Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla dát život, a ten svůj věnovala tomu, abychom se měli co možná nejlépe. Každý den je proto dokonalou příležitostí k tomu, abychom našim maminkám dali vědět, jak moc si jich vážíme a máme je rádi. Nicméně v každodenním shonu na to, co je pro nás nejdůležitější, často zapomínáme. Existuje však Den matek, aby nám to připomněl.

Dárek od srdce je to hlavní

Oslavy tohoto svátku sahají až do šestnáctého století, a i když se s nimi v různých koutech světa pojí jiné tradice a datum, to hlavní má vždy společné - vzdát poctu matkám a mateřství jako takovému. Den matek u nás každý rok připadá na druhou květnovou neděli, což znamená, že letos se na něj můžeme těšit už 10. května, takže je načase se na něj patřičně připravit.

S tím vám může pomoci například speciální nabídka, kterou přináší Kaufland leták příští týden. Dni matek a všemožným dárkům, kterými můžete své mámy potěšit, věnuje celé dvě stránky. Je jen na vás, jestli se vám zalíbí spíše hrnky s věnováním za 64,90 Kč, vázaná kytice za 119,90 Kč nebo sady vonných svíček za 199 nebo 299 Kč. Samozřejmostí jsou také akce na různé bonboniéry a další sladké dobroty, které vykouzlí úsměv na tváři každé obdarované.

Kytice a sladkosti však nejsou to jediné, čím děti dělají svým maminkám radost. Ty menší jim ve škole nebo třeba s pomocí starších sourozenců vyrábějí originální přáníčka, zatímco ti větší se nebojí menších kuchařských či pekařských počinů. Tradice Dne matek se zkrátka liší v každé rodině, a to zejména, když se podíváme na jiné kouty světa. Jak se tento svátek slaví v jiných zemích?

USA určuje trendy

Základ našeho Dne matek včetně jeho načasování pochází jako mnoho svátků z Ameriky. Stalo se to však mnohem později, ve Spojených státech se totiž slaví už od roku 1868. V té době se jednalo o příležitost k opětovnému sjednocení rodin, které se musely rozdělit během občanské války. Postupem času se oslavy Dne matek vyvíjely a po nějakou dobu lidé dokonce nosili květiny jako ozdobu - komu matka zemřela, ten měl bílý, zatímco ostatní nosili červené.

Ve Francii se rozdávají medaile

Francouzský Den matek neboli Fete des Meres se na rozdíl od USA, Česka a většiny dalších zemí koná na konci května nebo začátkem června. Oficiálně se tu slaví už od roku 1950 a většina domácností k tomu využívá dárky a dobré jídlo, tak jako u nás. Zdejší zajímavostí je však to, že tu matky za svou významnou roli, kterou odehrávají, získávají medaile. Většinou o ně požádají samy děti už s předstihem, aby je svým maminkám mohly v tento den předat po svém.

V Peru uctívají památku zesnulých maminek

Ani v Jižní Americe se na Den matek nezapomíná. V Peru po americkém vzoru připadá na druhou květnovou neděli a stejně tak tu v tento den probíhá předávání dárků a přání. Kromě toho tu však mají i další tradici - tisíce lidí se schází na hřbitovech, kde společně uctívají vzpomínku na matky, které už nejsou mezi námi. 

V Brazílii jde o příležitost k vystoupením

V další jihoamerické zemi, Brazílii, se Den matek považuje za jeden z nejvíce komerčních svátků roku - dokonce stojí hned na druhém místě po Vánocích. Samozřejmě si brazilské matky mohou užívat dárky v podobě květin a sladkostí. Kromě toho tu však dochází také k veřejným vystoupením plným zpěvu, tance a dalších kousků, které si děti připravují. Vše bývá završeno multigeneračními rodinnými večírky s grilováním.

Srbsko slaví až v prosinci

Možná byste očekávali, že evropské země se na datu oslav Dne matek víceméně shodnou. Srbsko však dokazuje opak. Zde se tento svátek slaví až v prosinci, kdy navazuje na Den otců a Den dětí. Všechny svátky připadají na po sobě jdoucí neděle, a tak si v rodině každý člen přijde na své. Jak se můžete přesvědčit v infografice níže, kde mimo jiné najdete i další zajímavosti související s oslavami Dne matek, podobně mají oslavy načasované také v Indonésii, a to už od roku 1953.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…

Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Milenec nebo manžel, odejít nebo zůstat?

Říkat, že milujete jednou provždy a nikdy se na nikoho jiného s touhou nepodíváte, je holý nesmysl. Tím ale...
více…

Manželství s výrazně starším mužem není pro všechny ženy

Manželství s o dost starším mužem bylo v minulosti samozřejmostí. A dnes se nad tím mnozí pozastavují. Ale ono mělo...
více…

Manželství se sukničkářem nemusí být jen o jeho neustálém hlídání

Pro manželství je několik zásadně nevhodných typů mužů. Jsou to žárlivci, lakomci, alkoholici a aby to nebyli jen...
více…

Tchyně vás nerozhodí, pokud si určíte přesné hranice

Velí u vás tchyně? A navíc má ještě panovačnou povahu? Tak to není zrovna ideální vlastnost, která by způsobovala...
více…

Proč jsou matky ve stresu a otcové v klidu?

Matky jsou více ve stresu než otcové. Ale proč tomu tak je, když rodiče jsou oba a oba jsou zaměstnaní? Důvodů je...
více…

Proč je lépe se rozejít, než setrvávat v nefunkčním vztahu?

Žijete ve vztahu, který vám nevyhovuje, ale nemáte sílu ani odvahu to změnit. Rozebereme si některé věty, kterými...
více…

Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to...
více…

Spokojený život bez dětí? A proč ne!

Mít nebo nemít děti, to je pouze soukromá a intimní věc každého páru. Pokud se dva lidé rozhodou, že budou rodiče,...
více…