Fasády, omítky a barvy

V současnosti se všude na okolí setkáváme se zateplováním a výstavbou. Stavebnictví, ačkoli o něco pomaleji, funguje i navzdory finanční krizi. Bydlet se přece musí. Záleží však na vás, jak budete bydlet a zda si můžete dovolit nové omítky nebo vnitřní barevné variace.

V těchto dnech právě končí barevné jaro, které vystřídá stejně veselé a barevné léto. I v těchto již letních slunečných dnech si však můžeme všimnout na mnoha domech stop, které na nich zanechala zima. Špatný odvod vody a nadměrná vlhkost však mohou být v některých domech i celoročním problémem.

 

Drenážní vrstva a anglické dvorky

Dnes již mnozí stavebníci pochopili, že nejen oheň je dobrý sluha a špatný pán, ale to stejné můžeme říci i o vodě. Většina současných novostaveb rodinných domů má kolem obvodových stěn drenážní vrstvu a anglické dvorky, které zabezpečují odvod nadbytečné vody a vláhy a zároveň tak prosvětlují sklepní prostory a okna téměř pod povrchem.

Fasády mohou mít více podob, můžeme je obkládat různými materiály z plechu, kovu, a zároveň tak vytvořit ochranu proti dešti. Na výběr máme různé skleněné fasády v podobě oken, skleněných tvarovek, betonové prefabrikáty, plastové obklady a fasády a také dřevěné fasády ve formě různých obkladů.

Oblíbené jsou i různé fasády a obklady z kamene, cihel, se zateplovací vložkou nebo bez ní. Nezapomeneme ani na různé keramické a betonové tvarovky či různé imitace.

 

Efektivní zateplování

Úprava a zateplování fasád je efektivní a moderní způsob šetření nákladů na vytápění a únik tepla a stejně i zamezuje pronikání nadměrné vlhkosti. V konečném důsledku má zateplení i podíl na estetice a kvalitě bydlení či životního stylu.

Stavebník si dnes může vybrat vnější omítku z více materiálů. Na trhu jsou v nabídce tři základní omítky: akrylátová, silikonová a silikátová. Všechny druhy navíc dostanete i v různých barevných odstínech.

Omítky dále dělíme na jednovrstvé, dvouvrstvé, nastříkané, ale i s hladkým povrchem, strukturované či plastické. V našich podmínkách se nejčastěji používá dvouvrstvá štuková vápenná omítka. Vyšším standardem je sádrová omítka a protipólem hladké omítky je naopak omítka strukturovaná. Běžně se používá na venkovní fasády domů a bytů, ale v některých případech se dá použít i v interiéru, zejména v halách či v místnostech s krbem. Zpravidla ji však nepoužíváme na všech stěnách. K jejím nevýhodám určitě patří skutečnost, že se na ní "dobře" drží prach, a proto by stěna měla obsahovat ještě i omyvatelný potěr.

 

Interiérové omítky

Vnitřní omítky jsou vždy základem povrchové úpravy stěn. Plní nejen estetickou funkci, ale navíc chrání před mechanickým poškozením. Kromě toho mají i funkci akustickou, tepelně-izolační, protipožární a fungicidní.

Pokud nejste spokojeni s omítkou, je nejvyšší čas na rekonstrukci. V některých případech ponecháváme původní omítku a do ní nasekáme drážky na nové rozvody elektřiny. Nejlepší však je, pokud celou stěnu znovu natřeme omítkou s určitou zrnitostí. Pozor, novou omítku nenanášíme na sádrokartonovou stěnu, protože omítkovina se zrnitostí by k ní nepřilnula. Po základní omítce následují nátěry, které rozdělujeme na akrylátové, silikátové a modifikované silikátové.

Akrylátové barvy vysycháním tvrdnou a jsou otěruvzdorné. Silikátové barvy naopak tvrdnou na základě reakce nátěrové látky a modifikované jsou kombinací akrylátů a silikátů.

