Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u které si okna dáme vyrobit, ale i realizační firmu, která nám je důkladně namontuje. Firmu, která vám také poskytne dostatečně dlouhou záruku na funkčnost a vzhled nových oken.

bydlení, okna, výměna oken

Dřevěná okna

Známe tři základní typy konstrukce oken: jednoduchá, dvojitá a zdvojená okna. Jednoduchá okna se vyrábějí z lamel, navzájem slepených do jednoho hranolu - eurohranolu. Taková okna se nazývají eurookna. Dřevěné okno by mělo splňovat tyto podmínky: 

 • Rám a křídlo vyrobené z lepeného třívrstvého dřeva by měly být od certifikovaného výrobce, 
 • spodní vlys okna, který je nejvíce vystaven povětrnostním vlivům, by měl být chráněn hliníkovou okapnicí. Ta v kombinaci s plastem slouží k minimalizaci tepelných mostů, protože hliník je lepším tepelným vodičem jako dřevo, 
 • v praxi je zatím nejpoužívanější rohový spoj okenních rámů pomocí dvojitého čepu a rozčepu, slepených k sobě lepidlem, které dostatečně odolává vlhkosti (odolnost lepidla ve třídě D4). Rovněž se používají také rybinové spojky, jejichž výhodou je jednodušší a rychlejší montáž a vysoká variabilita, 
 • skleněný systém by měl být minimálně z izolačního dvojskla s hodnotou U g alespoň na úrovni 1,1 W / (m 2. K) s použitím tzv. teplého okraje, který eliminuje vedení tepla přes distanční rámeček skelného systému. V detailu zasklení by měl být použit silikon v dostatečném objemu, aby se vyplnil celý obvod zasklení. Dřevěná zasklívací lišta by měla být umístěna z interiérové ​​strany okna, aby nedošlo k jejímu dřívějšímu znehodnocení vlivem povětrnostních podmínek,
 • těsnění by měla být minimálně dvě - jedno v drážce ve středové zóně a druhé na vnitřní straně křídla, středové těsnění by nemělo být v rozích přerušeno,
 • závěsy na kování okna by měly mít možnost nastavení alespoň ve třech směrech a spodní závěs by měl být rohový, aby zajistil dostatečnou oporu pro okenní křídlo,
 • povrchová úprava by měla být alespoň třívrstvá: impregnační základ, střední vrstva a silnovrstvá lazura, nátěr musí být dostatečně odolný proti vodě a pružný při možném mechanickém poškození (např. led). 

Plastová okna

První systémy plastových oken se vyvinuly v 50. a 60. letech minulého století. Plastová okna se vyrábějí z tvrzených PVC profilů extrudovaných za tepla na šnekových lisech. Jejich profily se liší termickou schopností, počtem těsnění, schopností přenášet zatížení otevíraného křídla, hloubkou, tvarem okapnicí, možností tvarovat okno apod. Největší plochu samotného okna tvoří skelná výplň, která je největším zdrojem tepelné úspory, ale i akustické a bezpečnostní pohody. V nabídce jsou různé typy izolačních skel, které výrobci nakupují od specializovaných firem. Kvalita a dobré vlastnosti použitého izolačního skla v plastových oknech se projeví v úspoře energií a pomohou předejít nežádoucí kondenzaci zejména v zimním období. 

Hliníková okna

Hliníkové systémy s výbornou stabilitou, vlastnostmi, bohatou barevností a lehkou opracovatelností jsou přímo předurčené pro současnou moderní architekturu. K tomu přispívá i jejich vysoká variabilita a komplexnost systému najít řešení na každý požadavek zákazníka. Samozřejmostí je široká paleta barev profilů. Hliník vypadá výborně dlouhá léta - nerezaví a zachovává si atraktivní vzhled. Na získání estetického povrchu hliníkového profilu odolného proti oděru, znečištění a povětrnostním vlivům se používá jedna ze dvou alternativ finální úpravy, a to anodická oxidace v mnoha barvách. Při anodické oxidaci, resp. eloxáží se na povrchu hliníkového profilu vytvoří oxidační transparentní vrstva, která ho chrání před korozí a jinými atmosférickými vlivy. 

Co by mělo splňovat kvalitní okno 

 1. Musí zajistit dobrý výhled ven a dostatečně a rovnoměrně prosvětlit interiér. Toho lze dosáhnout dostatečnou plochou zasklení, která by měla být minimálně 10% z plochy místnosti. 
 2. Mělo by šetřit energii potřebnou na vytápění tím, že bude mít dostatečné tepelně technické vlastnosti zasklení i okenního rámu. Podmínku ČSN splňují dřevěná okna tlusté 68 mm se zasklením s U g = 1,1 W / (m 2. K). V současnosti je však lepší investovat do silnějších dřevěných oken (alespoň o tloušťce 78 mm) s izolačním trojsklem (U g ≤ 0,8 W /m 2. K), a to pro rostoucí ceny energií. U plastových oken se doporučuje alespoň 4-komorový systém se středovým těsněním. 
 3. Mělo by omezovat nadměrné tepelné zisky v letním období. K tomu slouží doplňkové konstrukce pro okna: rolety, žaluzie, okenice atd.. 
 4. Okny se musí dosáhnout minimální hygienická podmínka výměny vzduchu v místnosti, což je polovina objemu místnosti za hodinu. 
 5. Okno musí zabránit průniku vody do místnosti, a to několika těsněními v konstrukci okenního křídla a rámu a jejich dostatečným domáčknutím po celém obvodu okna (pomocí celoobvodového kování). 
 6. Manipulace s okenním křídlem musí být spolehlivá a bezpečná. 
 7. Okno musí zabraňovat nadměrnému hluku, doléhajícího z exteriéru do vnitřních prostor budovy. 
 8. Musí zabránit vloupání, např.. i použitím bezpečnostních skel. Na druhé straně však musí umožnit případný únik z budovy, např.. před požárem. 
 9. Udržování okna by mělo být bezproblémové - jednoduchý způsob promazání závěsů, údržby povrchové úpravy a mytí skel. 
 10. Podmínkou je dlouhá životnost, neškodná a ekonomická recyklace a likvidace.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Okna - kritéria pro správný výběr

Nároky na vlastnosti okna se zvyšují s nároky na bydlení. Už nestačí, aby propouštělo světlo a chránilo před...
více…

Dřevohliníková okna - moderní a energeticky úsporné řešení

Při přemýšlení nad moderním architektonickým provedením oken je třeba brát v úvahu i kombinované okenní...
více…

Plastová okna pro nízkoenergetické domy

Energeticky úsporné domy kladou vysoké nároky na tepelnou izolaci obvodových plášťů, podlah a střech. Správný...
více…

Efficace Vetri 0,75l – čistič skel 12ks/kt

Ruční mytí oken, skel a zrcadel je docela namáhavá práce. Aby se okna leskla a byla beze šmouh, to již chce zručnost a...
více…

Topení dřevěnými peletami

V současné době klademe my všichni na topiva různých typů a druhů poměrně velké nároky. Chceme, aby byla nejen...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Správně zvolená stínící technika chrání před sluncem, sousedy i ztrátou tepla

Jsme nadšení z prvního jarního sluníčka, ale nadšení brzy opadne a najednou je těch paprsků příliš a domácí...
více…