Jak si vybrat chladničku

Když kuchyně, tak jedině s lednicí. V neustálém nasazení musí být každý den, měsíc či dokonce několik let. Už dávno není její jedinou funkcí chlazení. Stává se designovým kouskem.

Jak si vybrat chladničku

Čeho si má člověk všímat při výběru chladničky jako první?

Zákazník si musí v první řadě uvědomit, co od chladničky a mrazničky očekává. Chladnička už není jen spotřebič, kde si uchováváme potraviny. V jistém smyslu se stala i designovým kouskem, který dotváří nejen celkovou atmosféru kuchyně, ale také obývacího prostoru. Je to zejména v domácnostech, kde jsou tyto dvě místnosti spojené a tvoří jeden celek. Měly by proto splňovat i určité estetické požadavky. Nejdůležitější je však uvědomit si, jak budeme ledničku využívat, kolik potravin v ní budeme chtít skladovat a chladit.

Jaký druh chladničky lze doporučit průměrné 4-členné rodině a jakou mladému páru?

V obou případech je rozhodující spotřeba elektrické energie a nároky na kapacitu. Rozhodujícím a zároveň i limitujícím faktorem je však i prostor, kde má být umístěna chladnička. Dnešní nové chladničky řeší už i tento problém. To znamená, že při standardním půdorysu 60 × 65 nebo 75 cm máte plnohodnotnou velkokapacitní ledničku. Některé kombinované modely s mrazákem dole a chladničkou nahoře mají kapacitu až 400 litrů. Je to díky nové izolační technologii, která již nezmenšuje vnitřní prostor. Zároveň jsou tyto modely také energeticky efektivní a dosahují třídu A + + +. Pro vysoké nároky na prostor jsou k dispozici modely side-by-side, čili dvoudveřové, jejichž kapacita je už opravdu královská  v některých případech dosahuje přes 600 litrů.

Hraje při výběru roli i kompresor, případně systém chlazení?

Určitě. Použitá technika při chlazení odráží energetickou náročnost, ale i to, jakým způsobem působí chlad na potraviny. Od toho závisí i to, jak dlouho zůstanou potraviny čerstvé. Novinkou je například digitální invertorový kompresor, který má oproti běžným kompresorům výhodu v tom, že pracuje nepřetržitě a podle potřeby upravuje pouze své otáčky. Pracuje tak mnohem efektivněji a tišeji. Nezanedbatelnou a velmi důležitou je technologie chlazení No Frost, která zajistí, že se v chladničce nevytváří tak rychle námraza. Lednice bez této technologie poznáte podle otvoru na zadní stěně, do kterého steče voda. Nejnovější verze této technologie je True No Frost, která zcela eliminuje nežádoucí vlhkost v chladničce, čili přebytečná vlhkost se odvádí do výparníku, který vůbec nevidíte. Tyto chladničky poznáte podle toho, že na zadní stěně není žádný otvor na zkondenzovanou vodu, protože ho nepotřebují. Potraviny chlazené technologií True No Frost vydrží díky optimální vlhkosti mnohem déle čerstvé.

Co je to digitální invertorový kompresor a jak funguje?

Digitální invertorový kompresor (resp. motor) zajišťuje bezproblémový chod chladniček. Jeho podstata spočívá v plynulosti chodu - nepřetržitě reguluje teplotu v chladničce prostřednictvím změny rychlosti. Místo toho, aby se vždy nárazově spínal a vypínal vždy, když dojde ke změně teploty v chladničce (jako to dělají běžné kompresory), pracuje digitální invertorový kompresor nepřetržitě.Podle hodnot, které snímají speciální senzory teploty uvnitř i vně chladničky, upravuje pouze svou rychlost. Díky této plynulosti nevznikají energeticky náročné výkyvy chodu motoru (a tedy ani teploty), ke kterým dochází, když chladničku otevíráte. Současně je digitální invertorový kompresor v porovnání s klasickými motory mnohem tišší.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Gril raclette a fondue v kuchyni

Slovo raclette pochází z francouzštiny a znamená seškrábnout. Původ jídla raclette, které je stále...
více…

Kuchyňské spotřebiče zabudované a samostatně stojící

Neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně je množství domácích spotřebičů. Rozhodnutí, kde a jak mají být...
více…

Od ručního strojku ke kuchyňskému robotu

Dříve než se přišlo na myšlenku pohánět kuchyňské strojky elektromotorem, v domácnostech se používaly strojky s...
více…

Tři funkční celky - základ každé kuchyně

Která hospodyně už dnes tráví většinu času v kuchyni tak, jak to bylo standardním jevem v životě našich...
více…

Kuchyňské spotřebiče na chatu

Možná i vy patříte mezi ty, které uchvátila nejen nádherná příroda, ale i výjimečná pospolitost místních...
více…

Kuchyňský robot - další ruce na pomoc

Z práce spěcháme domů, přemýšlíme, co nakoupit a navařit, odpočinek nám vůbec nehrozí ... Vždyť proč také?...
více…

Chladnička aneb iglú v naší kuchyni

Místo, kde je chládeček i v létě, jedno z posledních míst odpočinku potravin před spotřebováním nebo vyhozením...
více…

Dětem vstup zakázán?

Malý človíček vám teprve nyní vstoupil do života a už vám ho celý převrátil naruby. A to teprve přijde, když...
více…

Je uzení zdravé? 5 rad, jak si pochutnat bez výčitek

Můžete si dopřávat uzené maso, ryby, sýry, klobásy a další dobroty, aniž byste tím ohrozili své zdraví? Pokud se...
více…