Dům z cihel, nebo montovaný?
Otázka spojená s úvahou, zda stavět "klasiku", tedy zděný dům, nebo se odhodlat k výběru domu montovaného, začíná pronásledovat stále více lidí i v našich zeměpisných šířkách. Jak jsou v této hře rozdány karty a kdo může počítat s esem v rukávu?
Kořeny tradice
Pravdou je, že montované domy jsou oproti klasickým, zděným domem, stále poznamenány jistým handicapem. Konzervativní vnímání se láme pomalu a vidět u nás stavět montovaný dům patří k poměrně vzácným jevům. Jednou z příčin je zřejmě pokulhávající informovanost a z ní plynoucí dohady a nepřesné závěry. Z celkovému počtu nových domů u nás tvoří montované domy jen 6 procent. Negativně se na důvěře k tomuto typu bydlení podepsala i minulost, kdy pojmy a slova jako "panel, panelák, dřevostavba" získaly kopec minusových bodů.
Odstavec pro orientaci
Klíčem k odlišení je slovo fabrika. Montovaný dům se vyrábí ve výrobní hale, dokud klasický se postupně - měsíc po měsíci - staví na parcele. Jednotlivé dílce - prefabrikáty montovaného domu se následně smontují na staveništi. Nedůvěra ke kvalitám montovaných domů dnes již skutečně není namístě. Moderní generace těchto staveb ve více ohledech předběhly dokonce i ty klasické.Dobré body si montovaný dům připisují zejména v parametrech tepelného odporu, ekologické nenáročnosti, rychlosti stavby (ta se může užívat za několik týdnů) i v ohleduplnosti k bankovnímu kontu ... Dnešní montované domy disponují certifikáty odolnosti proti požáru, plísním, škůdcům, vichřici apod.
Montovaný dům
Mínusem je především jeho nízká schopnost akumulovat teplo. Z případ od případu třeba, aby byly podlahy nebo i stěny realizované z cihel, kamene, případně betonu. Jelikož jde o prefabrikovanou stavbu z výrobní linky, je třeba jí také odpustit, že nebude "v každém směru originál." Á propó, prefabrikáty. Nemluvíme tu o nějakých "ošetřených deskách", ale speciálních dřevotřískových, sendvičových panelech s vnitřní izolační mezivrstvou. Montovaný dům tedy není dřevěnice ani náhradní bydlení. Pokud se opravdu osvobodíme od předsudků, nabídne montovaný dům více dobrého než rozpačitého. Použitý materiál bývá ekologický, cena domu po podpisu smlouvy zůstává pevná, stavba postupuje v hodinách, ne týdnech, dům se dá "objednat" v různých stupních rozestavěnosti, instalační rozvody (elektřina, kanalizace, voda ...) tvoří součást dílců, takže sekat do hotové stavby už není třeba, stavět se dá v pohodě během celého roku.
Klasika
Stavba zděného domu je spojena s tzv.. mokrými procesy. Jde o práce jako jsou betonáž základů a stropů, zdění, ukládání potěrů, omítek a pod., Při kterých se použije technologicky závazný postup. Všechny tyto kroky vyžadují hodně práce a času, a proto takové mokré procesy stavbu prodlužují. Samotné dokončení stavby často trvá i dvakrát déle než práce na hrubé stavbě. Navíc musí hrubá stavba kvůli sedání "přezimovat," co stavebníka obere o další drahocenné měsíce. O potřebě nejrůznějšího sekání, vrtání a lámání na instalační rozvody jsme již hovořili.
Tak tedy jak?
Rozhodnutí zdít nebo montovat je, samozřejmě, svobodné a individuální, ale u nás ještě stále funguje silná tradice vnímat dům jako silný a trvalý odkaz budoucím generacím, a tak se staví z cihel, kamene a betonu, často rok i dva, staví se složitě a draze, ergo staví se klasicky.Jak jsme se však na více místech textu přesvědčili, dnes již neexistuje nejmenší důvod vnímat montovaný dům jako "slabšího a méně odolného bratra" zděné verze. Spíše jde o zvykové právo a nechuť snášet sousedovy jízlivé poznámky. Konečně Rakušané - také sousedé - už mají procentuální podíl montovaných domů přes 40 procent. Nic nám tedy nebrání vrhnout se do stavby domu po hlavě a dilema zdít nebo montovat z ní klidně vypustit.