Zásady rekonstrukce podkroví

Když jsme byli malí, chodili jsme si hrát na půdu. Jen však přes den. Když nastal večer a vítr začal povívat škvírami ve střeše a srdceryvně hvízdat, už se nám tam moc nechtělo zůstávat. Pod střechou - v suchu a průvanu - se výborně sušily houby, bylinky i prádlo a vždy se zde našlo místo na věci, které se ještě hodí. Takových půd však ubývá. Upravují se a přizpůsobují současnosti, která mění romantické půdy na byty.

podkroví, rekonstrukce podkroví, bydlení

Nedejte se napálit

Podkroví vhodné na rekonstrukci se dnes hledají stále obtížněji - buď již jsou obydlená nebo je nechtějí majitelé prodat nebo se na rekonstrukci nehodí. Šance získat volný prostor, ve kterém by se dalo vybudovat příjemné bydlení, se zmenšují, ale možná budete mít štěstí. Pozor však, abyste v touze po bytě s výhledem na oblohu nenaletěli šikovnému majiteli nevyhovujícího podkroví. Na byt totiž nemůžete proměnit každý prostor pod střechou! Krov nemusí vyhovovat tvarem nebo staticky, proto dříve než začnete vyřizovat cokoliv kolem koupě či úvěru, pozvěte si na obhlídku statika spolu se zkušeným architektem. Statik posoudí, zda konstrukce unesou zvýšené zatížení, které přináší vestavěný obytný prostor, popřípadě určí omezení nebo navrhne zpevnění či úpravu konstrukcí. Starší krovy totiž často vyžadují rekonstrukci nebo sanaci - jednotlivé konstrukční prvky mohou být zdeformované a prasklé, případně narušené dřevokaznými houbami či hmyzem. Spoje a spojovací prvky mohou být zdeformované, uvolněné nebo zkorodované. Rovněž je třeba zkontrolovat střešní krytinu. Ve většině případů ji musí nahradit nová a je nezbytné počítat s ní při statickém posouzení krovu, stejně jako s další zátěží, kterou bude znamenat zateplení střešního pláště a podobně.

Posouzení statika a architekta

Na základě závěrů statika se architekt vyjádří k tomu, zda je reálné vtěsnat do podkroví vše, co si představujete pod pojmem příjemné bydlení. Na obydlení jsou svým tvarem nejvhodnější mansardové střechy, které nabízejí nejvíce prostoru s větší světlou výškou, v našich městech se však s nimi setkáte jen zřídka. Nejčastěji se vyskytující typ střech - sedlové - může také poskytnout na přestavbu dostatečně velký prostor, v tomto případě však velmi záleží na rozměrech a typu krovu. V prostorách s malou světlou výškou na okraji dispozice je vhodné místo například na předstěnové instalace - všechny potřebné rozvody se skryjí za zídky vytvořené pomocí nosného roštu a opláštění. Po obložení se osadí umyvadlo, záchod, bidet, vana a baterie a připojí se na instalační rozvody. (Pozor! Konstrukce nosného roštu musí být v místech zařizovacích předmětů zpevněná a připravena k jejich osazení.)

Krovy se stojatou stolicí

K nejčastěji používaným konstrukcím šikmých střech patří u nás krovy se stojatou stolicí. Vazné trámy v nich vážou protilehlé zdi a nesou sloupky a vzpěry plných vazeb, čímž se zatížení ze střechy přenáší do obvodových nosných síň. Takzvané plné vazby se všemi potřebnými konstrukčními prvky, které přenášejí zatížení působící na střechu, bývají v krovu každých 2,5 až 4,5 m; toto rytmické členění podstřešního prostoru však může zkomplikovat rozvržení dispozice budoucího bytu. Abyste v něm nemuseli každou chvíli překračovat vazné trámy, lze je přerušit. V takovém případě je však nutné nahradit jejich podpěrné účinky - běžným řešením je přenesení svislé síly do stropu nad posledním podlažím, podmínkou však je jeho dostatečná únosnost. Pokud zůstanou vazné trámy zachovány, bude se muset zvednout konstrukce podlahy až nad ně buď v celém podkroví, nebo v jeho části, čímž se vytvoří více výškových úrovní. V tomto případě je zase nutné, aby pod krovem stále zůstala dostatečná světlá výška. Vazné trámy, sloupy a kleštiny plných vazeb se dají začlenit do dispozice tak, že se jimi prostor rozdělí na útulné zákoutí, případně se mohou zabudovat do příček. Pokud necháte pracovat představivost šikovného architekta, budete mile překvapeni, když se pro vás jen těžko představitelná dispozice bytu promění ve skutečnost.

Stropní krovy

Podkroví se stropní konstrukcí krovu se díky volnému prostoru s minimem konstrukčních prvků přímo nabízejí na zabydlení, jsou však méně únosné, proto je třeba je zpevnit (zejména ve spojích stopů a krokví, které jsou nejvíce namáhanou oblastí). Při jednostranném zatížení se stropní krov snadno zdeformuje, což může být v podkrovním bytě příčinou trhlin v povrchových úpravách, praskání a citelných vibrací. Takové negativní reakce se dají eliminovat doplněním zavětrování - dodatečnou výztuhou ve výši stropu, která bude opřena o štítové, případně o příčné nosné zdi. Dalším problémem, který se může u střešního krovu vyskytnout, je rozmačkávání podpůrných prvků ve vodorovném směru. Tento nepříznivý jev zhoršuje zvýšené zatížení krovu zateplením, těžší střešní krytinou a podobně (může se skončit až zlomením krokví). Aby se působením vodorovných sil krovy neposouvaly po pozednicích, pozednice po nadezdívkách a nadezdívky nepraskaly a neulamovaly se, ukotví se krokve k pozedniceím, pozednice k železobetonovému věnci a celá soustava se zakotví do stropu. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kdy se vyplatí investovat do podkroví

Rozhodli jste se investovat do vlastního bydlení, ale nové bytovky vás nelákají, pozemky v širším centru jsou...
více…

Bydlení v podkroví - od nápadu po realizaci

Kdo  přemýšlí o podkroví, ten přemýšlí o střeše. A když myslí na střechu, tak i o jejím tvaru a konstrukci....
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Vinylové podlahy do ložnice

Správný výběr podlahy je velmi důležitý pro pohodlnost a také estetiku vaší místnosti. Vybrat správně tu...
více…

Kolekce Allure

Za pozornost stojí výjimečná kolekce podlahových krytin Allure. Pečlivě zpracované provedení, velké technické...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Zařiďte si krásnou koupelnu pomocí pár snadných kroků

Koupelna je často podceňovaný prostor. Přitom s pár snadnými vylepšeními můžete téměř jakoukoliv koupelnu...
více…

Několik tipů na doplňky, jež nemohou majiteli zahradního bazénu chybět

Máte doma zahradní bazén? Pokud ano, tak ho určitě v současných horkých dnech plně využíváte. Stejně tak dobře...
více…

Nemůžete sehnat kalendář podle svých představ? Sestavte si vlastní fotokalendář

Rok 2022 sice není ještě zdaleka u konce, ale s blížící se dobou letních dovolených není vůbec od věci, začínat...
více…

Připravte terasu na letní sezónu a vezměte to od podlahy

Dlouhé a slunečné letní dny se pomalu blíží a s nimi také posezení na terase a letní grilovačky. Pokud ale vaše...
více…