Jak vybírat sněhovou frézu II.

Sněhová fréza patří k zahradní technice a je to stroj, který pomocí šneku nabírá sníh nebo led a komínkem ho odhazuje pryč, čímž čistí Váš chodník, příjezdovou cestu nebo dvůr.

Jaké existují typy sněhových fréz?

Technicky vzato existují dva typy sněhových fréz, jednostupňové a dvoustupňové. Tyto dvě kategorie můžeme dále rozdělit na další čtyři druhy:

 • tlačené elektrické frézy (vždy jednostupňová)
 • tlačené benzínové jednostupňové frézy
 • tlačené dvoustupňové benzínové frézy
 • velké komerční frézy (mohou být s pojezdem)

Jaký je rozdíl mezi jednostupňovými a dvoustupňovými frézami?

Jednostupňové frézy bývají poháněny pomocí šneku, který je z tvrdé gumy, z plastu nebo z oceli s gumovými lopatkami. Šnek nabírá sníh a vyhazuje ho komínkem ven. Jednostupňové frézy bývají vhodné na domácí použití na menší plochy. 

Dvoustupňové frézy bývají obvykle samohybné, poháněné benzínem nebo dieselem, a používají k odklízení sněhu dva mechanismy. Prvním z nich je šnek zpevněný kovem, který sníh rozbíjí a posílá ho do druhého. Tím je rotor, který se podobá masivnímu ventilátoru a rychle se otáčí, sníh dále drtí a vyhazuje ven výletovým komínkem. Rotor brání ucpání frézy a obvykle sníh odhazuje dál, než to dokáže jednostupňová fréza. Dvoustupňové frézy si obvykle poradí se sněhem i s ledem včetně uježděného sněhu, a to i na velkých plochách a na řadě různých povrchů.

Jednostupňovou nebo dvoustupňovou frézu?

Stručně řečeno, pokud žijete v malém nebo středně velkém domě s obvyklou asfaltovou příjezdovou cestou a potřebujte odklízet pouze tuto cestu nebo chodník vedoucí k hlavní silnici, bude Vám stačit jednostupňová fréza. Zvlášť pokud u Vás nepadá mnoho sněhu.

Pokud žijete v horské oblasti, kde v zimě často a hodně sněží, bude pro Vás vhodnější dvoustupňová fréza. Pokud však máte firmu s parkovištěm, s velkou plochou před vchodem a s mnoha chodníky, budete určitě potřebovat dvoustupňovou frézu. Existují také různé mezistupně.

Elektrickou nebo benzínovou frézu?

Elektrické frézy jsou vždy jednostupňové a mají nižší hlučnost, proto jsou vhodnější pro zařízení, kde jsou děti, nemocní lidé nebo senioři. Vyžadují také méně údržby a mají menší náklady na chod, nejsou však vhodné, pokud např. máte velký dvůr a nejbližší zásuvka se nachází na druhé straně domu. Benzínové frézy bývají dvoustupňové, silnější, bez kabelu a dostanete se s nimi téměř všude.

Na jaký povrch můžu sněhovou frézu používat?

Jednostupňové frézy jsou vhodné na rovný povrch, např. na asfalt, protože na nezpevněném povrchu, např. štěrku, by nabíraly a odhazovaly také kamínky, což by mohlo vést ke značné škodě na majetku. Jednostupňové frézy mají gumový šnek, anebo šnek s gumovými lopatkami, kterým se při chodu dotýkají země.

Dvoustupňové frézy zato mohou čistit celou řadu povrchů. Mívají kovový šnek, který by v případě, že by škrábal o zem, dlouho nevydržel. Kolem šneku je kryt, což je nabírací mechanismus, který je po stranách vybavený sněhovými „botami“. Na nich se mechanismus pohybuje směrem vpřed, zatímco ho pohánějí kola vzadu. „Boty“ bývají obvykle nastavitelné, takže můžete kryt šneku dát výš nebo níž v závislosti na typu povrchu.  

Šířka a výška záběru frézy

Šířka záběru sněhové frézy je samozřejmě důležitá. Čím širší je šnek a jeho kryt, tím širší pás vyčistí. Šířka u jednostupňových fréz bývá 45-53 cm a u dvoustupňových 56-85 cm. Důležitá je také výška krytu šneku (nabíracího mechanismu): není totiž dobré vjíždět do 50 cm vysoké sněhové závěje s krytem šneku vysokým 25 cm. Jednostupňové frézy mívají výšku 25-33 cm a dvoustupňové 41-56 cm. To je samozřejmě průměr, ale je důležité na to při výběru frézy pamatovat.

Dále je důležité myslet na to, co je pod sněhem. Nebezpečné by bylo začít odklízet sníh na neznámém povrchu, protože neznámé překážky by mohly způsobit vážné poškození frézy. Proto se řiďte pravidlem, že pokud nevíte co je pod sněhem, jděte od toho.

