Sněhová fréza patří k zahradní technice a je to stroj, který pomocí šneku nabírá sníh nebo led a komínkem ho odhazuje pryč, čímž čistí Váš chodník, příjezdovou cestu nebo dvůr.
Technicky vzato existují dva typy sněhových fréz, jednostupňové a dvoustupňové. Tyto dvě kategorie můžeme dále rozdělit na další čtyři druhy:
Jednostupňové frézy bývají poháněny pomocí šneku, který je z tvrdé gumy, z plastu nebo z oceli s gumovými lopatkami. Šnek nabírá sníh a vyhazuje ho komínkem ven. Jednostupňové frézy bývají vhodné na domácí použití na menší plochy.
Dvoustupňové frézy bývají obvykle samohybné, poháněné benzínem nebo dieselem, a používají k odklízení sněhu dva mechanismy. Prvním z nich je šnek zpevněný kovem, který sníh rozbíjí a posílá ho do druhého. Tím je rotor, který se podobá masivnímu ventilátoru a rychle se otáčí, sníh dále drtí a vyhazuje ven výletovým komínkem. Rotor brání ucpání frézy a obvykle sníh odhazuje dál, než to dokáže jednostupňová fréza. Dvoustupňové frézy si obvykle poradí se sněhem i s ledem včetně uježděného sněhu, a to i na velkých plochách a na řadě různých povrchů.
Stručně řečeno, pokud žijete v malém nebo středně velkém domě s obvyklou asfaltovou příjezdovou cestou a potřebujte odklízet pouze tuto cestu nebo chodník vedoucí k hlavní silnici, bude Vám stačit jednostupňová fréza. Zvlášť pokud u Vás nepadá mnoho sněhu.
Pokud žijete v horské oblasti, kde v zimě často a hodně sněží, bude pro Vás vhodnější dvoustupňová fréza. Pokud však máte firmu s parkovištěm, s velkou plochou před vchodem a s mnoha chodníky, budete určitě potřebovat dvoustupňovou frézu. Existují také různé mezistupně.
Elektrické frézy jsou vždy jednostupňové a mají nižší hlučnost, proto jsou vhodnější pro zařízení, kde jsou děti, nemocní lidé nebo senioři. Vyžadují také méně údržby a mají menší náklady na chod, nejsou však vhodné, pokud např. máte velký dvůr a nejbližší zásuvka se nachází na druhé straně domu. Benzínové frézy bývají dvoustupňové, silnější, bez kabelu a dostanete se s nimi téměř všude.
Jednostupňové frézy jsou vhodné na rovný povrch, např. na asfalt, protože na nezpevněném povrchu, např. štěrku, by nabíraly a odhazovaly také kamínky, což by mohlo vést ke značné škodě na majetku. Jednostupňové frézy mají gumový šnek, anebo šnek s gumovými lopatkami, kterým se při chodu dotýkají země.
Dvoustupňové frézy zato mohou čistit celou řadu povrchů. Mívají kovový šnek, který by v případě, že by škrábal o zem, dlouho nevydržel. Kolem šneku je kryt, což je nabírací mechanismus, který je po stranách vybavený sněhovými „botami“. Na nich se mechanismus pohybuje směrem vpřed, zatímco ho pohánějí kola vzadu. „Boty“ bývají obvykle nastavitelné, takže můžete kryt šneku dát výš nebo níž v závislosti na typu povrchu.
Šířka záběru sněhové frézy je samozřejmě důležitá. Čím širší je šnek a jeho kryt, tím širší pás vyčistí. Šířka u jednostupňových fréz bývá 45-53 cm a u dvoustupňových 56-85 cm. Důležitá je také výška krytu šneku (nabíracího mechanismu): není totiž dobré vjíždět do 50 cm vysoké sněhové závěje s krytem šneku vysokým 25 cm. Jednostupňové frézy mívají výšku 25-33 cm a dvoustupňové 41-56 cm. To je samozřejmě průměr, ale je důležité na to při výběru frézy pamatovat.
Dále je důležité myslet na to, co je pod sněhem. Nebezpečné by bylo začít odklízet sníh na neznámém povrchu, protože neznámé překážky by mohly způsobit vážné poškození frézy. Proto se řiďte pravidlem, že pokud nevíte co je pod sněhem, jděte od toho.
Zde je řeč především o menších tlačených sněhových frézách, existují však situace, které vyžadují „těžší váhu“. Velké výkonné sněhové frézy se hodí na velké množství práce, na rozsáhlé areály obchodních domů, firem, skladů, škol, zábavních center, letišť apod.. Tyto velké sněhové frézy bývají multifunkční vozidla s výkonným zařízením, mohou být jednostupňové i dvoustupňové a jejich šířka bývá asi 90 cm. Tyto vozidla mívají kromě sněhového příslušenství, např. pluhu, také další připojitelná zařízení pro zahradní účely, proto jsou dobrou investicí, kterou využijete po celý rok.
Prvky a funkce fréz se liší od modelu k modelu. Můžete si vybírat především z následujících:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu