Jak opravit neskutečně pomalý počítač

Počítač pomalu načítá obrazovky, napojení na Internet je pomalé a i samotné naběhnutí počítače zabere mnohem více času, než by tomu mělo být.

Příčin je mnoho - zavirování stroje, několik simultánně běžících paměťové náročných procesů, které RAM paměť nestíhá zpracovávat, nebo spyware. Může jít také o problém hardware, klidně o studený spoj na inkriminovaném místě, stejně jako problém modemu nebo routeru s připojením na Internet.  V tomto článku najdete několik řešení, při kterých se bude pracovat hlavně s operačním systémem počítače. Kromě času vám tato řešení nezaberou žádné zdroje, natož peněžní prostředky.

Postup:

 1. Vyjměte CD a DVD mechaniky z jejich šachet a ověřte si, že operační systém naběhne bez problémů. Pokud natažení systému neproběhne korektně a jedná se OS Windows, vypněte počítač a znovu jej zapněte. Při nabíhání systému podržte klávesu F8, aby se zobrazilo menu pro výběr bezpečného naběhnutí operačního systému v nouzovém režimu.
 2. Vyberte ikonu “Můj počítač” zobrazenou na Ploše nebo klikněte na “Start”. V menu “Můj počítač” vyberte místní disk C: a zkontrolujte jakou má velikost a kolik je volného prostoru na něm. Volný prostor by měl zabírat aspoň třetinu celkové velikosti disku. Pokud je volného místa na něm méně než 25 procent, vymažte nebo přesuňte staré nepoužívané soubory, nepoužívané programy a hry.
 3. Klikněte na “Start”, “Všechny programy”, “Příslušenství”, “Systémové nástroje”, Vyčistění disku”. Tato programová utilita vám najde a nabídne vám k vymazání nepoužívané soubory. Mnoho souborů je označeno jako dočasné. Ty lze obvykle bez obav vymazat.
 4. Klikněte pravým tlačítkem na “Můj počítač” a pak vyberete “Vlastnosti”. V následující obrazce uvidíte velikost pamětí RAM, kterou počítač disponuje. Velikost paměti nejvíce ovlivňuje rychlost a výkon celé sestavy počítače.  Ačkoliv samotné Windows deklarují velikost paměti pouze 512KB, dnešní programy vyžadují alespoň velikost RAM 2GB pro svůj hladký běh. Pro náročné programy na složitost a vysokou rychlost výpočtů je vhodnější radši více RAM paměti, než je pro ně deklarováno.
 5. Zavřete všechny otevřené programy a spusťte váš antivirový program v režimu kompletního skenu. Pokud nemáte vlastní antivir, stáhněte a nainstalujte si některý osvědčený volně použitelný antivirový program a spusťte ho.  Existuje tisíce virů, které mohou zaútočit na vaše e-maily nebo programy, umístí se v počítači a budou vám škodit tak lstivě, že nebudete mít vůbec šanci rozeznat, kde se nachází problém s chodem počítače a jeho programů.
 6. Otevřete si antivirový program zaměřený na ochranu proti spyware. Pokud ho nemáte, stáhněte si a nainstalujte si některou vysoce kvalitní verzi. Spyware zevnitř systému zasílá bity s informacemi o vaší činnosti na klávesnici, internetových aktivitách a další privátní údaje. Ty pak umožňují bezohledným autorům spyware ponechávat v systému otevřená zadní vrátka, kterými mohou pronikat do vašeho počítače, nebo získat čísla kreditních karet, hesla atd.
 7. Spusťte defragmentační program. V menu “Start” zvolte “Všechny programy”, “Příslušenství”, a “Systémové nástroje“. Vyberte si systémový disk (C:) a klikněte na „Defragmentace disku”. Tato činnost může zabrat několik desítek minut. Tato programová utilita přeskupí sobory na disku tak, aby tok informací při jejich čtení byl co nejefektivnější.
 8. Vypněte nebo restartujte počítač.  Prověřte, zda se vaše snahy o vylepšení chodu systému nějak pozitivně projevilo. Pokud problémy přetrvávají a třeba se objevilo nenadálé snížení výkonu PC, jděte do “Start”, “Všechny programy”, “Příslušenství”, “Systémové nástroje” a klikněte na “Obnova systému”. V nabídce si vyberte datum, alespoň den přede dnem, kdy se objevily problémy s chodem počítače.  Tato poněkud opomíjená utilita je vhodná tehdy, když chod vašeho počítače je náhle výrazně zhoršený a není jisté, čím to je způsobeno.

Tipy a varování:

 • Vždy proveďte zálohu počítače, pokud se chystáte provést v něm nějaké zásadní změny.
 • Požádejte o profesionální technickou pomoc, pokud s počítačem a jeho systémem nejste příliš seznámeni.
 • Pokud provádíte obnovu systému, vždy potvrďte, že chcete zazálohovat vaše registry.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak recyklovat staré počítačové paměti

Recyklujte staré, dosloužilé paměťové čipy (RAM) z vašeho notebooku nebo stolního počítače. Nejen, že při tom...
více…

Jak naformátovat počítač Dell

Naformátovat počítač Dell je potřebné tehdy, když chcete například nainstalovat nový operační systém, nebo...
více…

Jak ochránit váš počítač před zavirováním

Pokud máte podezření, že váš počítač je zavirován, proveďte všechny níže uvedené kroky, abyste se vyvarovali...
více…

Jak najít soubory cookies v počítači?

Cookies jsou informace, které si váš počítač ukládá pro budoucí pohyb po různých webových stránkách.  ...
více…

Jak vylepšit operační systém počítače

V neustále se měnícím a proměnlivém světě počítačů a jeho uživatelů se operační systémy vyvíjejí velmi...
více…

Jak bezpečně vyčistit vnitřek počítače

Ventilátory počítače jsou schopny do útrob počítačové skříně dostat spousty prachu.  Ten je schopen zabránit...
více…

Jak naformátovat počítač

Několik poznámek k této činnosti. Instrukce: Při spuštění počítače stiskněte po výzvě klávesnici...
více…

Jak zrychlit můj počítač

Během dlouhého čekání na reakci počítače většinou netrpělivě poklepáváme prsty a mumláme si pro sebe: „...
více…

Jak prodloužit životnost vašeho počítače

Počítače typu desktop mají výhodu oproti přenosným počítačům, protože jsou většinou mnohem rychlejší....
více…

Jak vybrat počítač

Počítač je dnes v našem světě naprostou nutností. Pomocí počítačů jsme snadněji v kontaktu s rodinou a...
více…