Bazén v kostce

Exteriérové ​​bazény si získávají stále větší oblibu. Jsou častou motivací rodinných setkání, umožňují příjemný relax v domácím prostředí, aktivní využívání volného času plaváním, které upevňuje zdraví a přispívá k hodnotnému životnímu stylu. Exteriérové ​​bazény se obvykle staví do hloubky 90 cm, na plavání se doporučuje hloubka od 100 do 120 cm. Minimální rozměry jsou 3 × 6 m. Výstavba vyžaduje projektovou dokumentaci, realizace je závislá na kvalitě materiálů a správného technologického postupu.

Bazén v kostce

Mezi běžné konstrukce zapuštěných bazénů patří montované bazény

se stěnami z kovových nebo plastových panelů a betonovým dnem, monolitické bazény z plastu nebo laminátu, dále bazény s betonovou nebo železobetonovou vanou a nerezové svařované bazény. Nezapomínejte, že plocha kolem bazénu by měla být zpevněná, například dřevem nebo protiskluzovou dlažbou. Do bezprostřední blízkosti bazénu se nedoporučuje situovat trávník, protože zeminou a trávou přenášenou na chodidlech se znečišťuje voda. Na dokonalé využití slunce se venkovní bazén dispozičně orientujte na jižní stranu.

Čistá a pitná

Základní zásada zní: bazén napouštějte pitnou průzračnou vodou. Vaše zdraví při koupání, jakož i bazénovou vodu vám pomohou ochránit kvalitní dezinfekční prostředky, přípravky proti tvorbě řas v součinnosti s filtrací vody (jde o mechanický čistící proces, který zajišťuje pročištění vody čerpadlem, jakož i potřebnou cirkulaci vody). Doporučená hodnota pH bazénové vody je od 7,2 do 7,6. Nižší hodnota způsobuje korozi kovových částí bazénu, vyšší je agresivní pro lidský organismus. Hodnotu pH se doporučuje testovat jednou týdně pomocí testovacích pásků - buď jejich namočením do vody v bazénu, nebo do vzorku s přidáním chemikálie, která změní její barvu. Výsledek porovnáte s barevnou stupnicí, která je součástí testovací soupravy.Narušenou optimální hodnotu pH můžete zpozorovat i pouhým okem - voda je zakalená nebo zapáchá.

Základní údržba vody spočívá také v pravidelném odstraňování hrubých nečistot z vody,

jakož i ze stěn a dna bazénu. K tomuto účelu slouží síťky, kartáče a vysavače.Dosáhnout doporučenou teplotu vody v bazénu (25 až 28 ° C) vám mohou pomoci výměníky tepla, plynové nebo elektrické ohřívače, případně solární ohřev. Nejběžnější způsob dezinfekce vody v bazénu je chlorem - buď tekutým, nebo ve formě tablet. Další možnost je ozonizace.Zatímco chlór má vyšší a delší účinnost, výhodou ozonu je, že nezapáchá. Méně známý způsob dezinfekce je ionizace, při níž se používají nejčastěji ionty stříbra a mědi. Tuto úpravu bazénové vody je nutné aplikovat z důvodu likvidace plísní, bakterií a jiných virů. Zabráníte tak přenosu infekcí a nákaz.

Od jara až do zimy

Údržba zahradního bazénu má tři hlavní fáze: jarní příprava na letní sezónu, pravidelná péče během provozu v létě a zazimování. Jarní příprava spočívá zejména v kontrole elektrických zařízení bazénu (rozvaděčů, jističů, proudových chráničů a podobně), které když přes zimu zkorodují nebo oxidují, způsobují během letního provozu nemalé poruchy a následně i finanční škody. Bazén po zazimování je třeba odkrýt a vyčistit - větší nečistoty mechanicky, vápenaté usazeniny a mastnoty chemicky. Filtrační zařízení, čerpadla a potrubí se odvodňují na konci sezóny, aby v nich v zimě nezamrzla voda a aby nepraskly. Odborníci doporučují řídit se při zazimování exteriérového bazénu teplotou vody - když dosáhne hranice 12 ° C, je čas začít s přípravami na zimu. Kdy bazén není zastřešen, zakrývá se plachtou, která plní ochrannou funkci. Pokud nepatříte k lidem, kteří inklinují k manuálním pracem nebo nedisponujete dostatkem času, celoroční údržbu zahradního bazénu si můžete objednat u specializovaných firem.

