Začněte nácvik otočky kousek od stěny. Jak se naučit kotoulovou obrátku popisuje 1. část. Pokud toto zvládnete, začněte se přibližovat ke zdi.
Nácvik začněte v poloze břichem dolů.
Aby se vám nedostala voda do nosu, nosem v průběhu otáčky vydechujte.
K zahájení kotoulu nepoužívejte ruce. Využijte plavecké setrvačnosti, zastrčení brady k hrudi a delfínovitý kop k provedení obrátky.
Otočte se v co nejmenším prostoru: nos ke kolenům, paty k hýždím. Nohy nikdy nemějte propnuté.
Neodrážejte se od stěny v poloze na břiše.
Nenadýchávejte se ani těsně před obrátkou, ani těsně po ní; snažte se udržet aerodynamickou polohu.
Vzdálenost od stěny odhadněte podle "T" na dně bazénu před stěnou. Otočku začněte s rukama u těla. (Alespoň) jedna ruka a dlaň bude sloužit jako bod stability a kontrola otočky.
Tělo držte v pevné poloze. Nohy a chodidla se přemisťují přímo nad hlavou. Dlaně a ruce použijte pro udržení rovnováhy a podpory.
Nohy držte u sebe a současně se odrazte chodidly. Soustřeďte se na odraz od stěny ve správném místě, ani příliš dole nebo nahoře.
Odrazte se od stěny na zádech. Před odrazem horní část těla a ruce upravte do aerodynamické polohy. Odpor vody je nejhorší při vysokých rychlostech!
Po odrazu se začněte otáčet ze zad na stranu a pak na břicho. Zůstaňte v perfektní aerodynamické poloze. Kopat začněte, až když rychlost klesne. Nezačínejte záběr do té doby, dokud je rychlost splývání vyšší než rychlost plavání. Toto načasování si vyžádá spoustu tréninkového času ...
Záběr začněte krátce předtím, než se přiblížíte k hladině. Myslete na načasování: pokud začnete příliš brzy nebo příliš pozdě, výrazně snížíte rychlost. Zůstaňte v aerodynamické poloze, udržte rovnováhu a při prvním záběru se nadechněte.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu