Bazén s krásnou, modrou hladinou....

Plavání se považuje za úžasný způsob aktivního odpočinku. Moře je však daleko a přírodní vodní plochy také nemusí být po ruce. Případně jsou tak znečištěné, že hygienici jen kroutí hlavami. V městské plovárně je hlava na hlavě a polovina bazénu je vyhrazená pro trénující plavce. I to mohou být důvody, proč se výstavba soukromých bazénů stává rok od roku populárnější. Pokud se právě chystáte předělávat svůj rodinný dům nebo jeho část, možná by stálo za to připojit ke stavebním pracím i výstavbu bazénu. Relax ve vodě se může stát součástí vašeho životního stylu. Bazén poskytuje cvičení, regeneraci i zábavu. Věřte, a nevěřte, všichni členové rodiny si přijdou na své, a to v kteroukoli denní či noční hodinu.

Slovo architekta

Před zahájením stavebních prací byste neměli zapomenout na konzultaci s odborníkem - architektem. Ten vám navrhne, jak zohlednit světové strany. Poloha na slunné straně pozemku a v závětří totiž může výrazně ušetřit náklady na ohřev vody. Dále vám poradí, jak správně osadit bazén na pozemku, aby se dosáhla atraktivnost a intimita, přičemž je třeba myslet i na technické zabezbečení bazénu - zejména na elektrické rozvody, přívod vody a kanalizaci. Při správném projektu ušetříte nezanedbatelnou část nákladů, ať už na předělávání domovního elektrického rozvaděče, zbytečné kopání nebo rozebírání dlažby. Důležitá je i provázanost bazénu s domem, zejména z důvodu zkrácení elektrického vedení a umístění technického vybavení na úpravu a ohřev vody. Oceníte i návaznost na hygienické vybavení v domě. Kromě architekta budete při výstavbě bazénu potřebovat vyjádření správce veřejné kanalizace.

Snižování nákladů

Soukromý bazén je příjemná, ale ne nejlevnější záležitost, nabízíme vám několik užitečných a inspirujících tipů, jak ušetřit peníze. Sluneční energii můžete využít hned dvakrát.Kromě toho, že bazén umístěte na slunné části pozemku, je dobré zamyslet se i nad koupí solárních panelů. Ty se na našem trhu jen velmi těžko prosazují, a to zejména pro vysoké prvotní náklady. Je však zvážit návratnost a možnost rozhodnout se i pro takové řešení ohřevu vody.

Největší tepelné ztráty způsobuje vypařování vody a proudění vzduchu nad hladinou bazénu,

proto byste ji měli mimo provoz zakrývat. Náklady se tak sníží i o 40 až 50 procent. Bazénová plachta zároveň zabrání znečištění vody listím a hmyzem.Plachta na zakrytí může ležet přímo na hladině vody. Její provoz, čištění a údržba by měly být jednoduchý a ne příliš nákladný. Plachta musí být z hygienického hlediska neškodná, má odolávat ultrafialovému záření a zároveň mít dobré tepelněizolační vlastnosti. Doporučuje se využít solární plachty, které pomocí akumulované sluneční energie ohřívají vodu. Bazénové plachty se dají navíjet na zařízení na kraji bazénu. Navíjení se ovládá ručně, elektromotorem, případně elektronicky. Alternativou jsou rolety z PVC, které se posouvají na vodicí lištu po bocích bazénu. Zakrývání zápustných částí na způsob skleníku se zdá dražší, ale služba, kterou poskytuje, výrazně ušetří energii a prodlouží sezónu. Dobrý a jednoduchý nápad, který se dá realizovat v zástavbě rodinných domů, je vybudování a používání bazénu více rodinami. Tak se snadněji vyčíslí i finanční náklady. Podmínkou jsou však dobré sousedské vztahy.

Tvar a rozměry

Při výběru bazénu nepodceňujte správnou volbu tvaru a rozměry bazénu. Velikost zvolte podle toho, na co ho chcete používat. Sportovec nebude mít stejné nároky jako rodina s malými dětmi. Na relaxační využití nebo pro děti stačí bazén o rozměrech 3 × 4 metrů. Plavci by se měli rozhodnout, zda budou investovat do většího bazénu s délkou alespoň osm až deset metrů, nebo si pořídí protiproudé zařízení. Pak stačí i rozměr 2,2 × 3,5 metru.
Volba tvaru - obdélníkového, kruhového nebo nepravidelného tvaru - závisí od vašeho vkusu.Doporučujeme zvolit takový, který se hodí do okolního prostředí. Nezapomeňte ani na úpravu okolí bazénu. Obruba bazénu nebo chodník kolem něj by mohli pokračovat zpevněnou plochou.Zeleň, která na něj navazuje, měla by být ve vyváženém poměru k pevným plochám. Trávník je přirozeným doplňkem bazénu a dobře poslouží na sportovní hry, relax či opalování. Při výběru vegetace však třeba dát pozor, aby bazén nezastíňovali dřeviny. Je vhodnější umístit je opodál, a tak zabránit znečišťování bazénu listím a květy.