Zde je řeč především o menších tlačených sněhových frézách, existují však situace, které vyžadují „těžší váhu“. Velké výkonné sněhové frézy se hodí na velké množství práce, na rozsáhlé areály obchodních domů, firem, skladů, škol, zábavních center, letišť apod.. Tyto velké sněhové frézy bývají multifunkční vozidla s výkonným zařízením, mohou být jednostupňové i dvoustupňové a jejich šířka bývá asi 90 cm. Tyto vozidla mívají kromě sněhového příslušenství, např. pluhu, také další připojitelná zařízení pro zahradní účely, proto jsou dobrou investicí, kterou využijete po celý rok. 

Nejdůležitější prvky frézy

Prvky a funkce fréz se liší od modelu k modelu. Můžete si vybírat především z následujících:

 1. Otáčení komínku. Vyhazovací komínek fréz se obvykle může otáčet, někdy více a jindy méně. To znamená, že můžete namířit vyhazovaní sněhu, kam chcete. Standardní je rotace o rozsahu 180°, některé frézy však mohou mít rotaci 200°, 270° i 300°.
 2. Ovládání komínku se liší, od manuálního, kdy se nakláníte dopředu nebo musíte odejít od řízení a komínek posunout, až po elektrické dálkové ovládání. U modelů střední třídy však nejčastěji najdete praktické ovládání pákou, která je upevněná na držadle nebo jinde dobře v dosahu. Nastavení výšky odhazování bývá manuální, jen u špičkových modelů automatické, avšak výšku obvykle nemusíte měnit tak často jako směr odhazování.
 3. Nastavitelné sněhové „boty“ Vám umožní nastavit výšku krytu šneku, který sníh nabírá, a odstraňovat sníh i z nezpevněného povrchu, např. ze štěrku nebo z fotbalového hřiště.
 4. Hnací systém. Nejjednodušší frézy mají pouze možnost pohybu vpřed, občas i vzad, většina fréz ale má nějaký řadicí systém, ať už se jedná od několika řadicích stupňů vpřed a vzad, o mnohačetné řadicí stupně, anebo o hydrostatické modely. Ty umožňují detailní neomezenou volbu rychlostí vpřed i vzad. To může být velmi užitečné při manévrování v těsných prostorech, v obtížně dosažitelných rozích nebo kolem okrajů a překážek.
 5. Startování šňůrou bývají časté u benzínových fréz, avšak držadlo je často nadměrně velké, takže je dobré startovat v rukavici.
 6. Kola nebo pásy. Kvalitní frézy, především ty výkonné dvoustupňové, mívají často speciální sněhové pneumatiky, které skvělé drží na podkladu, anebo mají pásy, které umožňují výborné manévrování a nulové otočky.
 7. Ergonomické prvky, jako jsou nastavitelná držadla, umožní, abyste mohli pracovat ve správné výšce, a tvarovaná držadla pro pohodlné uchopení přijdou vhod především při práci v závějích.
 8. Elektrické startování mají některé modely fréz; odstraňuje námahu spojenou se startováním, takže stačí zmáčknout knoflík a jet.
 9. Světlomet Vám umožní odklízet sníh i po setmění, přijdou vhod také při hustém sněžení.
 10. Na úplné špici pak najdete prvky jako je vyhřívaná rukojeť, posilovač řízení u těžkých pojezdových fréz, a dokonce vyhřívané kabiny nebo nastavitelné sedadlo. Čím kvalitnější a znalejší potřeb je výrobce, tím lépe se dokáže postarat o Vaše pohodlí.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak u sněhových fréz předcházet problémům souvisejícím s palivem

Sněhové frézy bývají vyrobeny tak, aby vydržely mnoho let bezproblémového používání, to se vztahuje i na...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru II.

Benzínové sněhové frézy používají k startování motoru startovací šňůru. Časem se však šňůra opotřebuje,...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit startovací šňůru

Existuje mnoho věcí, které Vás mohou při odklízení sněhu zastavit. Snad nejnepříjemnější z nich je přetržená...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen šneku

Sněhová fréza vyžaduje pravidelnou údržbu, aby dobře fungovala i v těch nejnáročnějších podmínkách. Jednou ze...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen II.

Řemen ve sněhové fréze se svou funkcí a uložením podobá řemenu v autě. Pokud jste někdy vyměňovali řemen v...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit řemen

Pokud jste také zažili okamžik, kdy Vám při odklízení sněhu praskl řemen ve fréze, potom víte, jak dobré je...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit jisticí šroub II

Úkolem sněhové frézy je odklízet sníh. Pro případ, že se do šneku dostane něco jiného než sníh, má fréza...
více…

Jak u sněhové frézy vyměnit hnací řemen

Sněhová fréza je nezbytným pomocníkem pro ty z Vás, kteří žijete v oblastech, kde v zimě napadne větší...
více…

Jak u sněhové frézy opravit prázdnou pneumatiku

Pokud jste sněhovou frézu měli přes léto uskladněnou v kůlně, možná pak zjistíte, že některá její pneumatika...
více…