Jak vybrat nejlepší bazénovou chémii?

Pořídili jste si bazén a chcete, aby v něm voda zůstala křišťálově čistá po celou sezónu? V tom případě jí budete muset věnovat pravidelnou péči. Údržba bazénové vody není náročná, pokud ji provádíte pravidelně a víte jak na to. Zpravidla vám postačí několik přípravků, o kterých se dozvíte v následujících řádcích. Podíl na kvalitě vody má také správné zazimování bazénu. V našem radci zjistíte, s jakou bazénovou chemií se na trhu setkáte a jak ji správně používat. Kromě toho se také dozvíte, jaká bazénová chemie pro vás bude ta nejlepší.

 

MARIMEX 11301208 AquaMar Komplex 5v1 1kg

Aquamar Komplex 5v1 je přípravek na bázi chlóru, který slouží pro průběžnou údržbu vody. Před použitím je tedy nutné provést prvotní zachlorování a dosažení optimální hladiny pH. Pokud zjistíte, že voda v bazénu začíná je třeba zarůstat řasou, bude třeba použít další speciální prostředek pro zničení řas.

Chemie je ve formě tablet, které jsou k sehnání ve dvou velikostech, standardní a mini. Podle velikosti si zvolte i vhodný plovák, který je určen buď pro standardní nebo mini tablety. Tablety lze nadávkovat i do dávkovače vestavěného do cirkulačního potrubí.

Do bazénu o velikosti 30 m3 se vkládá 1 nebo 2 tablety, vše záleží na teplotě vody. Pokud je teplota vody nižší než 25°C, postačí jedna tableta, je-li teplota vody vyšší, používají se tablety dvě. Do bazénu se vkládají každých 5-8 dní. Nezapomeňte průběžně testovat hladinu pH a chlóru.

Mějte na paměti, že přípravek nesnižuje vápenatou tvrdost, ale stabilizuje ji. Díky tomu omezuje tvorbu vodního kamene.

Účinnost tohoto výrobku si uživatelé chválí. Voda při pravidelném používání vydrží průzračně čistá po celou koupací sezónu. Prakticky žádnou jinou chemii navíc není třeba používat. Důležitá je však pravidelná kontrola pH vody a obsahu chlóru.

Aquamar Komplex je sice podle rad výrobce možné použít i do vířivek, avšak pokud má menší objem, než pro který jsou tablety určeny, bude dávkování obtížné. Tablety jste museli lámat, abyste odhadli správné množství. Za nás je tento způsob příliš komplikovaný a výsledky nejisté. Proto bychom volili spíše přípravky pro menší objem vody, případně vhodné přímo do vířivých bazénů.

 

 

PROBAZEN pH minus 1.5kg

Probazen pH minus je přípravek na bázi granulí. Používá se v momentě, kdy je nutné upravit hladinu pH ve vodě. Optimální hodnota pH ve vodě se pohybuje v rozmezí 6,8 – 7,5. Pokud pomocí testu zjistíte, že je pH příliš vysoké, je nutná jeho redukce. V tom případě sáhněte po výrobku Probazen pH minus. Vysoký obsah pH ve vodě způsobuje minerální základy, které mohou ucpat filtraci. Navíc dochází ke snižování účinků použité dezinfekce.

Při nižší hodnotě pH je však třeba použít přípravek pro jeho zvýšení. Příliš nízké pH způsobuje rezivění kovů a blednutí barev. Kvůli uvolňování chlóru více trpí pokožka koupajících se, dochází také k pálení očí.

Roztok se rozpouští v nádobě s vodou a následně lije do nejhlubší části bazénu. Na každých 10 m3 je potřeba 80 g přípravku. Při aplikaci musí docházet k cirkulaci vody. Jakmile se všechna voda přecirkuluje a směs s vodou dobře promíchá, je nutné provést kontrolní měření pH. Podle jeho výsledků je buď nutné proces zopakovat, nebo ne.

Přípravek se rychle a bezvadně rozpouští a také jeho aplikace je jednoduchá. Výsledky jsou znatelné a velmi přijatelná je také pořizovací cena. Kromě toho je přípravek dostupný i ve 3, 5 a 10 kg balení.

 

Aktuální cena PROBAZEN pH mínus 1,5 kg v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

LAGUNA ALG Blue 1 l

Laguna AGL blue je přípravek bojující proti růstu řas. Jedná se o roztok, který se dávkuje přímo do vody. Během dávkování musí být zapnuta filtrace, aby došlo k dostatečnému promíchání s vodou. Přípravek by se měl do vody použít ideálně ihned po napuštění bazénu. Pokud jsou již v bazénu patrné známky růstu řas, je potřeba vodu ošetřit šokově, tedy šokovými dezinfekčními prostředky (a to jak chlorovými tak bezchlorovými). Po 48 hodinách od mechanického odstranění řas do vody dávkujte počáteční dávku.

 

Počáteční dávka, která se do vody lije ihned po napuštění bazénu, činí 15 ml na 1 m3 vody. Udržovací dávka je 6 ml na 1 m3 vody a do bazénu se lije preventivně 1x za 7 dní. Jsou-li však dny velmi teplé, je možná častější aplikace. Roztok v udržovacím množství byste do bazénu měli nalít i po ukončení koupací sezóny. Předejdete tak růstu řas během doby, kdy bazén nebudete využívat.

LAGUNA chlór šok 1kg

Laguna Chlor šok je granulátová bazénová chemie, která se používá před začátkem sezóny, ale i během ní. Pečuje o rychlou dezinfekci vody. Kvalitu vody je po ošetření chlór šokem stabilně udržovat za pomocí tablet. Ideální jsou multifunkční tablety spojující několik funkcí v jedné tabletě. Před začátkem koupací sezóny nebo po napuštění bazénu vodou je vhodné přidat tento čistící přípravek. Během toho, co ve vodě „pracuje“ se v bazénu nesmí koupat. Tedy je nejlepší toto ošetření provádět na večer při zapnuté cirkulaci. Rozpuštěný roztok se lije buď do skimmeru nebo přímo do bazénu.

 

Po napuštění bazénu je nejdůležitější upravit pH vody, které by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8–7,6. Počáteční dávka chlór šoku činí 10 g na 1 m3 vody. 10 g odpovídá zhruba 1 zarovnané polévkové lžíci. Po počáteční dávce je vhodné do bazénu vložit udržovací chlorové tablety. Průběžná dávka každých 4-6 dní činí 5 g na 1 m3 vody. Pokud jsou venkovní teploty příliš vysoké nebo je v bazénu zvýšen provoz, lze aplikovat zvýšenou dávku chlór šoku o objemu 8-12 g na m3.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat obsah aktivního chloru, který by se měl pohybovat v rozmezí 0,3-0,8 mg/l. pH by mělo být v rozmezí 6,8-7,6.

 

Chlór šok se používá i v případě, že bazénová voda začne vykazovat známky řas. Potom je důležitá aplikace prostředku, která preventivně působí proti růstu řas. Přípravek se snadno aplikuje, ale jeho rozpouštění trvá o trochu déle, než byste předpokládali. Toto je však jen subjektivní názor. Vyčištění vody je okem pozorovatelné již za 24 hodin. Na bazén o průměru 3,6 m vydrží jedno balení Chlor šoku s přehledem na celou sezónu. Pro udržování kvality vody je vhodné používat také multifunkční tablety. Při dodržování všech zásad byste měli s těmito dvěma prostředky dostatečně vyjít během celé letní sezóny. 

Úprava bazénové vody a regulace pH v bazénu

Abyste v bazénu měli čistou vodu, je nezbytné mít vyváženou hodnotu pH. Hodnota pH popisuje, jaké je množství vodíkových iontů ve vodě. Podle toho se určuje, zda je voda zásaditá či kyselá. Čím je hodnota nižší, o to kyselejší je. Se stoupající hodnotou se pojí tvrdost vody. Ideální hodnota pH v bazénu se zjišťuje pomocí bazénového testeru pH a pohybuje se v rozmezí 7,0-7,4.

Nejširší nabídka bazénové chemie pro regulaci pH v bazénu

V případě, že naměříte hodnotu větší či menší, použijete pro porovnání hodnot bazénovou chemii s označením pH+(plus) nebo pH-(minus).  Vyvážená hodnota podporuje správné účinky dalších dezinfekčních prostředků, které jsou pro provoz bazénu nezbytné. Náklady na údržbu bazénu i pořízení bazénové chemie se vám výrazně sníží. Správné dávkování je vždy uvedeno na obalu nebo na stránkách výrobce.

1. Jak změřit pH v bazénu

Pro měření hodnot se používají bazénové pH testery. K dostání jsou ve variantě 5v1, takže umožňují nejen měření pH, ale i dalších neméně důležitých hodnot. Řadí se mezi ně: chlór, alkality, brom a tvrdost vody. Další variantou je měření pomocí kapénkových testerů vody nebo naprosto nejpřesnější měření použitím elektronického zařízení. Po zjištění hodnoty následuje úprava za pomoci přípravků pH plus a minus.

2. Snížení pH v bazénu

Pokud by byla hladina pH v bazénu příliš vysoká, docházelo by k vysušování pokožky. Dalším nežádoucím vlivem u tvrdé vody by bylo vysrážení vodního kamene, který by se usazoval ve filtraci a potrubí bazénu. To by mohlo vést k opticky zakalené vodě. Kromě toho má nízké pH vliv i na snížení účinků dezinfekčních prostředků. Přípravky pro snížení jsou k dostání v tekuté formě, ale také v podobě granulátů. Balení mají různé velikosti od malých až po velké využívající se v komerčním prostředí.

3. Zvýšení pH v bazénu

Pokud je hodnota pH příliš nízká, může docházet k nepříjemnému zápachu a tvorbě slizu dráždícího kůži a sliznici. Dochází totiž k tvorbě chloraminu, tedy vázaného chloru. Nízké pH také způsobuje korozi kovových zařízení a také materiálů, které obsahují vápník (to jsou převážně spáry). Stejně jako u přípravků snižujících hodnoty, jsou přípravky pro zvýšení hodnoty pH dostupné v tekuté nebo granulátové podobě. Podle velikosti bazénu jsou k sehnání v různé gramáži.

V případě, že máte potíže se stabilizací pH, je k dostání speciální produkt pro stabilizování této hodnoty. Přípravek, který nese název Stabilizátor pH sníží uhličitanovou tvrdost vody a postará se o stabilizaci pH v bazénové vodě.

4. Hodnota pH a jejich rizika

8,5 Může dojít ke zničení ochranného filmu lidské pokožky.
8,0 Dojde k vytvoření vápenného květu při střední a tvrdé vodě, dojde tak k zanesení filtru a zakalení vody.
7,5 Dochází k oslabení účinků dezinfekčních prostředků
6,6-7,0 Ideální hodnota pro bazénovou vodu.
6,5 Chlór bude silně zapáchat a dráždit sliznici, dochází totiž k uvolnění vázaného chloru.
6,0 Dojde k rezivění materiálů z kovů a malty (spáry, vodiče z nerezové oceli atd.).

 

Dezinfekce vody

K samotné dezinfekci vody přejděte až v okamžiku, kdy má vaše bazénová voda správnou hodnotu pH. Přípravky na dezinfekci vody zabraňují růstu řas a množení bakterií. Bazénová chemie proti řasám a bakteriím je nejčastěji chlorová, jedná se tedy o chlorovou dezinfekci bazénové vody. Je však možné se rozhodnout také pro bezchlorovou chemii do bazénů.

1. Chlorová dezinfekce

Chemie pro bazény na bázi chloru se prodává v podobě tablet, granulí nebo koncentrátu. V přiměřeném množství není chlór zdravotně nezávadný, existují však osoby, které jsou na chlór alergické. V tomto případě je nutné sáhnout po bazénové chemii bez chlóru, o které si povíme více na následujících řádcích.

Přípravy na bázi chloru se dělí do dvou kategorií: šokové nestabilizované a stabilizované.

2. Nestabilizovaný chlór šok

Způsobuje šokové zvýšení obsahu chlóru ve vodě. Tento způsob dezinfekce vody je jednorázový. Používá se zejména při silném znečištění vody po bouřkách nebo při uvedení bazénu do provozu.

Chlór šok je nestabilizovaný anorganický 70% granulát. Slovo nestabilizovaný znamená, že po rychlém nástupu účinku také rychle vyprchá. Mezi jeho výhody patří možnost vyššího dávkování, aniž by hrozilo předávkování. Účinná látka, kterou obsahuje je chloran vápenatý.

3. Stabilizovaný chlór

Je určen pro dlouhodobé používání v bazénové vodě. Oproti chlóru šoku obsahuje menší množství dezinfekčních látek (přibližně 60%), ale je stabilní, takže ve vodě vydrží dlouho a dlouho účinkuje, je odolný proti vyšším teplotám a slunci. Protože z vody nevyprchává, je důležité dodržet správné dávkování, jinak by mohlo dojít k předávkování. Pokud by k předávkování došlo, je nutné použít přípravky pro snížení chlóru ve vodě. Dlouhodobé předávkování by vedlo k vybělení bazénu, zničení schodů a zdravotním problémům plavců. Stabilizovaný chlór by se měl použít ihned po prvním napuštění bazénu.

4. Použití chlór šoku

Předtím, než se rozhodnete přípravek použít, změřte hladinu pH, alkalinitu i hladinu chlóru v bazénu. Použití je vhodné zejména při velké zátěži, za kterou se považuje bouře nebo zarosteno větším množstvím řas. Přípravek se rozpouští v kbelíku a následně se rovnoměrně rozlévá podél okrajů bazénů. Dejte si pozor, aby byl přípravek zcela rozpuštěn, jinak může dojít k vybělení skvrn. Nejvhodnější je aplikace na noc. Nezapomeňte nechat běžet filtraci. Další možností je však také dávkování přes skimmer nebo zapnutou pískovou filtraci.

 

Dávkování probíhá podle návodu, který naleznete na etiketě. Obecně se u nestabilizovaných produktů doporučuje použití 70-90 g na 10 m3 v případě, že uvádíte bazén do provozu. Stejné množství lze dávkovat po silných bouřích nebo při viditelně znečištěné vodě (řasy, mazlavá voda, mléčná nebo kalná voda). Chlor šok se doporučuje používat jednou za 2-3 týdny.

 

Pro průběžnou dezinfekci vody doporučujeme používat chlorové tablety do bazénu. Do malých bazénů a vířivek se používají mini chlorové tablety. V tomto případě se obvykle dávkuje 1 tableta na 10 m3 vody. Potřebné informace se dozvíte z pokynů výrobce. Rychlost rozpouštění lze regulovat plovákem na tablety. Velké tablety se používají do velkých bazénů. 1 tableta je schopna ošetřit 20-30 m3 vody. Stejně jako malé tablety se i ty velké vkládají do plováku neboli dávkovače bazénové chemie, kde se rozpouští.

 

Díky pravidelnému používání tablet se zbavíte starostí s dávkováním chemie, výdrž přípravku je zhruba týden. Tablety lze také koupit v provedení triplex, což znamená, že tato bazénová chemie pečuje o vodu celkově. Triplex tablety totiž obsahují kromě chlóru i vločkovač (průzračná voda) a algicid (zamezuje růstu řas).

 

 

Odstranění řas

To, že se v bazénu začíná tvořit řasa, poznáte podle mazlavých stěn. Dalším typickým znakem je zelené až hnědé zabarvení vody. V případě, že má vaše voda vyrovnané pH i dostatečné množství chlóru, lze k likvidaci řas použít algicid. Jedná se o speciální prostředek, který zamezuje růstu řas. Algicid funguje jako prevence proti vzniku, je-li váš bazén řasy již zarostlý, je potřeba šokové ošetření a mechanické očištění. Potom je vhodné do vody aplikovat algicidní přípravek.

Algicid vybírejte s ohledem na to, jaký typ bazénu máte. Pokud vlastníte vířivku nebo bazén s protiproudem, používejte pouze algicid nepěnivý.

Rozjasnění vody

Přestože ve vodě nevidíte žádné nečistoty, může se vám zdát voda „nejiskřivá“. Je to proto, že obsahuje mikroskopické částečky nečistot, které nezachytí filtrace. Proto se používá bazénová chemie s označením vločkovač. Způsob aplikace naleznete popsaný na obalu. Vločkovač způsobí to, že se nečistoty vysrážejí do kompaktního shluku, se kterým si poradí buď filtrace, nebo je lze vysávat speciálním vysavačem.

 

Dobrá rada: Pokud máte v bazénu kartušovou filtraci a použijete tekutý vločkovač, filtraci vypněte na tak dlouho, dokud se nečistoty neusadí na dně bazénu. Shluk nečistot vysajte bazénovým vysavačem.  Příčinou kalné vody však může být i zkažená voda, nedostatečná filtrace, nedostatečná dezinfekce nebo problémy s tvrdostí vody a vysrážením minerálních látek.

 

Důležitá je hodnota pH, pokud není optimální, nefunguje správně vámi používaná dezinfekce vody. Pokud je dezinfekční látky ve vodě málo, dochází k jejímu zkažení, tím pádem se ve vodě tvoří optimální podmínky pro vznik mikroorganismů, bakterií a řas, které způsobují kalnou až mléčnou vodu. Při předávkování však může dojít ke vysrážení chloranu vápenatého z chlór šoku. Proto je velmi důležité dodržovat doporučené dávkování chemie do bazénů tak, jak je uvedeno na obalu přípravků.

 

Nezapomeňte zkontrolovat také pískovou či kartušovou filtraci. U pískové může docházet k zanášení písku, což vede ke špatné kvalitě vody. Proto nezapomeňte písek každý rok měnit. S čistým pískem se vám sníží náklady na bazénovou chemii. Stejný postup je iu kartušové filtrace. Nezapomeňte ji vyčistit, případně koupit novou. K zakalenosti může vést i tvrdost vody. Proto si nezapomeňte vyžádat rozbor vody. V případě, že bazén napouštíte ze studny, udělejte si test na měření tvrdosti vody a alkality. Postačí vám k tomu tester ve formě papírku. Pokud je voda tvrdá, používejte přípravky pro snížení tvrdosti, které vážou minerální i železité prvky (vápník, hořčík, železo, mangan, měď.) Předejdete tak zakalení vody i usazování vodního kamene a železa na stěnách a dalšího příslušenstvím bazéna.

Čistá voda v bazénu bez chemie

Pokud trpíte alergií na chlór, lze bazén udržovat i bez chemie. Bezchlorová bazénová chemie, která se někdy označuje také jako kyslíková je sice šetrnější, ale její účinky jsou slabší. Tento typ chemie funguje na bázi aktivního kyslíku. Stejně jako chlórové odstraňuje řasy i další nečistoty ve vodě, ale její nástup je delší a působení kratší. I kvůli tomu je důležité si do bazénu vybrat kvalitnější filtrační systém. Při používání kyslíkové chemie se musíte smířit s vyššími pořizovacími náklady.

Pro běžné domácí bazény je však dezinfekce kyslíkovou chemií dostatečná. Její výhodou je to, že nedráždí pokožku a v bazénu se mohou koupat i kojenci a batolata. I při pravidelném používání kyslíkové chemie se doporučuje při odstávce do skimmeru čas od času vložit chlorové tablety.

Vícesložková bazénová chemie

Bazénovou chemii můžete pořídit ve variantě 3v1 nebo i 5v1. Většinou se jedná o chlorové tablety, které se pomalu rozpouštějí, jsou stabilizovány a používají se k dlouhodobé dezinfekci bazénové vody. Stabilizátor se stará o to, aby chlór vyprchal co nejpomaleji. Na vypaření chlóru má největší vliv sluneční záření, povětrnostní podmínky a také teplota vody. Čím teplejší je, tím rychleji chlór vyprchává. Na druhé straně existují i rychlorozpustné tablety, které slouží k šokovému zvýšení hladiny chlóru v bazénech.

Multifunkční tablety většinou obsahují kromě chlóru ještě další účinné látky, mezi něž patří vločkovač a algicid. Vločkovač rozjasňuje vodu a algicid zabraňuje tvorbě řas a mikroorganismů. Díky této kombinaci by údržba vody měla být téměř bezproblémová.

Často se z etiket tablet můžete dozvědět ještě o dalších funkcích tablet. Většinou se ovšem jedná jen o marketingový tah, jak tablety prodat za co nejvyšší cenu. Rozhodně bychom doporučili poradit se s odborníky či výrobci. Dobré a přínosné rady ohledně bazénové chemie získáte iz recenzí a nezávislých testů.

Forma: tekutá, granulát, tablety

Forma odpovídá tomu, co vyrábí výrobce.

