Jak pracovat se sněhovou frézou II.

Práce se sněhovou frézou je poměrně snadná a ušetří Vám hodiny námahy při odklízení sněhové nadílky z chodníku a z příjezdové cesty.

Pro efektivní používání frézy je klíčové se řídit několika základními kroky a stále hledět na bezpečnost. Pamatujte stále na to, že fréza je silný stroj, který Vás může snadno připravit o prsty na ruce nebo dokonce o život.

Na práci s frézou se vhodně oblečte, protože budete nejspíš vystaveni chladu a vlhku. Vezměte si teplé a vlhku odolné oblečení a kvalitní rukavice, abyste se při práci cítili pohodlně.

Nejprve připravte frézu. Benzínová nádrž musí být plná a čerstvého oleje správné množství. Zkontrolujte, jestli ve šneku nebo v komínku není zaklíněný cizí předmět, a pokud se nějaký zaklíní v průběhu práce, odstraňte ho.

Prohlédněte plochu, kterou se chystáte odklízet, jestli na ní nejsou předměty, které by se mohly ve fréze zachytit. Odkliďte hračky, kosti pro psa, provazy, kameny, kusy dřeva a další věci, protože fréza do sebe vtáhne vše, co je ve sněhu. Kdyby se dostaly do šneku, zastavily ho a mohly i poškodit frézu.
Startování frézy není obtížné. Frézy mají sytič, který je potřeba několikrát zmáčknout, abyste spustili přítok benzínu do motoru.  Pokud má Vaše fréza volič sytiče, dejte ho do pozice pro chod. Pak můžete motor nastartovat buď manuálně šňůrou, anebo elektrickým startérem. Až motor nastartujte, posuňte páčku sytiče do pozice „run“ a můžete začít pracovat.

Samohybné frézy obvykle mívají dvě páky, kterými ovládáte chod. Jedna z nich posunuje frézu dopředu a druhá zapojuje šnek, který nabírá sníh a vyhazuje ho komínkem na určené místo. Když zapnete obě, fréza se bude pohybovat vpřed a přitom bude odstraňovat sníh.

Než začnete pracovat, všimněte si směru větru. Nejlepší bývá začít na straně, odkud fouká vítr, a postupovat po směru větru. Při každé cestě upravte směr komínku, aby vyhazoval sníh po větru. Pokud byste zapomněli a nechali sníh vyhazovat proti větru, hned byste ho dostali zpět do tváře a poznali, že tak to nemáte dělat.

Mnoho lidí raději počká, až přestane sněžit, než začnou s odklízením sněhu. Při běžném mírném sněžení je to v pořádku. Ale pokud sněží opravdu silně a výška sněhu překročí 15-20 cm, sněhové frézy často zapadnou nebo bývají sněhem zahlceny.  Pokud proto očekáváte velký příval sněhu, je vhodnější odklidit sníh v průběhu padání několikrát, než později bojovat najednou s velkým množstvím. Pokud je sníh mokrý a těžký, pohybujte se pomalu a pamatujte, že může zamrzat ve šneku nebo v komínku. Pokud k tomu dojde, anebo pokud se ve fréze zaklíní jiný předmět, vypněte frézu a vezměte dovnitř, aby roztála. V žádném případě nesahejte do zapnuté frézy, abyste předmět vyndali! Z důvodu bezpečnosti vždy počkejte, až bude fréza zcela zastavená a očištěná od sněhu, než z ní začnete odstraňovat cokoli, co jí brání v chodu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ve sněhové fréze vyměnit olej II.

Stejně jako u ostatní zahradní techniky platí také u sněhové frézy, že když v ní budete pravidelně měnit olej,...
více…

Jak ve sněhové fréze vyměnit olej

Správná péče o sněhovou frézu, do které spadá také výměna oleje, přispívá k tomu, aby Vám fréza dlouho...
více…

Jak ve sněhové fréze najít karburátor

Když budete umět najít a vyčistit karburátor ve sněhové fréze, vyhnete se značným výdajům za opravy. Karburátor...
více…

Jak upravit napětí řemenu sněhové frézy

Sněhové frézy mají spirálový šnek, který nabírá sníh a odhazuje ho na některou stranu. Šnek je poháněn...
více…

Jak u sněhových fréz předcházet problémům souvisejícím s palivem

Sněhové frézy bývají vyrobeny tak, aby vydržely mnoho let bezproblémového používání, to se vztahuje i na...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru II.

Benzínové sněhové frézy používají k startování motoru startovací šňůru. Časem se však šňůra opotřebuje,...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru

Existuje mnoho věcí, které Vás mohou při odklízení sněhu zastavit. Snad nejnepříjemnější z nich je přetržená...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen šneku

Sněhová fréza vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dobře fungovala i v těch nejnáročnějších podmínkách. Jednou ze...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen II.

Řemen ve sněhové fréze se svou funkcí a uložením podobá řemenu v autě. Pokud jste někdy vyměňovali řemen v...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen

Pokud jste také zažili okamžik, kdy Vám při odklízení sněhu praskl řemen ve fréze, potom víte, jak dobré je...
více…