Jak vybrat deku, která vás zahřeje

V chladnějších měsících dokáže zahřát kvalitní deka. Na výběr je v běžných obchodech spousta druhů. Důležité je, aby deka zahřála, nebyla nepříjemná k pokožce a snadno se udržovala. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat. Samozřejmě, deka by také měla mít design, který vám bude ladit s interiérem.

bydlení, deka, vlna, bavlna

Deka do našich klimatických podmínek

Správná deka by podle představ většiny Středoevropanů měla být lehká a teplá, měla by se dát prát v pračce a neměla by dělat žmolky, měla by vydržet dlouho jako nová, jednoduše, měla by být kvalitní. Pokud si chcete koupit dobrou deku, nedívejte se jen na cenovku. V první řadě se podívejte na deku samotnou, a spolehněte se na svůj zrak a hmat. A když ji už budete držet v rukou, nezapomeňte nahlédnout i na lísteček s materiálovým složením a předepsaným způsobem čištění.

Jaké jsou vlastnosti různých materiálů

Materiálové složení ovlivňuje nejen vzhled deky, ale i další důležité užitné vlastnosti - například to, zda je příjemná na dotek a měkká, jakou má životnost, hřejivost, má vliv na možnosti čištění a samozřejmě i cenu. Na výrobu dek se nejčastěji používá vlna nebo bavlna a některé druhy umělých vláken, z nichž je asi nejběžnější akryl.

Vlna (wool)

Vlna se stříhá z ovčí kožešiny, je měkká a má výborné tepelně izolační vlastnosti. Pastýři již odedávna věděli, že ovčí vlna v zimě hřeje a v létě chladí. Mnozí lidé jsou však na vlnu citliví a textilie s vysokým obsahem vlny jim mohou dráždit pokožku. Při správné údržbě si vlna zachová své vlastnosti po dlouhou dobu, zůstane tedy měkká a teplá. Vlněná vlákna se však časem mohou oslabit, nemluvě o tom, že vlna je také oblíbenou pochoutkou pro moly. Její odolnost mohou zlepšit speciální úpravy a spojení s umělými vlákny. Vlna se dá barvit, avšak je k dostání v poměrně omezené škále přírodních odstínů. Vyžaduje profesionální nebo velmi šetrné čištění a v závislosti na způsobu zpracování patří většinou mezi ty dražší materiály.

Bavlna (cotton)

Bavlna je rostlinné vlákno, které se získává z plodů bavlníku. Je velmi příjemná na dotek a nedráždí pokožku, dobře saje vlhkost, není však velmi hřejivá. Snadno se ušpiní, ale zároveň se i snadno čistí. Oblíbená je pro svoji měkkost a bohatost barev, nevýhodou je poměrně vysoká srážlivost. Podle způsobu zpracování se její ceny mohou pohybovat v poměrně širokém rozpětí.

Akryl (acrylic)

vypadá jako vlna a i na dotek se podobá vlně. Nedráždí však pokožku, nechutná tak velmi molům a je i levnější. Na rozdíl od vlny se také jednoduše udržuje a nevadí mu ani nešetrné zacházení v pračce. Zejména čistý akryl se však může časem žmolkovat. Akrylová vlákna dobře odolávají vlhkosti a plísním, některé mohou být upraveny tak, že nehoří.

Polyester (polyester, PES)

je lehký a měkký, a proto často nahrazuje chmýří ve výplni polštářů, peřin i zimních oděvů. Často se také používá v kombinaci s přírodními vlákny, kterým zvyšuje odolnost a pomáhá zachovávat tvar. Snadno se čistí a odolává barvám ředitelným vodou.

Dralon (dralon)

Dralon je hi-tec vlákno nové generace. Je hřejivý, měkký a na dotek velmi příjemný. Na rozdíl od některých jiných umělých vláken se nenabíjí statickou elektřinou a „neelektrizuje“. Velmi dobře se udržuje - lze prát v pračce, nežmolkuje se, přičemž deky z dralonu si i po letech zachovají svou měkkost, formu a vzhled. V kombinaci s bavlnou zvyšuje jeho hřejivost i odolnost (bavlněné vlákno se časem ztrácí a ztenčuje), pomáhá po dlouhou dobu zachovávat tloušťku a hebkost textilie. Úměrná jeho kvalitě je však i cena.

Kombinace materiálů

Mnohé textilie, a patří mezi ně samozřejmě i deky, nejsou vyrobeny z jednoho druhu vlákna. Kombinací různých materiálů se dají upravit vlastnosti výsledného produktu - směsi přírodních a umělých vláken si zachovávají charakteristické vlastnosti přírodního materiálu a díky umělým vláknům se zjednodušuje jejich údržba a zvyšuje zejména odolnost proti mačkání, zašpinění a opotřebení.

Upozornění na závěr

Vždy dodržujte způsob údržby, doporučený výrobcem a znázorněný známými symboly - jen tak se zaručí, že i vyčištěná deka bude stejná jako ta, kterou jste si koupili. Na lístečku na dece dnes asi nejčastěji najdete vaničku s číslicí 30 nebo 40, což znamená, že se může prát v pračce při vyznačené teplotě. Pro zvlášť šetrné a jemné praní se tento symbol podtrhuje jednou přerušovanou čárou. Pokud je ve vaničce strčena i nakreslená ruka, perte deku jen v ruce a ve vlažné vodě. Kroužek ve čtverci znamená, že výrobek můžete sušit v bubnové sušičce, pro deky se však doporučuje pouze jemné sušení (dvě tečky znamenají normální program sušení, jedna tečka sušení při nižší teplotě). Pokud je kroužek přeškrtnutý, deku do sušičky nedávejte.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Užitečné tipy na kancelářské židle

Základem úspěchu pro práci v kanceláři je kvalitní a pohodlná kancelářská židle. Pokud trávíte v práci...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Rizika neovlivníte, škody ano!

Pokud se pustíte do stavby rodinného domu, většinou do ní vložíte všechny své životní úspory a velice...
více…

Od projektu rodinného domu ke kolaudaci

Příběhy rodinných domů a životů v nich jsou různé a jedinečné. Až tak jedinečné však nejsou administrativní...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…

Rekonstrukce starého domu je romantika, kterou je ale potřeba pečlivě zvážit

Uvažujete nad koupí starého domu? Váháte, zda si raději nepořídit pozemek a stavět si po svém a od základů? První...
více…