Dřevo je potřeba pravidelně impregnovat, chránit před hnilobou a tmelit

Není materiál, který by časem nezestárl. Stejně tak je to i u dřeva. Přestože dřevo pečlivě upravíte, stejně vás po pár letech čeká jeho renovace. Ale to není žádný problém. Jakmile začne výrobek ze dřeva jevit známky opotřebování, je třeba neotálet s jeho opravou a následnou novou impregnací. Na výběr máme dostatek přípravků s jejichž výběrem vám pomůžou kvalifikovaní prodejci ve speciálních prodejnách, které se zabývají prodejem barev a laků.

dřevo, impregnace dřeva, lazura, lak, barva na dřevo, hniloba dřeva

Příprava ošetřovaného povrchu

Ať už si pro povrchovou úpravu dřeva vyberete lazuru, vosk nebo vodou ředitelný lak či barvu, musíte si natíraný povrch nejprve připravit. To platí jak pro dřevo nové, tak i pro obnovování starých nátěrů. Povrch musí být čistý a suchý, než na něj začnete nátěr nanášet. Na neočištěné dřevo by nátěr přilnul nerovnoměrně a vytvořil by ošklivé skvrny. Ze dřeva je třeba odstranit i jakoukoliv mastnotu, vodou ředitelné nátěry by na mastné dřevo vůbec nepřilnuly.

Nátěry nového dřeva

Povrch je třeba obrousit dohladka, případné poškození vyspravit tmelem a očistit od mastnoty a prachu. Opravy tmelem nechte pořádně zatvrdnout a "vyzrát", nespěchejte s jejich natíráním, protože tmel se může při schnutí mírně propadnout. V takovém případě je nutné provést ještě korekce další vrstvou tmelu, až pak je možné pokračovat finálním zbroušením. Na takto připravený podklad můžete začít aplikovat nátěr. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru je třeba nechat barvu nebo lazuru zaschnout, případně lehce přebrousit. Vždy dodržujte pokyny výrobce!

Obnovení nebo oprava starých nátěrů

Před aplikací ochranného nátěru je třeba pečlivě odstranit starou barvu. Přitom vám pomůže brusný papír, bruska nebo opálení. V některých případech lze použít i odstraňovač starých nátěrů - tedy speciální přípravek, který zbytky staré barvy naruší a zjednoduší jejich odstranění. Dřevo musí být opět očištěné nejen od starého nátěru, ale i od mastnoty a prachu. Také musí být suché, aby se na něj dal nanést nový nátěr. Při výběru šířky štětců mějte na paměti, jaký materiál budete natírat. Na větší plochy využijete širší štětec, na laťky plotu nebo výplně lavičky zase štětec užší.

Základní ošetření dřeva se vyplatí

Houby jsou vítány na talíři, rozhodně ale ne na dřevěném obložení nebo nábytku. Dřevěné materiály v exteriéru proto chraňte před hnilobou vhodnými impregnačními přípravky, prodloužíte tak jejich životnost. Proti provlhnutí pomůže speciální pryskyřice. Je elastická, neprůhledná a odolává povětrnostním vlivům. Nepříliš vhodné jsou nátěry ředitelné vodou, protože voda snižuje jejich izolační účinek.

Lak nebo lazura?

To, zda zvolíte na povrchové ošetření dřeva krycí nátěr, barevnou nebo přírodně tónovanou lazuru, záleží na vašem osobním vkusu. Výběr mezi přípravky ředitelnými vodou na olejové nebo rozpouštědlové bázi byste zase měli přizpůsobit tomu, jaké nároky na trvanlivost a odolnost daného předmětu či zahradního nábytku budete mít. Zatímco krycí barva vytváří silnější vrstvu, která kresbu dřeva zakrývá, lazura zvýrazní její krásu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Dřevoplast - praktický a designový materiál na fasády a terasy

Vybíráte materiál na stavbu terasy nebo fasády? Nejen trendy, ale i velmi praktické jsou moderní kompozitní materiály...
více…

Topíte dřevem? Kromě kamen potřebujete i úložný prostor na dřevo!

Koupili jste si krbovou vložku nebo krbová kamna a řešíte kam se dřevem v interiéru? Některá kamna mají přihrádku...
více…

Dřevěná stěna zútulní byt a postará se i o zvukovou izolaci

Dřevěné stěny dokáží zútulnit každý interiér. Stěnu dřevem můžete obložit jako mozaiku. Docílíte tím zcela...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Obložení stěny dřevem dokáže zablokovat i signál mobilních operátorů

Obklady na stěnách překrývají nerovné povrchy stěn a chrání stěny před poškozením a viditelným zašpiněním -...
více…

Potřebuje novou sedačku? A co jí raději šikovně prodloužit život!

Sedací soupravu kupujeme s tím, že nám bude sloužit mnoho let. Ale často se nám omrzí dříve, než se stane hodnou...
více…

Dřevostavba nebo dům z cihel a betonu?

Dřevostavby jsou domy, které se stále staví. Někteří je opěvují, jiní by do takového domu nešli, přestože v něm...
více…

Přírodní živel dřevo a pracovní příležitosti

Východní teorie pracuje se soustavou pěti živlů. Řadí se mezi ně dřevo, oheň, země, kov a voda. Harmonie těchto...
více…

Typy brusek na dřevo

Stavební dělníci a pracovníci se dřevem používají brusný papír na ohlazování a tvarování dřeva,...
více…