 

Výběr konkrétní barvy

Velmi důležitý je správný výběr, množství a spolehlivý odborný tým, který vám pomůže při výběru konkrétní barvy. K důležitým vlastnostem barvy patří i stálobarevnost, odolnost barvy vůči přímému působení slunečních paprsků či prodyšnost.

V konečném důsledku je důležitá vaše představivost a fantazie, která nezná hranic, ale raději dělejte všechno s mírou. Názor psychologů na barvy je opodstatněný a měli bychom ho alespoň v něčem respektovat.

 

Barvy a psychika

zelená - uklidňuje
červená - dráždivá a ohnivá
oranžová, žlutá - příjemná, teplá, rozzáří každý prostor
bílá - zvětšuje prostor, je neutrální
bleděmodrá - působivá, dává volnost a jistotu
tmavé barvy - jsou pochmurné, melancholické, nevhodné a navíc zmenšují prostor

 

Odstíny barev

Odborníci dnes obvykle radí, že je lepší používat spíše jemné odstíny barev a ne základní barvy, které jsou příliš působivé a umělé. Při výběru barev bychom však měli zohledňovat i osvětlení, působení denního a umělého světla či doplňky a vybavení místnosti. V konečném důsledku by mělo všechno dohromady ladit, což nám do každodenního života určitě přinese hodně optimismu a elánu. Štěstí a pohoda jsou v domě velmi důležité a mohou nám přinášet pocit tepla a klidu, i když venku prší nebo tam zuří nelítostná vichřice.

 

Barevné stěny

V minulosti se skoro v každé domácnosti používali spíše jednobarevné bledší barvy, aby na ně mohli aplikovat válečky s různými vzory. Dnes jsou naopak velmi populární barevné stěny. Podle mnohých odborníků by alespoň jedna strana v pokoji měla být barevná, ladící s nábytkem nebo naší náladou.

Před prvním nátěrem je vhodné na podklad nanést penetrační nátěr, který zajišťuje přilnavost nátěrových látek a zpevňuje podklad. Pak aplikujeme nátěrovou látku štětcem nebo válečkem. Důležité je správné namíchání barvy, kterou pak nanášíme alespoň ve dvou vrstvách.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Omítka a její údržba

Vnější omítka denně odolává nepřízni počasí - od ostrých slunečních paprsků přes déšť, sníh a krupobití...
více…

Profily - PVC, hliník, pozinkovaný plech

Při stavbě či rekonstrukci domu přemýšlíme o mnoha detailech, které v závěru dokreslí konečný vzhled budovy....
více…

Nátěry fasády chalupy

Fasádní nátěrové hmoty se dnes vyrábějí s ​​různými pojivy, např.. akrylátovými, silikonovými,...
více…

Poruchy, které mohou narušit konstrukci chalupy

Poruchy povrchů staveb jsou v posledních letech velmi časté a do popředí vystupují zejména dva druhy problémů -...
více…

Dřevo ochrání teplo, chemie a ekologické oleje

Dřevo je staletí využívaný přírodní materiál. Podmínkou jeho dlouholetého využívání je však chránit ho, ať...
více…

Dřevěné fasády - základní požadavky, údržba a požární ochrana

Výběr vhodného fasádního materiálu a systému konstrukce závisí na tom, na co bude dřevěná fasáda sloužit a...
více…

Kdy jsou vhodné odvětrané fasády?

V současném období se zavěšené provětrávané fasády používají s oblibou z funkčních a estetických důvodů....
více…

Jaké přípravné práce se provádí na omítkách?

Dezinfekce, izolace, odstraňování plísní, zpevňování (penetrace), mydlení, sádrování, odstraňování...
více…

Jaké jsou druhy omítek?

Máme vymalováno. Tato věta obvykle naznačuje, že se konečně přiblížil čas stěhování do nového bytu nebo domu....
více…

Jak na povrchovou úpravu stěn?

Povrchová úprava stěn, to je nepřeberné množství možností. Současným trendem jsou kreativní úpravy stěn, z nichž...
více…