Bazén pro dobrou kondičku

Během horkých letních dnů mnoho lidí putuje za vodou s jediným cílem - osvěžit se a zaplavat si. Jedni nasednou do auta a vydají se na nejbližší koupaliště, jiní v plavkách a s osuškou přehozenou přes rameno udělají pár kroků a ... vychutnávají si požitek z čisté a průzračné vody v bazénu u domu. Je to zasloužená odměna za (téměř) celoroční péči a zároveň i důkaz, že "obepluly" úskalí problémů s ní spojených. Díky klimatickým podmínkám v našich zeměpisných šířkách, pravda, pokud nepatříte do malé skupiny otužilců, můžete venkovní bazén využívat od června téměř do konce babího léta. Jeho chod lze rozdělit do tří etap: začátek koupací sezóny, sezóna koupání a zazimování bazénu. Boj o kvalitu vody tedy neprobíhá jen během léta.

Bazén pro dobrou kondičku

Než uděláte hop ...

... A později, jak pominou poslední mrazy (což může být přibližně v polovině dubna), je třeba začít s odzimováním bazénu a s jeho uvedením do provozu. Po odkrytí zimní plachty síťkou vyberte všechny větší nečistoty, které plavou na vodu nebo leží na dně. Chcete-li předejít zbytečným investicím vynaloženým na opravy, při čištění bazénových stěn a dna nepoužívejte saponáty - obsahují totiž jemný písek. Totéž platí i pro nářadí, proto zapomeňte na dočišťování nečistot ostrými předměty. Když jste bazén důkladně vyčistili od usazenin, prachu a organických částic, následuje další fáze. Tou je sestavení filtrační jednotky a její napojení na cirkulační rozvody. Když do bazénu napustíte vodu, vyzkoušejte, zda filtrační zařízení správně funguje. Čerstvě napuštěnou vodu, jakož i vodu, která zůstala v bazénu po zazimování, je třeba nejprve chemicky ošetřit. Jde o tzv..chemický šok. Jeho cílem je zničit řasy a bakterie (pokud jste použili vodu z předchozí sezóny). Filtrační zařízení nechte v provozu celou noc. Konečně je třeba upravit hodnotu pH (nejpozději však do jednoho týdne). Pokud dodržíte tento postup a počasí vám bude nakloněno, můžete bez obav začít skákat hlavičky.

Aby voda nebyla agresivní ...

... Aby vaše nebyla pokožka podrážděná a aby vaše oči po koupání nepůsobily dojmem, jako byste právě obstáli v pouštní bouři, třeba pravidelně kontrolovat hodnotu pH bazénové vody.Pohybuje se v rozmezí od 0 do 14, na koupání se doporučuje pH 7,2 až 7,6. Vyšší kyselost, která se ukrývá i pod pojmenováním agresivní voda, dráždí oční spojivky. Aby kovové části bazénu nekorodovaly, případně aby nevybledla barva fólie, pH by nemělo být nižší než 7,2. Hodnotu pH můžete zjistit pomocí testovacích pásků, a to dvěma způsoby. Tester na sekundu namočíte přímo do bazénu nebo do vzorku bazénové vody, do které přidáte chemikálii (v podobě tablety nebo roztoku), která změní její barvu. Výsledek porovnáte s barevnou stupnicí, která je součástí každé testovací soupravy, a podle odstínu určíte hodnotu pH. Tento proces se doporučuje provádět jednou za týden, je to důležitá a nezbytná součást péče o bazén, protože změna pH je jedním z prvních ukazatelů, že něco není v pořádku.

Co ukrývá "kosmetický balíček" pro bazén?

