10 triků pro velké vaření v malé kuchyni

Máte malou kuchyň? Ale to vůbec nevadí! Někdy stačí jen polevit ze svých nároků, podívat se na možnosti z nadhledu a přizpůsobit se drahocenným centimetrům pomocí několika triků.

10 triků pro velké vaření v malé kuchyni

1. Jak přidat centimetry pracovní desce?

To, že kuchyňský dřez ukrajuje z pracovní plochy, dokáže vykompenzovat možností využít prázdný prostor nad ním, či přímo v něm. Praktickým doplňkem je prkénko. Problémem bývá i nedostatek místa na odkapávání nádobí. Ten lze vyřešit sítky, které svým tvarem kopírují křivky dřezu a dokonale do něj zapadají.

2. Jak na velké hrnce?

Synonymem obratnosti se v moderní kuchyni může stát i baterie s vytahovací sprškou - je výborným pomocníkem při mytí či plnění větších nádob, které se s nevolí jim vlastní většinou stavějí na odpor malým dřezům. Nezapomeňte: A když už ne vytahovací koncovka, tak alespoň otočná baterie.

3. Promyšlené centimetry

Rozhlížíte se bezmocně po místnosti a uvažujete, kam schovat utěrky, sváteční prostírání, nádobí či kuchyňský robot? V malé kuchyni je ukládání velkou výzvou a je třeba využít všechna možná místa. Vhodně zvolenou sestavou kuchyňských skříněk lze vytvořit miniaturní jídelní kout, který poslouží při každodenním i svátečním stolování, a v případě potřeby se změní na pracovnu. Navíc, pokud skříňky potáhnete až po strop, získáte úložné prostory.

4. Přizpůsobivý nábytek

Ranní chvíle ve společnosti šálku kávy či čaje, vánočky s džemem a novin lze příjemně strávit i v malém a na první pohled jen těžko užitečném koutě se sklápěcím stolkem a stohovatelných židlí.Poslouží v době klidného stolování a lehce je složíte.

5. Nenechte stěny odpočívat

Zbytečnému pobíhání tu a tam, a chaotickému skladování pomůcek při vaření zabrání jediné - mít je po ruce a na očích. Hluchý prostor na stěně mezi linkou a horními skříňkami či vedle nich přímo křičí po využití. Závěsné systémy s košíky mohou posloužit například i na vytvoření vertikální minizahrádky - na pěstování bylinek.

6. Přemýšlejte nad maličkostmi

Pokud jste se rozhodli pro kuchyň na míru, máte příležitost, jak využít každý centimetr v ní opravdu promyšleně. Investice do skříněk s plnovýsuvnými zásuvkami (různých velikostí) a jejich vnitřního vybavení (drátěného systému) může vaše plány o něco prodražit, ale při vaření už nebudete muset vlézt do půl pasu do kuchyňské linky, abyste dosáhli na ten nejzadnější hrnec, či vydolovali ze špajzové poličky další kilo mouky, které jako zásoba čekalo v pozadí.

7. Dvě tváře jídelního stolu

I v malém prostoru si lze dopřát luxusu pohodlného stolování. Sklápěcí kuchyňský stůl se přizpůsobí počtu stolujících a v nenápadných přihrádkách budou ubrousky či příbor vždy na dosah.

8. Sklápěcí, skládací, stohovací - židle

Ať už tyto židle pojmenujete jakkoliv, svůj účel v malém bytě splní. Když nejsou potřeba, složené v koutě tiše vyčkávají na svou další šanci.

9. Věci v pohybu

Dennodenně používané drobnosti na vaření nemusí zabírat místo ve skříňkách. Bez okolků se jich ujme i servírovací stolek, jehož vrchní část můžete využít jako další pracovní plochu. Jako němý sluha zase poslouží při hodování, když je nedostatek místa na jídelním stole.

10. Kam s pracovnou?

Pokud svou práci nemůžete, či nechcete omezit na laptop na barovém pultu, kuchyň se jistě smíří s policemi skrytými za závěsem. Výhodou takového řešení je, že pracovní nepořádek je jedním tahem pryč z očí.

 

comments powered by Disqus