Jak by měl vypadat pokoj pro dospívající děti?

Už to nejsou děti, ale ani úplně dospělé bytosti, jsou plní nestálosti, změn a hledání identity. Určitě však potřebují mít pocit soukromí a seberealizace. O kom mluvím? O teenagerech. Představy puberťáků o používání dětského nebo studentského pokoje jsou většinou v úplném protikladu s představami rodičů, ale stačilo by, kdyby jen někdo poslouchal, co chtějí.

Jak by měl vypadat pokoj pro dospívající děti?

Oni toho opravdu nechtějí a nepotřebují mnoho, i když to je asi velmi individuální

Klukům je víceméně jedno, jakou barvu má postel a koberec v pokoji, hlavně ať se tam vejde co nejvíce audiotechniky nebo počítačových komponentů. Holky zase určitě přivítají velký šatník a co největší zrcadlo. To jsou ty finančně náročnější požadavky, které se neobejdou bez konfrontace. Pokud však mají svou představu o barveném ladění svého pokoje, nechte je, ať se zabaví. Touží vaše dítě po černé zdi? Tak ať si ji samo vymaluje. Neustále si lepí na zdi plakáty? Pomozte mu s tím a udělejte z nouze ctnost - vytvořte společně v bývalém dětském pokoji stěnu, která bude místo tapetami olepená od stropu až po podlahu plakáty a vznikne zajímavá koláž. Berte to jako umělecké dílo a vyjádření osobnosti.

Co je však důležité?

Uvědomit si, že to již nejsou děti a také rozměry nábytku již musí být dimenzovány pro dospělého člověka. Dospívajícímu potomkovi třeba určitě zajistit výškově vyhovující stůl a židli. A protože s věkem přibývá i více učení, rostou i nároky na prostor určený k odkládání knih a rozličných učebních pomůcek, čili police, zásuvky či kontejnery. Základem by měla být dostatečně velká pracovní plocha, kterou lze doplňovat, například o stolek na počítač či různé rohové stolky.Teenager ocení i nábytek na kolečkách, změnu nálady může pak vyjádřit úpravou svého pokoje. A když se občas zvýší počet bytostí v pubertálním věku ve vašem bytě, klidně je můžete zavřít do pokoje vašeho potomka - pokud se přesune nábytek, směstnají se na podlahu.

Pracovní stůl pro studenta by měl mít rozměr minimálně 85 × 120 cm, 

ale pokud je to možné, tak raději 85 × 150 cm. Nezapomeňte na kabely od počítače. Jen tak volně visící ze stolu a pak pohozené na podlaze by mohly být příčinou úrazu, takže zakrytý rozvod kabeláže je dobrá investice. Důležitá je i kvalitní pracovní židle, ne kuchyňská - ta se nedá výškově nastavit, způsobila by pouze oblý hřbet vašeho potomka. Hrana sedadla by měla být zaoblená, aby nedocházelo k omezenému průtoku krve v podkolení. Bederní opěrka by měla být na židli výškově nastavitelná a její výška by neměla přesahovat oblast lopatek.

Správné osvětlení může mít pozitivní dopad i na kolísavou psychiku mladého organismu

Umístění pracovního stolu by mělo být podmíněno správným denním i umělým osvětlením. Pravák by měl mít stůl umístěn tak, aby mu z levé strany dopadalo světlo od okna na pracovní plochu, a levák samozřejmě naopak. V opačném případě si bude vlastní rukou stínit. Pro umístění pracovní lampy platí totéž.

Boj s větrnými mlýny

Takto by se dal nazvat boj o uklizený pokoj vašeho potomka. Takže odkládací plochy a úložné prostory jsou nezbytností. Když na dítě nemilosrdně útočí hora učebnic z jedné strany pokoje, hora rozházeného oblečení z druhé strany a na hlavu mu padají knížky, třeba s tím něco udělat. I učení jde lépe v uklizeném pokoji, protože uspořádání místa, kde člověk žije, působí na jeho psychiku. Zejména pro chlapce jsou vhodnější skříňky s dvířky, které nedoporučuji nikdy otevírat, jsou vhodné ale i otevřené police, zejména na knihy a CD. K odpovědnějšímu přístupu k vlastnímu prostoru pomohou i vlastnoručně vymalované stěny, které plně přenecháte na svého teenagera spolu s uspořádáním nábytku v pokoji. A věřte, že se určitě neshodnete, tak to neřešte.

Detaily a doplňky dotvoří celkový image

To jsou ty věci a věcičky, které si asi každý mladý natahá domů nebo jimiž si chce vyzdobit či zkrášlit svůj pokoj. Pomozte mu s upevněním na stěnu, například připevněním lišty s posuvnými háčky, na které se dají ty věcičky zavěsit, nebo ušití sáčků, které zavěšené na stěně také mohou sloužit k odkládání drobností. Jedno velké pohodlné křeslo zajímavého tvaru nebo v atraktivních barvách, ve kterém se dá i usnout, určitě také potěší. A téměř každý teenager ocení nástěnku.Dovolte jim realizovat se alespoň doma, ve vlastním prostředí, ať se tam cítí pochopeni. Vrátí vám to v podobě menšího počtu hádek, a když to nepomůže, musíte si počkat, dokud z toho nevyrostou.
 

 

comments powered by Disqus