Okrasná výsadba v okolí bazénu dotváří celkovou atmosféru prostředí

O oživení se postarají hortenzie, levandule, kosatce, okrasné trávy a kapradiny. Stejně atraktivně působí květináče, skalky, samorosty, kameny nebo štěrk. Zajímavou dekorací jsou i pergoly s popínavými rostlinami. Nezapomeňte však dodržet vhodnou vzdálenost výsadeb od bazénu - je důležitá z bezpečnostního i praktického hlediska (zabráníte tak znečišťování vody napadaným odpadem - suchým listím, odkvetlými květinami a podobně).

Prodlužte si koupací sezónu

Pokud si chcete prodloužit koupací sezónu či ušetřit práci při údržbě, je vhodné bazén zastřešit. Jeho překrytí zabraňuje padání listí a jiných nečistot (například dešťové vody). Navíc zjednoduší se i proces zazimování a jeho přípravy na další sezónu. Ve srovnání s nezastřešené bazénem je péče o zastřešený bazén téměř o 80% méně náročná. Z finančního hlediska dokonce uspoříte - během intenzivního slunečního záření budete mít zajištěn ekologický ohřev vody - díky skleníkovému efektu bude teplota vody až o 10 ° C (v závislosti na ročním období) vyšší než v nezakrytém bazénu. Další výhodou zastřešení je, že zabraňuje úniku tepla při nočním ochlazení, jakož i opotřebení materiálů a konstrukce nepříznivými povětrnostními vlivy (zejména v zimních měsících). Ideálním řešením je posouvací zastřešení, zejména z hlediska bezpečnosti, protože podstatně eliminuje riziko úrazů. Vybrat si můžete ze dvou základních typů překrytí bazénu: nízké (nejčastěji obloukové) a vysoké (takzvané podchodové). Co se týče posuvného systému, v nabídce je kolejnicový nebo bezkolejnicový. V současnosti hojně využívaným typem zastřešení bazénů jsou hliníkové konstrukce v kombinaci s průhledným plexisklem a izolačním polykarbonátem. Působí efektně a díky subtilnímu vzhledu přirozeně splývají s okolím. Nejjednodušším a zároveň i nejlevnějším způsobem zakrytí zahradního bazénu je použití solárních plachet.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Omlazení pleti pitím vody obohacené o vodík? Mládí a zdraví v jednom!

Omlazovací metody dělíme na invazivní, do kterých patří plastické operace a neinvazivní, tedy metody šetrné,...
více…

Bazén na zahradu vybírejte nejen podle materiálu, ale i podle typu zahrady

Už vás nebaví koupat se v přeplněných veřejných koupalištích a pokukujete po sice menším, ale vlastním bazénu?...
více…

Připravte se na jarní detox

Nejlepší období na celkový detox organismu je jaro. Jaro je obdobím rozkvětu a hojnosti. Toto roční období je symbolem...
více…

Hubnutí, které nestojí peníze ani zbytečné úsilí

Hezká a štíhlá postava, to není nic nepřirozeného. Proto by k ní měly dopomoci přírodní prostředky a ne chemie z...
více…

Teplá nebo studená sprcha? Obě mají své nesporné benefity!

Milujete teplou vodu, kterou si necháváte hýčkat své tělo při každém sprchování? A nemyslíte, že by bylo lepší,...
více…

Děti málo pijí neochucenou vodu, protože je rodiče k tomu nemotivují

Voda je nejpřirozenější a nejzdravější nápoj, který zažene žízeň. Proto je velice zarážející fakt, že děti...
více…

Voda a vůbec správný pitný režim svědčí hubnutí

Hubnutí, to není jen dieta a cvičení. Důležitý je v době redukční diety i pitný režim. Ten totiž dovede úžasně...
více…

Pozor na pitný režim u vody, tělo vidí vodní hladinu a má mylný pocit, že nežízní

O pitném režimu se neustále mluví a vypadá to, že již bylo řečeno vše. Často a nejen v létě vídáme lidi s vodou...
více…

Bezpečnost dětí, nejen o prázdninách, zvýší reflexní doplňky, přilby a plovací vesty

Uhlídat malé děti během prázdnin je často nelehký úkol. Mají za sebou školní vypětí a tak se někdy chovají...
více…

Chuť na sladké zažene vůně vanilky

Osladíte si rádi život? Tak to není nic složitého, protože cukru se nezbavíme ani když přestaneme sladit. Kde ho...
více…