Z estetického hlediska je velmi důležité výškové umístění bazénu

Bazény nad terénem nejsou z architektonického hlediska nejpřijatelnější. Bazény na úrovni terénu vypadají hezky, ale také mají své nevýhody. Při výkopu do potřebné hloubky totiž mohou nastat komplikace s kanalizací a vodní plocha se snadno znečistí prachem a hmyzem. Jako řešení se nabízí zlatá střední cesta. Pokud nádrž přečnívá nad terén alespoň 15 cm, omezí se zmíněné nevýhody a okraje bazénu lze využít k sezení.

Materiál

Konstrukce bazénu musí být dokonale vodotěsná, aby nedocházelo k prosakování směrem ven ani dovnitř. Možnosti výběru materiálu jsou široké, záleží jen na vás, kterému dáte přednost, který bude vyhovovat vašim finančním možnostem a s jakou životností bazénu počítáte v budoucnosti.
Betonové bazény mají široké uplatnění a mohou se použít bez jakéhokoliv rozměrového či tvarového omezení. Pokud se jako povrchová úprava použije nátěr, musí být vodovzdorný a kvalitní, aby se nemusel obnovovat každý rok. Nátěry a nástřiky bývají z PVC, latexu.  Poměrně oblíbené jsou fólie z měkčeného nebo tvrzeného PVC. Estetičtější a trvanlivější jsou keramické, porcelánové a glazované obklady.

Bazény z betonových tvárnic jsou podobné jako betonové bazény,

ale nemají takovou tvarovou variabilitu. Jejich výhodou je, že není třeba budovat bednění. Hydroizolace a povrchová úprava se dělají stejně jako u betonových bazénů. Výhodou kovových bazénů je snadná montáž. Celý blok se osadí na požadované místo a pak stačí jen nainstalovat požadované doplňky. Bazény z ocelového plechu potažené fólií jsou levnější, nerezové jsou dražší. Plastové bazény jsou na ústupu, protože mají krátkou životnost a vyžadují vyšší náklady na vybudování a opravy.

Voda v bazénu

Voda se buď čerpá z veřejného vodovodu, z vlastní studny, nebo se dováží cisternami. Na filtraci vody a osvětlení bazénu, případně na její ohřev, bude potřebná elektrická energie. S provozními výdaji třeba počítat i na udržení hygienicky čisté vody. Změna její kvality se projeví barvou a zápachem. Bazén se může vypustit a znovu napustit, což však představuje poměrně nákladný způsob výměny vody. Na soukromé bazény se používá zejména recirkulační systém. Voda cirkuluje uzavřeným okruhem přes úpravnu a pak se vrací zpět do bazénu. Na úpravu se používají filtry, které pracují na různých principech. Podle filtrační výplně rozlišujeme kartušovou a pískovou filtraci. Kartuše jsou vyrobeny z tkaniny podobné papíru s vysokým filtračním stupněm. Poskládaná kartušová vložka je umístěna ve filtračním panelu, kde zachycuje nečistoty. Pískový filtr pracuje na odlišném principu. Voda prochází přes filtrační nádobu, kde je písek. Ten má určitou zrnitost, na níž závisí kvalita filtrace.Na to, aby přes filtr neprošly menší nečistoty, se k písku do filtru přidává tzv.. antikoagulant, který váže nerozpustné částice obsažené ve vodě. Antikoagulant obalí znečištěné částice, ty se zachytí v pískovém filtru, čímž se zabrání jejich zpětné cirkulaci do bazénu.

Bazénová chemie

Důležitou součástí úpravy vody je dezinfekce. Určujícím faktorem kvality vody je její kyselost nebo zásaditost. Neutrální roztok má pH 7, pro exteriérové ​​bazény je ideální hodnota pH 7,2 až 7,6. Vyšší hodnoty pH prozrazují zásaditost vody s následkem tvorby kamene, minerálních zákalů a zanášení filtrů. Voda má chlorový zápach a dráždí oční spojivky. Při tvorbě řas a zákalů třeba do vody přidat super chlórový přípravek a zvýšit filtrační cyklus. Po 24 hodinách se stěny bazénu musí okartáčovat a mrtvé řasy na dně vysát. Později se během provozu kromě běžného chlorování přidává do vody tekutý prostředek proti řasám. Nižší hodnoty pH charakterizují zvýšenou kyselost a podporují vznik koroze kovových částí a blednutí plastových fólií nebo nátěrů. Chlor a přípravky na úpravu pH musí být správně dávkovat. K tomu jsou určeny automatické dávkovače, které mohou určit skutečnou kvalitu vody. Při znečištění systém zaktivuje dávkovací čerpadla, které do bazénové vody přidají potřebné množství účinných látek.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články