Přírodní stavební materiály - dřevo, vlna, konopí, sláma......

Ekologická témata v současnosti vládnou světu a jinak to není ani ve stavebnictví. Mluví se o moderních stavbách a ještě modernějších stavebních materiálech. V žádném případě nemáme na mysli nesmyslné "žrouty" energie, ale stavby z materiálů založených na "zeleném" přístupu a respektující myšlenky udržitelného rozvoje s minimálním dopadem na životní prostředí.

bydlení, stavba domu, přírodní stavební materiály, dřevo, vlna, konopí

Tyto materiály označujeme jako alternativní,

přírodní či tradiční stavební materiály. Patří mezi ně zejména dřevo, sláma, hlína, ovčí vlna, korek, konopí, rákos či celulóza. Ačkoli mnohé z nich lidstvo využívalo pro stavební účely celá tisíciletí, v minulém století se od nich (i) pod vlivem "moderních" materiálů a technologií odstoupilo.Zvyšující se ekologické povědomí v kombinaci s narůstajícím množstvím alergií a astmatických onemocnění však zatroubilo na jejich návrat, a lidé se k těmto osvědčeným materiálem opět vracejí.

Dřevo

Určitě nejznámější přírodní stavebnina je dřevo. Dřevěné stavby "přežívají" staletí a z hlediska životnosti jsou plně srovnatelné se stavbami z jiných materiálů. Dřevo je snad jediným stavebním materiálem, ze kterého je možné vyrobit všechny prvky vytvářející dům. I když většina lidí si stále při slově "dřevostavba" vybaví srub, toto pojmenování se používá na všechny rodinné domy, jejichž nosná konstrukce je ze dřeva. Ve finále může být tedy dřevostavba absolutně neodlišitelná od klasického zděného domu a současně může být postavena z čistě ekologických materiálů, které zároveň minimalizují spotřebu energie potřebných na vytápění resp. chlazení stavby. Nejpoužívanějšími materiály při výstavbě současných dřevostaveb jsou OSB desky a dřevovláknité desky.

Korek

Považuje se za dobrý zvukový, tepelný a antivibrační izolant. Vděčí za to své buněčné struktuře.K předním vlastnostem korku patří nenasákavost, neabsorbuje prach (čili je vhodný pro alergiky), vyrovnává kolísání teploty a vlhkosti vzduchu v interiéru. Přínosem je i fakt, že je nehostinný pro roztoče. Je vysoce odolný proti změnám struktury a stárnutí. K jedněm z mála nevýhod tohoto materiálu lze zařadit značnou vzdálenost výskytu suroviny - dlouhé dopravní trasy do určité míry znehodnocují jeho jinak příznivé environmentální vlastnosti.

OSB desky

OSB desky jsou plošně lisované desky z velkoplošných třísek, které se produkují převážně z borovicového dřeva. Třísky se ukládají do několika vrstev - dosahuje se tak vyšší pevnost materiálu. Desky lze využít při stavebních pracích v interiéru i exteriéru. Manipulace s OSB deskami je jednoduchá, navíc, lze je řezat i frézovat. V konstrukčních systémech montovaných, difúzně otevřených, přírodních nízkoenergetických (či pasivních) domů se používají zejména jako nosné desky a parozábrana z interiérové ​​strany.

Dřevovláknité desky

Druhým materiálem, přestože u nás méně známým, jsou dřevovláknité desky. Vyrábějí se z aglomerovaného dřeva jehličnanů (inovované hobra desky). Tento přírodní materiál v sobě spojuje řadu výhod, ke kterým lze zařadit výborné tepelně izolační, tepelně akumulační a akustické vlastnosti. V dobře navržených konstrukčních systémech se dřevovláknité desky nejčastěji používají z exteriérové ​​strany, kde plní funkci obalového pláště celé stavby.

Sláma

Další z možností stavebně technického řešení finančně a energeticky nenáročného bydlení je výstavba rodinných domů, jejichž konstrukci tvoří lisované slaměné balíky. Ačkoliv se sláma považuje za odpad ze zemědělské výroby, ve stavebnictví znovu nachází své uplatnění. Mezi její hlavní přednosti patří její izolační vlastnosti, například ve srovnání s výplní stěn ze skelné vaty má sláma 4 krát lepší izolační hodnotu. Důvěru v tento materiál podkopávají tvrzení typu "sláma je hořlavá" nebo "je citlivá na vodu". Jelikož se sláma lisuje pod tlakem do balíků, přístup kyslíku je omezen, a tedy i hoření. Co se týče druhého argumentu, je samozřejmé, že slaměné balíky třeba dostatečně chránit před vodou (zastřešením, kvalitní omítkou). Slisováním obilné slámy a její oblepením recyklovatelnou lepenkou se vyrábí další alternativní přírodní stavební materiál známý jako ekopanel. Díky zhuštěnému jádru velmi dobře tepelně izoluje, je robustní, pevný a ohnivzdorný.

