Na kvalitní odstraňování sněhu nepotřebujete tu nejsilnější nebo nejširší sněhovou frézu. Na menší příjezdové cesty zcela stačí menší lépe ovladatelná fréza nebo fréza střední třídy.
Pokud však budete čistit dlouhou příjezdovou cestu, kopcovitou plochu nebo odstraňovat velké množství sněhu, bude nutná větší fréza s poháněnými koly.
Následující tipy Vám pomohou vybrat frézu, která bude nejlépe odpovídat Vašim potřebám.
Nenechte se nalákat fintami prodejců. Někteří výrobci i prodejci prosazují motory známých značek na úrok ostatních prvků frézy. Výkon frézy však více souvisí s jejím designem než s motorem, který ji pohání.
Neřiďte se pouze velikostí. Také často prosazují velké motory (v cm3) a frézy se širším záběrem. Velikost však u fréz není vše. Některé menší frézy dokážou výkonem předčít ty větší, a za nižší cenu.
Sněhové frézy způsobí každý rok celou řadu úrazů včetně amputací prstů. Nikdy proto nečistěte ucpaný vyhazovací komínek nebo kryt šneku rukou! Většina fréz dnes má speciální nástroj na čištění, avšak stačí i něco na způsob násady koštěte.
Sněhové frézy, obzvlášť malé jednostupňové, mohou kromě sněhu nabírat také led, štěrk a další předměty. Nedovolte ostatním lidem ani zvířatům přístup na plochu, kde pracujete. Při práci s benzínovou frézou používejte sluchadla. Počkejte vždy, až motor zcela vychladne, než začnete doplňovat palivo. U elektrických fréz používejte pouze venkovní uzemněný prodlužovací kabel a dávejte pozor, aby se Vám nedostal do blízkosti rotujícího šneku.
Velká námaha a nízké teploty bývají riskantní kombinace. Dělejte si při práci často přestávky, abyste se příliš nevyčerpali. Senioři, lidé s vysokým tlakem, s nemocným srdcem nebo s cukrovkou by se měli poradit s lékařem, jestli mohou s frézou pracovat. Pokud máte opravdu dlouhou a širokou příjezdovou cestu, zvažte najmutí si sněžného pluhu.
Jsou malé a nemají poháněná kola. Šnek s gumovým okrajem, který sníh sbírá i vyhazuje, zároveň pomáhá frézu pohánět vpřed. Jsou nejvhodnější na krátké rovné příjezdové cesty a chodníky s maximálně 10 cm vrstvou sněhu. Mají zhruba stejnou velikost jako malá tlačená sekačka na trávu, jsou z fréz nejmenší, nejtišší, nejlehčí a nejsnadněji ovladatelné. Protože mají elektrický motor, nebude potřeba doplňovat palivo ani provádět údržbu. Jejich šnek s gumovými okraji však může nabírat a odhazovat také štěrk a kvůli jejich malému záběru (max. 50 cm) je potřeba se vícekrát vracet. Kromě toho se kvůli své malé výkonnosti nehodí na svahy, kde se mohou převrátit na bok. A pak je tu samozřejmě elektrický kabel, který omezuje dosah a manévrovatelnost.
Jsou malé až středně velké, bývají silnější než elektrické frézy a hodí se na rovné středně velké zpevněné cesty s množstvím sněhu do 20 cm. Jsou také celkem lehké, snadno ovladatelné a zaberou zhruba tolik skladovacího místa jako sekačka na trávu, nemají však kabel. Mají širší záběr (50-55 cm) a elektrické startování. Avšak stejně jako elektrické frézy se nehodí na plochy vysypané štěrkem. Šnek je pohání jen mírně a na příkrých svazích mají tendenci se převracet na bok. Často mívají dvoutaktový motor, který vyžaduje směs benzínu a oleje a pravidelnou údržbu.
Stejně jako jednostupňové používají i dvoustupňové frézy šnek, který nabírá sníh. Na rozdíl od nich však mají nad šnekem ještě rotor podobný ventilátoru (tzv. "druhý stupeň"), který sníh vyhazuje komínkem ven. Jejich kola jsou poháněna motorem. Jsou větší a silnější, proto se hodí na dlouhé a široké příjezdové cesty s množstvím sněhu nad 20 cm. Některé modely mají šířku záběru 70-75 cm a jejich poháněná kola zvládnou i strmější svahy. Jsou nutností, pokud máte povrch vysypaný štěrkem, protože se jejich šnek nedotýká země. Jejich nevýhodou je, že jsou relativně těžké a drahé a mohou při skladování zabrat tolik místa co zahradní traktůrek. Benzínový motor navíc vyžaduje pravidelnou údržbu.
Dobrá sněhová fréza kombinuje kvalitní odstraňování sněhu s ovládáním komínku jedinou pákou. Díky těmto prvkům se některé frézy snadněji a příjemněji používají než jiné, které je nemají.
V prodejnách zahradní techniky i v supermarketech pro dům a zahradu obvykle mívají vystavené vzorové kusy, které si můžete prohlédnout a vyzkoušet. Musí Vám být pohodlná výška rukojeti a způsob nastavení komínku, které budete nejčastěji používat. Fréza by vždy měla mít bezpečnostní spínač, což je pro bezpečnost kritický prvek, který zastaví rotující šnek nebo rotor, když pustíte rukojeť. Výšku a směr sněhu vyhazovaného z komínku Vám umožní rychle změnit dlouhé držadlo u jednostupňové frézy nebo páka u dvoustupňové frézy. U dvoustupňových fréz můžete řídit kola a šnek pouze jednou rukou, zatímco druhá Vám zůstane volná na nastavování komínku. Spoušť umístěná na držadle usnadňuje řízení kol tím, že umožňuje přenášet pohon na jedno nebo na obě kola.
Bývá to plastová hůlka sloužící k bezpečnému vyčištění ucpaného komínku nebo krytu šneku. Pokud ho Vaše fréza nemá, používejte např. dřevěnou násadu koštěte, nikdy ne ruce nebo nohy.
Většina dnešních elektrických fréz nabízí také elektrický startér do zásuvky, což je mnohem snadnější způsob startování než v mrazu tahat za startovací šňůru.
Bývá na mnoha frézách a umožňuje Vám pracovat i po setmění.
Dvoustupňové frézy obvykle mívají pět až šest rychlostí vpřed, zatímco jednostupňové pouze jednu. Výběr rychlostí Vám pomůže předejít ucpání frézy, když se budete prodívat těžkým sněhem. Některé modely mohou mít i více rychlostí, ty však už nebývají potřeba.
Většina úrazů zaviněná sněhovými frézami se týká rukou a prstů, včetně amputací. Typickou příčinou je, že se obsluhující osoba snaží uvolnit ucpaný komínek nebo šnek rukou. Výrobci se pokusili tento problém vyřešit kontrolním spínačem na rukojeti, který zastaví šnek a rotor, když rukojeť pustíte.
Mnoho fréz dnes má speciální nástroj na čištění. Protože bývá na fréze prakticky umístěn, je silnou motivací k bezpečnému čištění frézy. Dalším bezpečnostním prvkem je chránič komínku, který znesnadňuje čištění rukou.
Ať už budete používat jakoukoli frézu, následujících pár kroků Vám pomůže se nedostat do statistiky úrazů:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu