8 tipů pro koupání ve vířivce a jak maximalizovat její zdravotní účinky

Systématická imerze do vířivky umožňuje uvolnění utahaných i bolestivých svalů a posiluje obranyschopnost organismu. Vířící teplá voda naplněná kyslíkovými bublinami má kapacitu standardizovat arteriální tlak a opakovaně i glykemickou hladinu v krvi. Prospěchů pro zdraví vyplývajících z užívání vířivek je fakticky obrovské množství. Abyste mohli získat z nich co nejvíce, přinášíme vám tohoto průvodce.

Teplota vody ve vířivce je faktorem zásadního významu

V každé vířivce, která je kvalitní, může být teplota vody nastavena a systém následně dohlíží na její konzistenci. Optimum pro teplotu vody v této koupelně se pohybuje kolem 37°C a v souladu s lidským tělem by neměla překročit tuto hranici.

V období zimy (a zejména, když toužíte po vyhřátí těla po celodenním lyžování) lze zvýšit teplotu vody nad 38°C, ale není vhodné přesáhnout hranici 40°C, abyste nepřehřáli své tělo.

V případě, že se v koupelně s vámi koupou malé děti, je vhodné nastavit nižší teplotu přes ovladač – doporučuje se 35 – 36°C. Stejně tak se doporučuje zachovat tuto teplotu, pokud chcete dosáhnout povzbuzujícího a revitalizačního účinku koupele. Večer se vám bude lépe usínat.

Dodržování zásady, že čím větší teplota vody, tím vyšší by měla být intenzita hydromasáže, je také vhodnou praxí.

Vířivky jsou pro těhotné ženy naprosto nezávadné. Nicméně během těhotenství by měly být opatrné při používání vířivek v rámci wellness center, jelikož může hrozit zvýšené riziko infekce. Domácí vířivky jsou z tohoto hlediska bezpečnější.

Z hlediska zdravotního optimálního stavu je doporučeno věnovat čas v délce půl hodiny denně péči o své tělo ve vířivce

V případě užití vířivky se však ukazuje, že již po 20 minutách koupele v této teplé a okysličené vodě dochází k dosažení maximálních zdravotních přínosů. Po této časové hranici již není možné využít další benefity.

Je ovšem nutno zdůraznit, že pozitivní účinky na lidské tělo ve vířivce nejsou omezeny pouze na efekt tepla a vody nasycené kyslíkovými bublinkami.

Je třeba mít na paměti i hybnou sílu vody, která způsobuje zvýšený vztlak na lidské tělo. Díky této síle dochází k nadnášení těla, což může vést ke zmírnění účinků gravitace a tím k odlehčení kloubů a svalů v celém těle. Takové působení vody pak může vést ke snížení otoků a případné bolesti.

Hydrostatický tlak vody na tělo má vliv i na plíce. Inhalace vodního prostředí tak přirozeně podporuje respirační aktivitu a vnitřní svalová hmota těla je využívána mnohem intenzivněji, což vede k jejímu posílení a trénování s ohledem na vytrvalost.

Dlouhodobé koupání a relaxace vodou mohou mít vliv i na centrální nervový systém. Relaxace v teplém vodním prostředí je srovnatelná s efekty meditace. Celkové uvolnění, pohoda, odpočinek a klid jsou pro lidský organismus v tomto případě nenahraditelné .

Za pouhých třicet minut relaxace v jacuzzi člověk získá novou vitalitu a energii.

Doporučení zní, že před ponořením se do vířivky by mělo být dodrženo období alespoň dvou hodin po jídle.

Je vhodné dbát na toto pravidlo nejen v případě, že jste si dopřáli hojnou večeři či oběd, ale také v situaci, kdy je vaše tělo v klidu a zdánlivě nepracuje. Nicméně je třeba si uvědomit, že i když se cítíte v koupeli ve whirlpoolu odpočatí, vaše tělesné funkce neustále probíhají.

Nedoporučuje se vstupovat do vířivky (ani sauny) ihned po jídle, neboť by to mohlo negativně ovlivnit vaše zdraví a způsobit nepohodlí.

Jestliže jste například konzumovali pořádnou dávku pokrmů jako svatomartinskou husu s dvěma druhy knedlíků a obrovskou porcí zelí, měli byste odložit relaxaci v whirlpoolu na příští den.

Doporučujeme, abyste před ponořením do vířivky absolvovali koupel pod sprchou.

Tento postup zajišťuje, že vaše kůže bude zbavena nečistot, potu a kosmetických produktů. K tomu stačí rychlé osprchování, které vám ušetří mnoho chemikálií a zachová čistotu vody ve vířivce na delší dobu. Navíc tím snížíte zatížení filtru. Vstup do vířivky bez předchozího osprchování může vést k rychlejšímu znečištění vody a zvýšené potřebě použití chemikálií na úpravu vody.

Aromaterapie

Aromaterapie zlepšuje efekt vířivé koupele a je vhodným doplňkem pro zvýšení a potenciální zdvojnásobení účinků hydromasáže. Stačí přidat několik kapek aromatických esencí na povrch vody v koupeli. Během krátké chvíle se rozvine příjemná aroma po celé vodní nádrži.

Různé aromatické látky mohou mít různé účinky. Esence z eukalyptových listů pomáhají při hlubší relaxaci a klidu, zatímco aroma citronu v koupelně může mít antiseptické účinky a podpořit člověka.

Bez chromoterapie nelze považovat vířivku za zcela komplexní

Chromoterapie se totiž řadí mezi formy léčby, která využívá vliv různých barev na lidské tělo, mysl a náladu. V případě vířivek se k tomuto účelu využívají podvodní osvětlení, které je schopno měnit barvu světla. Proto je nutné zvolit model vířivky, který disponuje touto funkcí již v základní výbavě, neboť pozdější instalace této technologie do samotné skořepiny vířivky není možná.

 

 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články