Hlína

Hlína může sloužit jako nosná konstrukce i jako estetický prvek. Často se používá v kombinaci se dřevem a slámou, protože dokáže ochránit celulózu absorpcí nadbytečné vlhkosti. Zároveň je ochranou proti požárům. Hlína pohlcuje škodlivé výpary a masivní hliněné konstrukce dokážou pohltit nejen hluk (zvuková izolace), ale například i mikrovlnné telefonní signály, takže dochází ke snižování působení elektrosmogu.
Ve stavebnictví se používá hlína na výstavbu ve formě nepálených cihel nebo také jako jako omítka.
Předností hlíny je její dostupnost - jíl, ze kterého lze vyrábět nepálené cihly, zdravé omítky či stavět pece, je u nás všude. Nevýhodou tohoto materiálu je, že se takové stavby nehodí do povodňových oblastí.

Ovčí vlna

Izolace z ovčí vlny je vynález přírody: čím extrémnější podmínky, tím více se projeví její pozitivní vlastnosti. Ovčí vlna přirozeně absorbuje vlhkost, čímž zabraňuje její kondenzaci v konstrukci.Ovčí vlákna se velmi snadno přizpůsobují různým dutinám a prostorům v konstrukcích a díky své mechanické pružnosti spolehlivě zajišťují tvarovou stálost izolace a její funkčnost na velmi dlouhou dobu.

Konopí

Konopí bylo díky svým vlastnostem oblíbeným stavebním materiálem již v minulosti. Přednostmi konopné izolace (konopné rohože, ale i foukané konopí) jsou její vynikající tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Díky nízké hustotě (30 kg/m3) se prioritně používá jako výplňový materiál rámových konstrukcí - mezi krokve, stojky a trámy a jako hlavní tepelně izolační vrstva ve střeše, stěně a stropech.

Třtina

Rovněž patří do rodiny tradičních stavebních materiálů. Na rozdíl od slámy je třtina výrazně tvrdší, nepodléhá biologickému rozkladu a vysoký obsah kyseliny křemičité snižuje riziko jejího vznícení. Zpracovává se do desek nebo rohoží a lze ji použít jako střešní krytinu, nosič omítky nebo v podobě tepelně izolačních desek z interiérové ​​nebo exteriérové ​​strany domů.

Celulóza

Pod tímto pojmem je třeba si představit vlákno, které je základem všech pozemských rostlin.Dřevo, papír a ostatní výrobky z rostlin jsou celulózovými materiály. Výroba celulózové izolace je závislá od recyklace novinového papíru. Ten si už v minulosti získal pověst dobrého a kvalitního izolantu. Papír se zpracuje a upraví tak, že konečný výrobek - foukaná celulóza má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, je nehořlavá a zároveň ošetřená přírodními prostředky, které zajišťují její odolnost proti houbám, plísním, hmyzu a hlodavcům.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dřevěná stěna zútulní byt a postará se i o zvukovou izolaci

Dřevěné stěny dokáží zútulnit každý interiér. Stěnu dřevem můžete obložit jako mozaiku. Docílíte tím zcela...
více…

Obložení stěny dřevem dokáže zablokovat i signál mobilních operátorů

Obklady na stěnách překrývají nerovné povrchy stěn a chrání stěny před poškozením a viditelným zašpiněním -...
více…

Jak vybrat deku, která vás zahřeje

V chladnějších měsících dokáže zahřát kvalitní deka. Na výběr je v běžných obchodech spousta druhů....
více…

Dům na míru má své výhody, ale dům z katalogu je také dobrou investicí

Výběr domu je velmi závažné rozhodnutí. Vybrat si dům z katalogu nebo nechat vypracovat projekt na míru? Obě varianty...
více…

Dům na klíč, který je ohleduplný k životnímu prostředí a zdraví svých obyvatel

Je vám blízké ekologické chování? Třídíte odpad, zbytečně nepoužíváte chemii a celkově vám není lhostejné v...
více…

Nový dům nebo rekonstrukce starého domu?

Rozhodujete se pro koupi domu? Váháte, zda si vybrat novostavbu, anebo rekonstrukci staršího domu? Poradíme vám pozitiva...
více…

Střecha pro nízkoenergetický dům

Střecha pro pasivní či nízkoenergetický dům by měla splňovat určitá kritéria. Již při výběru je třeba...
více…

Chladící stropy - regulace teploty domu již v projektu

Vysoké teploty ovzduší se nepříjemně promítají do teploty naše obydlí. Jak příjemně teplotu bytu zchladit a...
více…

Hrubá stavba - materiál a časový plán

Pokud sníte o rodinném domě, měla by vás zaměstnávat spousta otázek. Pomineme-li finance, které již máte...
více…

Jak správně založit stavbu

Současná oblast stavebnictví nezná termín “nelze”. Postavit dům můžete na jakémkoliv pozemku ( samozřejmě...
více…