Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl se vám líbí. Je to velmi důležité, ať už si jdeme interiér zařizovat sami, nebo jsme se rozhodli použít služby odborníka.

byt, bychlení, interiér, styl

V současnosti se v interiérech používá množství stylů

Některé jsou nadčasové a některé jsou jen módní záležitostí. Jak to bývá v módě, v designu a podobných odvětvích, stejně je to i v interiéru. Co je aktuální a trendové, rychle přefrčí a vyjde z módy. Při výběru stylu je velmi důležité zvážit, zda se daný styl hodí k prostoru, který se chystáte zařídit.

Industriální interiér

Stává se velmi oblíbeným. Pravděpodobně za to může obliba lidí v loftovém bydlení. K loftům tento styl vysloveně patří. Lze ho samozřejmě použít téměř v každém prostoru. K industriálnímu stylu patří hrubé povrchy, čili syrové povrchy bez další úpravy, např. cihlové zdivo bez omítky nebo pohledový beton. Rovněž je při něm možné ponechat přiznané instalace. Musí to být však vkusné a hlavně bezpečné. K tomuto stylu se hodí hlavně kovy, převážně litina, tepané kovy, sklo a dřevo se syrovým vzhledem, např. smrková překližka nebo OSB desky. Dalším zajímavým prvkem mohou být i PVC, vinyl nebo lité podlahy.

Skandinávský interiér

Získává si stále více fanoušků. Je to druh minimalistického interiéru, ve kterém převládá převážně bílá barva v kombinaci se dřevem. Nazývá se také severský nebo nordický interiér. Dokáže být surový, ale i dekorativní. Využívá hru světla a kontrastů. Dřevo v něm hraje velmi významnou roli. Používá se převážně v podobě masivu nebo dýhy. Při návrhu skandinávského interiéru se používá množství solitérů, ideálně od známých severských designérů. Důležité jsou i doplňky, bez nich by tento styl ztrácel svou útulnost a domácí atmosféru. Využívají se různé pletené deky, koberce, svícny, množství obrazů, dekorací a jiné.

Rustikální interiér

Donedávna byl v našich končinách preferovaný. Tento styl využívá historizující prvky. V lepším případě se při rustikálním interiéru používají starožitné nábytky a doplňky. V tom horším případě jsou to padělky, takzvané rustikální nábytky. Rustikálnímu interiéru nelze odepřít domácká atmosféra. Je však náročný na údržbu a určitě ho nelze považovat za nadčasový. Interiér v tomto stylu může být velmi zajímavý a příjemný na bydlení. Dosáhnout dokonalý výsledek je však velmi náročné. Není vhodné realizovat takový interiér bez využití služeb architekta nebo designéra. Množství detailů, dekorativních prvků, dekoračních lišt a vzorů, které se při rustikálním stylu využívají, je třeba dokonale sladit.

Provensálský interiér

Můžeme ho považovat za druh rustikálního interiéru. Od tohoto interiéru neočekáváme dokonalé linie, ale příjemnou atmosféru, která připomíná dovolenou na francouzském venkově. Podstatou jsou přírodní materiály - dřevo, kámen, terakota, cementové dlažby, textilie. Oproti rustikálnímu interiéru je tento styl lehký a vzdušný. Využívá také množství starožitností. Při tvorbě takového interiéru je ideální představit si atmosféru starého kamenného domu s vysokými stropy a vůní levandule.

Bohémský interiér

Musí mít ducha. Musí být jedinečný, takže není pro každého. Tento interiér musí mít svého bohéma, který v něm bude žít, tvořit. Vyžaduje si svůj prostor - starou továrnu, podkroví, zámeček, cokoliv, co se odklání od stereotypu. Buď se vám líbí, nebo ne. Stává se však nezapomenutelný.

Přírodní interiér

Je čím dál tím více populární, a to nejen na venkově, ale i ve městě. V době plné chemie, pesticidů a plastů se není co divit. V přírodním stylu převládají samozřejmě přírodní materiály, většinou v co nejpřirozenější podobě. Barvy převládají zemité, jemné - odstíny hnědé, okrové, zelené. Žádné umělé přehnané či výrazné barvy. Velmi oblíbeným prvkem je hlína. Může být v podobě omítek nebo podlah. Samozřejmostí je použití dřeva, převážně v podobě masivu, ať už na podlahy, okna, dveře, nebo nábytek. Další využívané materiály jsou sláma, konopí, len, vlna, bavlna a jiné ekologické materiály. V tomto stylu se neklade důraz na dokonalé rovné linie, spíše naopak.

Vintage interiér

Nazývá se také retro interiér. Využívá prvky, které jsou staré, ne však dost na to, aby byly starožitnostmi. V tomto stylu lze použít věci, které v době svého vzniku nemusely být populární, nyní si však získávají oblibu. Padesátá a šedesátá léta přinesla množství designových kousků a kvalitního nábytku. Je jen k užitku, že se tyto věci opět vracejí do oběhu a získávají si své zastánce. Pěkné originální kousky lze nalézt i v bazarech, takže není nutné uchýlit se k replice.

Minimalistický interiér

Je velmi oblíbený styl interiéru, který v současnosti preferuje asi většina lidí, kteří se rozhodnou pro moderní interiér. Je to styl, jehož kořeny sahají do poloviny minulého století. Je to typ nadčasového interiéru, ve kterém převládá bílá barva a základní geometrické tvary. Dobře navržený minimalistický interiér může být i velmi funkční a jednoduchý na údržbu. Tento styl ani lety nevyjde z módy. V minimalistickém interiéru převažují moderní materiály - sklo, kov, plasty, lesklé povrchy, ale samozřejmě nejsou zakázány ani přírodní materiály jako dřevo či kámen.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Kytice lučních květů - vkusná ozdoba každého bytu

Koupit květinu v obchodě nezabere mnoho času, ale když si ji sami natrháte během procházky po louce, určitě z ní...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Šatní skříň na míru nebo z obchodu s nábytkem?

Úložné prostory, ať chceme nebo ne, musí být součástí našeho bydlení. A úložným prostorám již léta vévodí...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…

Zahrada ve stylu staré Anglie

Zahrada, jejíž vzorem je příroda. Malebný terén, divoké neohraničené květinové záhony smíchané s bylinkami i...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Bydlení v industriálním stylu nabídne i panelákový byt

Stylů v oblasti bydlení je mnoho, ne všechny ale mají velké zástupy příznivců. Je to tak i u industriálního stylu,...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Bydlení a investice, které ovlivní pozdější náklady

Postavit si vlastní dům od základů je opravdu velmi náročné. Bez pomoci odborníků to snad ani není možné!  Za...
více…