Jak správně a bezpečně používat sněhovou frézu
Možná Vám čerstvá sněhová nadílka na Vaší příjezdové cestě začíná překážet. Než však vytáhnete sněhovou frézu, ověřte si, že ji používáte správně a bezpečně.
K sekačce na trávu nebo ke strunové sekačce zřejmě přistupujete se zdravou obezřetností, protože víte, že dokážou vážně ublížit. Nemyslete si, že je sněhová fréza neškodná jen proto, že místo odsekávání rostlin odhazuje měkký sníh.
Návod
-
Nepracujte se sněhovou frézou, pokud jste pili alkohol. Když budete mít snížený reakční čas a narušený úsudek, neměli byste nikdy pracovat s jakýmkoli strojem, který může vážně zranit Vás nebo někoho jiného.
-
Dávejte pozor, kam vyhazovací komínek zamíříte. Kdyby vyhazoval sníh směrem k Vašemu domu, můžete očekávat poškozená okna nebo stěny. Pokud nemáte přehled, kde se právě nachází Vaše kočka, zavřete ji předtím v domě, abyste jí nepřivodili šok nebo ji nepohřbili pod sněhem. Nezapomínejte, že ne vždy je sníh měkký a lehký. Pokud budou navíc ve sněhu jiné těžší předměty, např. kusy ledu nebo kameny, fréza je odhodí dál a rychleji než sníh. Proto nejprve plochu důkladně prohlédněte. Ještě lepší je, když plochu uklidíte ještě předtím, než ji pokryje sníh.
-
Dávejte pozor na své prsty i na ostatní části těla. Při práci se sněhovou frézou se každý rok zraní velká spousta lidí. Většina úrazů se týká prstů a vedou i k amputacím. K většině z nich dojde, když se obsluhující osoba snaží vyčistit šnek nebo komínek rukama. K odstraňování ucpání používejte klacek nebo násadu koštěte. Nezapomínejte, že lopatky rotoru se mohou otáčet ještě chvíli po tom, co jste frézu vypnuli. Po vypnutí byste měli počkat MINIMÁLNĚ 5 sekund, než začnete frézu čistit, i když k tomu používáte klacek. Rotující lopatky mohou zachytit předmět, který svíráte v ruce.
-
Neodstraňujte z frézy žádný z bezpečnostních prvků, např. štíty, chrániče a spínače. Upravit po svém si můžete své auto, ne sněhovou frézu. Ze stejného důvodu chraňte také sebe, mějte na sobě při práci dlouhé kalhoty, pevné boty, rukavice a ochranné brýle. Za prvé, venku je zima a omrzliny velmi bolí. A zadruhé, chcete zůstat bez zranění, ne?
-
Pokud máte benzínovou frézu, doplňte do ní palivo předtím, než ji budete používat. Nikdy nedoplňujte palivo, když fréza běží, anebo dokud je ještě horká. Pokud máte elektrickou frézu, dávejte pozor, aby se kabel nezapletl nebo nezachytil o některou pohyblivou část frézy. Zásah elektrickým proudem bývá vážný i smrtelný. Nedotýkejte se krytu motoru, dokud je ještě horký.
-
Dohlížejte na děti, aby zůstaly v dostatečné vzdálenosti od frézy. Až zhruba od 15 let věku je můžete začít zaučovat do práce se sněhovou frézou. I pak na ně však musíte dohlížet, dokud si nebudete jisti, že s frézou umějí zacházet.
-
Nenechávejte frézu bez dozoru bez toho, abyste ji předtím vypnuli. Frézu nesmíte nechat se pohybovat samotnou, protože by v době Vaší nepřítomnosti mohla zachytit dítě či domácí zvíře.
-
A nakonec pravidlo nejdůležitější, ačkoli se zdá samozřejmé: před používáním frézy si vždy přečtěte manuál. Ostatní si Vás nebudou více vážit, že jste na vše přišli sami, zvlášť pokud následkem bude několik chybějících prstů nebo Váš domácí mazlíček, který se bude dlouho vzpamatovávat z toho, jak dostal zásah velkým kusem ledu.
Autor: Martina Dvořáková