stroje jsou důmyslnější a dražší, než byly kdy dříve, zároveň však nabízejí mnoho funkcí a spoustu...
více…

Jak šít na šicím stroji

Znalost práce na šicím stroji Vám pomůže na něm šít rychle a efektivně. I když se šicí stroje liší značka od...
více…

Jak opravit šicí stroj

Šicí stroje jsou odolná zařízení, která vydrží roky užívání. Když přece jen přestane šicí stroj fungovat,...
více…

Jaký olej je bezpečný pro šicí stroj?

Šicí stroj má stovky drobných součástek, z nichž mnohé jsou při jeho chodu v rychlém pohybu, čímž vzniká...
více…

Historie šicích strojů

Myšlenku šicího stroje známe už několik století a v průběhu času se objevilo mnoho neúspěšných...
více…