Chata nebo chalupa?

Než se začneme poohlížet po vhodné rekreační nemovitosti, měli bychom si důkladně ujasnit, co vlastně chceme. Klidně zavřeme oči a představme si ideální místo pro trávení volných chvil. Zamysleme se také nad tím, s kým budeme na chatu či chalupu nejčastěji chodívat, a co všechno bychom chtěli v okolí podnikat. Všechny nápady a požadavky si napíšeme, abychom se při následném hledání měli čeho chytit.

chaty. chalupy, životní styl, relaxace

Nemusíme si dělat těžkou hlavu z toho,

že takto získáme popis přímo bájného, ​​neexistujícího chatařského ráje, který u nás jen těžko najdeme. Je jasné, že z některých nároků budeme muset slevit. Takový seznam nám však alespoň pomůže uvědomit si, co je pro nás důležité, ve kterých oblastech jsme ochotni dělat kompromisy a v jakých nárocích nechceme ustoupit za žádnou cenu.

První zásadní rozhodnutí,

které musíme udělat je, zda investujeme do chaty nebo chalupy. Oba typy nemovitostí mají svá specifika, takže bychom si měli zvážit, která z nich nám bude na odpočinek více vyhovovat.

Chata

Chata je objekt postaven výhradně k rekreačním účelům. Není určena k trvalému bydlení, proto jsou pro ni typické spíše skromnější prostory a přísná funkčnost na úkor komfortu. Zejména ve starých chatách je častým jevem vnější suché WC a chybějící koupelna. Kompenzací tohoto nedostatku je však většinou atraktivní poloha v krásném přírodním prostředí. Nemluvě o tom, že chatu můžeme dodatečně přizpůsobit svým požadavkům a zvýšit její komfort na mnohem přijatelnější úroveň.

Další možností je investice do stavebního pozemku a výstavba nové chaty,

která bude více vyhovovat našim představám. Obecně je však chata určena spíše aktivním lidem, kteří dokáží ocenit blízkost krásné přírody či dostatek příležitostí na sportovní vyžití v okolí a jsou ochotni pro to obětovat i kousek vlastního pohodlí. Pokud toužíme spíše po nikým nerušené samotě, měli bychom uvažovat nad chalupou na pozemcích, kde často vládne mnohem větší klid než v chatových osadách.

Chata

• slouží výhradně k rekreačním účelům,
• skromnější prostory a přísnou funkčnost na úkor komfortu většinou vyvažuje poloha v krásném přírodním prostředí.

Chalupa

Přestože je pojmenování chalupa všem známé, právní ani stavební terminologie tento pojem nezná. Stavby, které takto nazýváme, jsou vlastně staré rodinné domy na venkově .Předtím, než je noví majitelé začali upravovat a využívat pro rekreační účely, sloužily místním obyvatelům jako trvalé bydliště. Ačkoliv by tedy i hned šlo o malou chalupu bez vody a elektřiny někde na samotě, pokud byla v minulosti trvale obydlena, ve vztazích k úřadům většinou vystupuje jako plnohodnotný rodinný dům. A to i přesto, že nedosahuje ani takový komfort jako většina dnešních chat.

Zejména ve starých chatách a chalupách je častým jevem

vnější suché WC a chybějící koupelna. Když se tedy chystáme na jakékoliv stavební úpravy naší chalupy, musíme pamatovat na to, že se je budou týkat stejná pravidla jako při rekonstrukci rodinného domu. Na druhé straně, v otázce financování zas budeme moci využít i ty bankovní produkty (hypoteční úvěr, stavební spoření atd..), které se neposkytují na rekreační objekty. Chalupy se většinou nacházejí přímo v obcích či na samotě, tedy ve více či méně obydlených oblastech. Blízkost civilizace nám určitě usnadní rekonstrukční práce, zavádění elektřiny, vody či plynu do objektu a v neposlední řadě i zmenší riziko vykradení objektu během naší delší nepřítomnosti. Pokud toužíme spíše po nikým nerušené samotě, měli bychom uvažovat nad chalupou na samotě, kde často vládne mnohem větší klid než v chatových osadách. Samozřejmě, při výběru chalupy je také důležité myslet na to, jaké možnosti nám okolí nabízí na aktivní relax. Oproti chatě se však častěji dostává do popředí otázka pohodlí a komfortu. Mnoho lidí si kupuje chalupu is tím úmyslem, že se do ní po odchodu do důchodu přestěhují a stráví podzim života v klidném prostředí mimo městského shonu. To je také jeden z faktorů, na který bychom měli při výběru dovolenkové nemovitosti pamatovat - umím si představit, že se na tomto místě usadím natrvalo?

Chalupa

• je vlastně starý rodinný dům na venkově či samotě, který (pokud byl v minulosti trvale obydlen) ve vztahu k úřadům většinou vystupuje jako plnohodnotný rodinný dům

• pro stavební úpravy chalupy platí stejné předpisy jako při rekonstrukci rodinného domu.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si dobít baterky?

Do jara ještě zbývá hodně času a energie se postupně míjí. Pokud ji nedobijete ihned, čekejte, že vás o měsíc...
více…

Co si představit pod muzikoterapií?

Dnešní doba zná různé druhy terapií, které nám pomáhají překonávat každodenní stres a únavu, například...
více…

Jak se provádí autogenní trénink?

Autogenní trénink vznikl jako relaxační metoda v roce 1926. Za jeho autora je považován J. H....
více…