Popravdě, je toho dost. Kromě filtrace a testovacího balíčku na kontrolu pH jsou ve výbavě další přípravky nezbytné pro bezpečné koupání. Přiznám se, že sice netuším, o čem v létě sní bazén, ale vy určitě o průzračné a čisté vodě. A protože horké dny jsou jako stvořené na rozmnožování řas a mikroorganismů třeba vodu pravidelně upravovat. Přesto, že nabídka přípravků je v současnosti dost široká, nejpopulárnější jsou chemické přípravky - na bázi chloru nebo kyslíku (bezchlorové). Chlornany se statečně poperou nejen s bakteriemi a plísněmi, ale i s řasami. Litr bazénové vody by měl obsahovat přibližně 0,3 mg chlóru. Při tomto druhu dezinfekce se doporučuje dát do vody pomalu rozpustný chlór (jednou týdně). A jelikož bakterie se po čase stávají odolnými proti těmto dávkám, je nezbytné jednou za měsíc provést tzv.. šokovou úpravu rychle rozpustným chlorem, které je zničí. Účinné v boji proti nečistotám jsou i ozonizátory - přístroje, které pomocí ozónu likvidují organické látky ve vodě.Nevýhodou je, že množství ozónu ve vodě poměrně rychle klesá, proto je třeba ozonizátor používat i dvakrát denně po šest hodin (závisí to na objemu bazénu). Bez použití chemikálií můžete parazity zničit i pomocí intenzivního ultrafialového záření.

Někdo to rád horké

Pokud chcete bazén nahřát dříve, než se na to započnou sluneční paprsky a ovzduší, máte na výběr z několika možností. Nejčastěji se používají solární kolektory, průtokové elektrické nebo plynové ohřívače, ale i tepelná čerpadla nebo výměníky tepla. Každý systém (resp. jeho výkon) je třeba dimenzovat podle objemu bazénu. Délka nahřívání bazénové vody závisí na vstupní teplotě, od požadované výstupní teploty a samozřejmě je třeba počítat i s tepelnými ztrátami vznikajícími při působení vnějších faktorů (např. větru). Abyste si odpočinuli, teplota vody v bazénu by měla mít od 25 do 28 ° C.

Jde zima, bude mráz

Dny se zkracují, večery jsou stále chladnější - končí léto, ohlašuje se podzim. V tomto období na většinu majitelů bazénů čeká neodkladná povinnost - zazimování "mokrého" přítele, který jim dělal společnost během horkých letních dnů. Jednou z možností, jak překrýt bazén, je použít lehkou bezpečnostní plachtu z mimořádně dobře zatížitelné polypropylénové tkaniny. Její montáž je jednoduchá a časově nenáročná - zabere jen několik minut. Speciální druh tkaniny, z níž je plachta vyrobena, plní hned několik funkcí - jejich společným jmenovatelem je ochrana bazénu (a v některých případech i ochrana lidí, zejména pokud jsou v rodině malé děti). Bazénová ochranná plachta by tedy měla splňovat následující kritéria: neměla by přes ni proniknout žádná špína, měla by snést i sněhovou zátěž, případně zátěž dětí, které se k bazénu zatoulají. Kromě toho je ideální ochranou proti slunečnímu záření a zabraňuje přehřívání vody v bazénu a vzniku řas. Tyto plachty se obvykle dodávají i s montážním příslušenstvím.

Předtím než bazén zakryjete, třeba udělat ještě pár kroků

Pokud vlastníte malý nadzemní bazén, vypusťte vodu, vyčistěte jej a složte. Jelikož zapuštěný bazén nelze poskládat a odložit do garáže, postup je trochu složitější. Na konci koupací sezóny (zpravidla na podzim) vypusťte vodu pod úroveň cirkulačních rozvodů. Předejdete tak jejich roztržení za mrazu. Důležité je i rozebrání filtrační jednotky a vyčištění kartuše a písku.Čerpadlo umístěte do suchého prostředí a do zbytku vody v bazénu aplikujte tzv.. zazimovací prostředek. Usazeniny na stěnách očistěte speciálním přípravkem (ne saponáty!). Pokud máte bazén zastřešený (totéž platí, pokud máte bazén překrytý zimní plachtou), na jaře odpadá namáhavé čištění od nečistot, mezi nimiž se mohou vyskytnout i spadnutí ježci nebo myši. Plachtu třeba důkladně přichytit, aby ji neodfoukl vítr. Správné zazimovaný bazén je polovinou práce při spuštění do provozu na jaře.

Voda pod stříškou

Pokud patříte mezi nadšence plavání, a když si uvědomíte, že vám na koupání zůstanou dva, případně tři měsíce, určitě přivítáte možnost prodloužit si koupací sezónu a vychutnávat si vodu co nejdéle. Řešením je zastřešení bazénu, které využívá sluneční energii na ohřívání vody (ta dokáže zvýšit svou teplotu téměř o deset stupňů). Výhodou je, že voda v noci příliš nevychladne a v rodinném bazénu se tak můžete koupat od dubna do října, dokonce i v nepříznivém počasí. Kromě toho překrytí chrání vodu před mechanickými nečistotami, jako jsou padající listy, kousky trávy či prach. Počáteční investice se vám později vrátí v podobě menších nákladů na ohřívání a čištění vody v bazénu.

Jak poznáte nesprávně zazimovaný bazén?

Velmi jednoduše - po napuštění teče. Je to důsledek vody "zapomenuté" v cirkulačních rozvodech, které mohou v zimě v důsledku mrazu praskat. To platí i pro uzavírací ventily, filtrační nádoby a ostatní technologická zařízení. I proto (ale i aby vám nevznikly zbytečné náklady) nechte zazimování bazénu na odbornou firmu.

Před začátkem sezóny se doporučuje bazénovou vodu vyměnit

Bazén napouštějte pitnou vodou. Zásaditou vodu s vysokou hodnotu pH poznáte i podle toho, že se brzy po úpravě zakalí, což je důsledek vylučování různých látek, jako jsou vápník, železo a mangan. Navíc bude nepříjemně zapáchat chlorem. Pravidelná údržba zahrnuje alespoň jednou za týden odstranění hrubých nečistot, očištění stěn a dna a také průběžnou kontrolu hodnoty pH a koncentrace chloru ve vodě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Motýlek (delfín) - plavecký způsob

Nyní se budeme věnovat nejmladšímu ze čtyř základních plaveckých stylů – motýlku. Kraul, motýlek (delfín), znak...
více…

Kraul - plavecký způsob

Mezi základní plavecké způsoby patří kraul, znak, delfín (motýlek) a prsa. Z pohledu biomechaniky je nejefektivnější...
více…

Plavání

Plavání je ideální aktivita, jak se udržet fit po celý život. Je vhodné pro každou věkovou kategorii. Člověk jím...
více…

Náhrady za chlór v bazénu: řešení pro alergiky na chlór

  Alergie na chlór může značně omezit radost z plavání a užívání si bazénu. Pokud trpíte alergií na chlór,...
více…

Jak regulovat tvrdost vody v plaveckém bazénu

Voda je základním prvkem pro udržování čistoty a zdraví v bazénu. Jednou z klíčových vlastností vody je její...
více…

Jak funguje solinátor v bazénu?

  Vítejte v našem komplexním průvodci, který vám představí úžasné zařízení zvané solinátor. Pokud...
více…

Chlór v bazénu: jak dlouho trvá jeho vyprchání?

Víte, že přidání chlóru do bazénu je jedním z nejdůležitějších kroků při zachování čistoty vody? Chlór je...
více…

Jak rychle vyčistit zelenou vodu v bazénu?

Jste nespokojeni s tím, že voda ve vašem bazénu nabírá nepěkně zelený odstín? Nemějte strach, máme pro vás...
více…

Jak vyčistit bazén po zimě?

Bazény jsou fantastickou zábavou v letním období, ale po zimě často vyžadují důkladnou údržbu a čištění....
více…

Nastartování bazénu po zimě: průvodce krok za krokem

Bazén je skvělým místem, kde si můžete užívat slunce a osvěžujících okamžiků. Avšak, po dlouhé zimě je...
více…