Jak připravit sněhovou frézu na zimu

Pokud také patříte k lidem, kteří každou zimu odklízejí spoustu sněhu, jistě se těšíte na jaro, až budete moct sněhovou frézu uklidit a zapomenout na ni.

Když je však zima na dohled, budete potřebovat, aby fréza dobře fungovala, až se objeví první sníh. Máte na výběr ze dvou možností: buď můžete počkat a spoléhat na dobré startování frézy, anebo můžete plánovat dopředu a frézu na nadcházející zimu připravit. Pokud zvolíte druhou možnost, zde se dozvíte, jak na to.

Co budete potřebovat

 • čerstvý benzín
 • motorový olej 5W-30
 • prázdnou plechovku nebo plochou nádobu na vylévání kapalin
 • trychtýř
 • zapalovací svíčku a klíč na její upevnění
 • šroubováky a (technické) klíče

Návod

 1. Začněte tím, že vyměníte olej. Výpusť oleje bývá na zadní straně nebo na boku stroje, takže z ní pouze odšroubujte uzávěr a frézu nakloňte, aby mohl starý olej vytéct do plechovky nebo do ploché nádoby.
 2. Nový olej doplňte tak, že do otvoru, kam se dává měřicí tyčinka, vložíte trychtýř, a olej nalijete. Podívejte se do manuálu na doporučený typ oleje, obvykle se však používá 5W-30. Při dolévání oleje občas zastavte a zkontrolujte tyčinkou, kolik oleje je už v nádržce. Nalijte olej pouze po značku „full“, protože přeplnění by mohlo vést k vážnému poškození motoru.
 3. Z nádrže vylijte starý benzín, protože benzín, který stojí několik měsíců, nebude dobře fungovat. Některé motory mají na spodní části vypouštěcí ventil, pokud ho však Váš nemá, sundejte ze spodní části nádrže gumovou hadici, aby mohl benzín vytéct. Dávejte pozor, protože když hadici sundáte, benzín poteče rychle. Až bude nádrž prázdná, nezapomeňte zavřít ventil nebo vrátit zpátky gumovou hadici, a pak nalijte čerstvý benzín.
 4. Vyjměte zapalovací svíčku. Obvykle bývá na volné straně buď nahoře nebo na zadní straně. Odpojte z ní drát a svíčku vyjměte pomocí k tomu určeného klíče (obvykle bývá v soupravě nástrčkových klíčů). Anebo můžete použít nastavitelný maticový klíč či upínací kleště, které použijete na kovovou část svíčky, čímž ji vyšroubujete. 
 5. S vyjmutou svíčkou můžete jít buď do železářství si koupit novou (o stejné velikosti, protože ne všechny zapalovací svíčky jsou stejné), anebo pokud jste odvážní, můžete svíčku vyčistit, znovu nastavit její elektrody a pak ji vrátit zpátky. Při šroubování svíčky dávejte pozor, abyste ji nepřetáhli.
 6. Zkontrolujte ve fréze řemeny, jestli nejsou prasklé nebo poškozené. Dvoustupňové frézy mají dva řemeny, jeden na otáčení kol a druhý na ovládání šneku a vyhazování sněhu. Abyste se k řemenům dostali, budete muset nejprve sundat kovový nebo plastový kryt. Pokud na řemenech uvidíte známky opotřebení, měli byste je vyměnit, pokud však nejsou prasklé, můžete je nechat a vrátit kryt na místo.
 7. Prohlédněte šnek, jestli je v uzavřené jednotce (kde není nutná lubrikace), anebo jestli ho bude potřeba promazat. Pokud bude lubrikace potřeba, použijte olej nebo tuk doporučený výrobcem.
 8. Zkontrolujte u frézy pásy nebo pneumatiky. Přes léto se mohou pneumatiky vyprázdnit, takže bude potřeba je dohustit. Pokud má Vaše fréza pásy, zkontrolujte, jestli jsou rovné a mohou se volně pohybovat.
 9. Frézu nastartujte - a úkol je hotový.

Tipy a upozornění

 • Když necháte benzín v nádrži přes léto, mohou se v karburátoru vytvořit měkké usazeniny. Pokud k tomu dojde, přidejte paliva v nádrži trochu metanolu, který pomůže usazeniny rozpustit. Tomuto problému předejdete pro příští zimu tak, že do nádrže na jaře přidáte stabilizátor paliva.
 • Je dobré mít v zásobě pár náhradních jisticích kolíků (ke šneku) pro případ, že fréza narazí na kus ledu a jisticí kolík se zlomí.
 • Když budete sahat na šnek a jeho okolí, musíte nejprve vždy odpojit drát od zapalovací svíčky!
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru

Existuje mnoho věcí, které Vás mohou při odklízení sněhu zastavit. Snad nejnepříjemnější z nich je přetržená...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen šneku

Sněhová fréza vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dobře fungovala i v těch nejnáročnějších podmínkách. Jednou ze...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen II.

Řemen ve sněhové fréze se svou funkcí a uložením podobá řemenu v autě. Pokud jste někdy vyměňovali řemen v...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen

Pokud jste také zažili okamžik, kdy Vám při odklízení sněhu praskl řemen ve fréze, potom víte, jak dobré je...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub II

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit hnací řemen

Sněhová fréza je nezbytným pomocníkem pro ty z Vás, kteří žijete v oblastech, kde v zimě napadne větší...
více…

Jak připravit sněhovou frézu na zimu II.

Jistě chcete být připraveni na zimu ještě předtím, než přijde první sníh. Abyste nemuseli chodníky a cestu k...
více…

Jak předejít ucpání sněhové frézy

Sněhová fréza je důležitým pomocníkem, pokud žijete v oblastech, kde v zimních měsících napadne spousta sněhu....
více…

Jak odhalit a vyřešit problémy u sněhové frézy II.

Sněhová fréza Vám pomůže rychle odstranit sníh, abyste se mohli věnovat jiným činnostem. Sněhové frézy mívají...
více…