Jak srovnat elektrické žehličky

Dobře sestrojená žehlička Vám pomůže zbavit Vaše oblečení pomačkání a záhybů, a pokud je i dobře navržená, usnadní Vám tuto práci.

Při výběru žehličky si můžete zvolit z celé řady modelů. Základní konstrukce elektrické žehličky je pouze začátek. Moderní žehličky mají řadu prvků, z nichž některé mohou být pro jednoho uživatele užitečné, ale pro jiného nikoli. Srovnejte žehličky na základě toho, jak často s ní chcete žehlit a jak ji využívat a podle její ceny a hodnoty.

Návod:

  1. Určete své potřeby ohledně žehlení. Vzpomeňte si, na co jste žehličku používali v posledním měsíci. Zapište si, jaké další práce jste s ní dělali, kolik času jste strávili žehlením oděvů a jak často žehlíte zavěšený textil, např. závěsy. Udělejte si také poznámku, jestli máte tvrdou vodu.
  2. Rozhodněte se, jestli chcete napařovací nebo suchou žehličku. Většina dnes prodávaných žehliček jsou napařovací žehličky. Pokud však tvoříte z tavitelných látek, lépe se Vám bude hodit suchá žehlička bez otvorů pro páru. Ruční práce a řemesla jsou také dobrým důvodem pro pořízení žehličky bez automatického vypínání, aby byla vždy připravená, když dokončíte jednu část práce.
  3. Srovnejte otvory v žehličkách. Pokud chcete žehlit s velkým množstvím páry, pořiďte si žehličku se stovkami otvorů. Průměrná napařovací žehlička má asi 20 otvorů, ale některé modely mají kvůli lepší distribuci páry až 400 otvorů.
  4. Zamyslete se nad odolností. Srovnejte žehličky podle jejich žehlicích ploch. Pokud máte obavy z přilepování škrobu, pořiďte si žehličku s nepřilnavým povrchem. Pokud Vám záleží na odolnosti, zvažte žehličku z nerezové oceli. Podívejte se po napařovacích žehličkách, které jsou samočisticí.  Pokud však máte tvrdou vodu, samočisticí prvek Vám nemusí fungovat.
  5. Při výběru žehličky zkontrolujte jejich specifikace. Vyberte si lehkou žehličku, pokud ji budete držet vzpřímenou a žehlit vertikálně. Váha je však u žehličky vždy důležitá. V testech se prokázalo, že těžké žehličky se obtížně používají. Srovnejte u žehliček kapacitu zásobníků na vodu. Žehlička, do které se vejde hodně vody, bude po naplnění těžká, avšak tu, která pojme málo vody, budete muset v průběhu žehlení vícekrát doplňovat. Srovnejte počet wattů. Čím více má wattů, tím na vyšší teplotu se může zahřát.
  6. Podívejte se po prvcích rozprašování a parního rázu. Vyberte si, jestli chcete prvek proměnlivé páry. Žehličky s tímto prvkem přizpůsobují množství páry. Pokud si ho však chcete přizpůsobit sami, pořiďte si žehličku, která tento prvek nemá.
  7. Přečtěte si co nejvíce hodnocení žehliček, což Vám pomůže srovnat žehličky, o jejichž koupi uvažujete. Podívejte se, jestli nemají problémy s odolností. Všimněte si, nakolik se lidem zamlouvají prvky navíc, které jsou u různých žehliček. Zkontrolujte záruku žehličky a informujte se v obchodním domě nebo u internetového prodejce, kde ji koupíte, co můžete dělat, pokud s koupí nebudete spokojení. Srovnejte ceny, abyste se udrželi ve zvoleném pásmu.

Tip: Prohlédněte si našeho průvodce Jak vybrat žehličku.

 

comments powered by Disqus