Bezpečnost a údržba sněhové frézy
Sněhové frézy jsou svým způsobem ekvivalentem sekaček na trávu v tom, že fungují jako oboustranné meče. Obojí Vám velmi usnadní život, protože už nemusíte sekat trávník nebo odhazovat sníh manuálně.
Protože však oba stroje používají k práci rychle se pohybující ostré části, mohou být nebezpečné a způsobit Vám vážný úraz, a také oba vyžadují pravidelnou údržbu. Každým rokem dojde k mnoha úrazům, včetně amputací prstů, způsobeným sněhovými frézami. Proto byste se sněhovou frézou měli zacházet s respektem a s opatrností.
Bezpečnostní tipy při práci s frézou
-
Oblečte si na práci teplé oblečení, které neomezuje Váš pohyb ani rozhled. Kapuce utažená těsně kolem hlavy Vás sice ochrání před sněhem, ale také brání perifernímu vidění. Obujte si teplé boty s dobrou trakcí.
-
Když budete do nádrže nalévat benzín, vždy to provádějte venku, ne v garáži nebo v jiném uzavřeném prostoru. Nikdy do nádrže nedoplňujte benzín, když motor běží nebo když je ještě horký. Rozlití benzínu na horký motor snadno způsobí požár.
-
Kanystr s benzínem skladujte venku mimo dům a vždy dobře uzavřený. Nikdy nenechejte frézu běžet v uzavřeném prostoru, např. v garáži po nastartování. Výfukové plyny obsahují oxid uhelnatý, který je bez zápachu a smrtelně jedovatý.
-
Nikdy nedávejte ruce nebo nohy do blízkosti pohyblivých částí frézy. Nikdy se nepokoušejte uvolnit zablokovanou frézu, když je zapnutá. Vypněte motor a na vyčištění použijte dlouhý klacek nebo násadu koštěte. Ucpání frézy sněhem můžete předejít nanesením oleje ve spreji, i kuchyňského, na komínek, šnek a rotor, než začnete s frézou pracovat.
-
Nikdy nezaměřujte vyhazovací komínek na jiné osoby nebo objekty. Pokud fréza nabere tvrdý předmět, vyhodí ho z komínku a může přivodit vážný úraz nebo škodu na majetku.
Údržba sněhové frézy
-
Sněhové frézy nevyžadují mnoho údržby, obvykle stačí pouze periodická údržba na jaře k tomu, aby Vám fréza dobře fungovala po celé roky.
-
Předtím než frézu po sezóně uskladníte, vylijte z nádrže benzín nebo do něj přidejte stabilizátor, aby benzín neztuhnul. Také vylijte starý olej a dejte nový. Díky tomu bude moct motor na podzim snadněji nastartovat.
-
Zkontrolujte, jestli nejsou hnací řemeny uvolněné nebo roztřepené, opotřebený nebo přetažený řemen vyměňte. Zkontrolujte pneumatiky kvůli opotřebení a dohustěte je na potřebný tlak. Promažte hnací mechanismus, mechanismus šneku i rotoru. Zapalovací svíčku vyměňte minimálně každý druhý rok, aby motor stále hladce běžel.
Autor: Lenka Kostková