Jak naformátovat počítač Dell

Naformátovat počítač Dell je potřebné tehdy, když chcete například nainstalovat nový operační systém, nebo když dáváte na počítač nový pevný disk.

Pro případ formátování počítače firma Dell nabízí rychlé formátovací nástroje, pomocí nichž můžete formátovat dříve užívané pevné disky, pokud nejsou fyzicky poškozené. Pokud do PC Dell přidáváte nový disk, nebo máte nový externí disk, je doporučeno provést úplné formátování HDD.  V každém případě formátování smaže všechna uložená data na pevném disku.

Věci, které budete potřebovat:

 • Výměnný datový nosič
 • Mechaniku pro přehrání datového nosiče
 • Instalační verze operačního systému Windows (pro plné formátování, nebo pro rychlý formát když není k dispozici datová mechanika)

Postup:

Rychlé formátování

 1. Stáhněte si rychlý formátovací program firmy Dell. Firma Dell nabízí aplikaci s názvem Cdenab.exe, která vytvoří startovací disk, ze kterého můžete spustit rychlé formátování vašeho disku. Soubor Cdenab.exe nabízí technická podpora firmy Dell. 
 2. Spusťte program. Dvojité kliknutí na stažený spustitelný soubor jej otevře. Následně klikněte na “Run” v okně s bezpečnostním varováním.
 3. Připravte si spouštěcí disk.  Po zobrazení výzvy potvrďte klávesou Enter spuštění programu. Vložte do příslušné mechaniky datové medium (například CD) a opět stiskněte Enter. Jakmile je na datovém nosiči vytvořená spouštěcí aplikace, ukončete program Cdenab.exe.
 4. Restartujte počítač. Spouštěcí disk nechte v mechanice, systém se zavede z něj.
 5. Provedení rychlého formátování. Jakmile se objeví “Microsoft Windows Startup Menu” stiskněte F5. Pro zobrazení příkazové řádky klepněte na klávesu  Enter. V příkazové řádce zadejte následující příkaz: format c:/q
 6. Po zadání příkazu stiskněte Enter a následně klávesou “Y” potvrďte příkaz formátování. Ten přikáže počítači, aby vymazal všechny informace na disku  C:.  Oznámí, že disk byl zformátován a že může být podle potřeby nahrazen jiným diskem.  Písmeno q za lomítkem v příkazu formátování zadává počítači provedení rychlého formátování, které bývá snadnější než plné zformátování disku.

Plné zformátování disku.

 1. Vložte do počítače instalační disk Windows a restartujte počítač.Instalační program Windows se začne načítat z disku.
 2. Zahajte novou instalaci. Potvrďte licenční smlouvu a vyberte si komunikační jazyk a nastavení klávesnice při instalaci. Postupujte stejně jako byste znovu instalovali Windows. Pokud budete tázáni, zda chcete opravit současnou instalaci, zadejte klávesou ESC odmítnutí nebo klikněte na volbu “Ne” v závislosti na verzi vašich Windows. Ve Windows Vista, nebo Windows 7 vyberte možnost dokončit pokročilou instalaci.
 3. Vyberte si disk, který chcete zformátovat. Ve Windows XP používejte směrovacích šipek pro výběr jednotky nebo oddílu disku, na kterém jsou Windows instalovány. Ve Windows Vista nebo Windows 7 jednoduše zvolte jednotku, kterou chcete formátovat.Ve Windows XP stiskněte “D”, pro vymazání oddílu; pokud disk nebyl rozdělen, bude tu pouze jeden oddíl. Dále stiskněte písmeno “L” pro potvrzení operace vymazání.  Stiskněte “C” pro vytvoření nového oddílu.  Následně vyberte nové diskové oddíly a dokončete plné formátování disku.Ve Windows Vista a Windows 7, poté co kliknete na disk, který chcete zformátovat, vyberte volbu “Format” zobrazenou dole na obrazovce.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak opravit neskutečně pomalý počítač

Počítač pomalu načítá obrazovky, napojení na Internet je pomalé a i samotné naběhnutí počítače zabere mnohem...
více…

Jak recyklovat staré počítačové paměti

Recyklujte staré, dosloužilé paměťové čipy (RAM) z vašeho notebooku nebo stolního počítače. Nejen, že při tom...
více…

Jak ochránit váš počítač před zavirováním

Pokud máte podezření, že váš počítač je zavirován, proveďte všechny níže uvedené kroky, abyste se vyvarovali...
více…

Jak najít soubory cookies v počítači?

Cookies jsou informace, které si váš počítač ukládá pro budoucí pohyb po různých webových stránkách.  ...
více…

Jak vylepšit operační systém počítače

V neustále se měnícím a proměnlivém světě počítačů a jeho uživatelů se operační systémy vyvíjejí velmi...
více…

Jak bezpečně vyčistit vnitřek počítače

Ventilátory počítače jsou schopny do útrob počítačové skříně dostat spousty prachu.  Ten je schopen zabránit...
více…

Jak naformátovat počítač

Několik poznámek k této činnosti. Instrukce: Při spuštění počítače stiskněte po výzvě klávesnici...
více…

Jak zrychlit můj počítač

Během dlouhého čekání na reakci počítače většinou netrpělivě poklepáváme prsty a mumláme si pro sebe: „...
více…

Jak prodloužit životnost vašeho počítače

Počítače typu desktop mají výhodu oproti přenosným počítačům, protože jsou většinou mnohem rychlejší....
více…

Jak vybrat počítač

Počítač je dnes v našem světě naprostou nutností. Pomocí počítačů jsme snadněji v kontaktu s rodinou a...
více…