  • Roztok – jeho největší výhodou je rychlé použití, musíte však dodržovat dávkování doporučené výrobcem. V některých situacích je nutno roztok aplikovat i několikrát týdně, pokud nemáte automatický dávkovač bazénové chemie.
  • Tablety – udržují vodu v dobré kvalitě až několik dní, čímž vám šetří starosti s údržbou. Jejich aplikace je jednoduchá. Mohou se rozpouštět na hladině v plováku, v chlorinátoru nebo ve skimmeru. Rozpouštějí se 5-10 dní. Na rychlost rozpouštění má vliv teplota vody i průtok.
  • Granulát – používá se spíše nárazově zejména při řešení problémů a v případě, kdy bazén uvádíte do provozu. Jeho předností je snadná skladovatelnost i rychlé rozpouštění.
  •  

Dávkovač bazénové chemie

Pro bazénovou chemii existují automatické nebo poloautomatické dávkovače. Automatika je velmi jednoduchá a výrazně vám ušetří čas i náklady na provoz bazénu. Dávkovací automatika je schopna měřit i dávkovat takové množství chemie, které vyhodnotí jako potřebné vzhledem ke stavu vody. S kanystry s chemií je spojena za pomoci hadiček. Můžete díky ní pohodlně upravovat pH, chlór nebo bezchlorovou chemii. Do automatických dávkovačů se používá tekutá chemie, která je vhodná pro dávkovací čerpadla.

Poloautomatické dávkovače rovnoměrně rozpouštějí a dávkují chlorové nebo multifunkční tablety. Sáhnout můžete i po klasických plovácích, které umožňují manuální dávkování. Plovák plave po hladině a tableta v něm se rovnoměrně rozpouští.

 

Další možnosti údržby bazénové vody

Kromě chlorových přípravků lze vodu udržovat i jinými způsoby. Ty zpravidla nejsou tolik účinné, takže se chemie čas od času musí použít.

1.Dezinfekce vody solí

Slaná voda dokáže také udržet bazénovou vodu „zdravou“. Nemusíte se přitom bát, že by vás koupání ve slané vodě vysoušelo nebo pálilo do očí. Koncentrace soli v bazénové vodě je přibližně 0,4-0,5%, což je sedmkrát méně, že je v mořské vodě. Do bazénů se slanou vodou je nejvhodnější nainstalovat solonizační jednotku, která funguje na principu elektrolýzy. Dochází tak k přeměňování slané vody na potřebné látky pro boj se znečištěním. Ze slané vody se vytvoří plynný volný chlór, který nezapáchá jako ten tradiční, nemění chuť vody a je šetrný k lidskému organismu. Solonizační jednotka hlídá optimální slanost vody a v případě potřeby vás upozorní na úpravu.

 

Solonizační zařízení lze umístit do již postaveného bazénu a také do již napuštěného bazénu. Není tedy třeba jej vypouštět. Instalace probíhá buď pomocí bazénových trubek z PVC nebo pomocí bazénových hadic. Připravte se však na to, že ve slané vodě rychleji korodují kovové části. Kovové části bazénu pro slanou vodu by měly být vyrobeny z kvalitnější oceli označené jako nerez AISI-316 nebo AISI-416. Základní typ nerezu pro bazény s klasickou vodou naleznete pod označením AISI-304.

2. Dezinfekce pomocí UV lampy

Další možností dezinfekce vody je UV lampa, přes kterou protéká voda. UV paprsky pak vodu zbavují mikroorganismů. Údržba UV lampy není náročná, stačí ji čas od času otřít hadříkem. Používání chloru se však nevyhnete, jeho využití však bude daleko efektivnější. Díky UV lampě totiž bude spotřeba chlóru o 70-80% nižší. UV lampa nedokáže okysličovat a vodu dezinfikuje jen v případě, že voda cirkuluje. Do vody je proto nutné přidávat okysličovací přípravky, dále přípravky pro udržení pH, algicid, vločkovač (flokulant) a maskovací tvrdosti.

3. Ionizace

Při ionizaci dochází k elektrolytickému rozpouštění elektrody obsahující měď a stříbro. Do vody se tak dostávají ionty těchto kovů. Měď působí proti vzniku řas, stříbro ničí bakterie. Tato metoda se využívá zejména v rodinných bazénech. Není však nejúčinnější, takže je třeba vodu dočišťovat přidáním chlóru. Měď ani stříbro nedokážou dokonale odstranit viry a nemají ani oxidační účinek. Do vody budete muset přidávat ještě okysličovací přípravky, chemii ovlivňující pH, vločkovač a maskovací tvrdosti.
 

 

Nejčastější problémy bazénové vody a jejich řešení

 

1. Voda není čirá, ale zelená

  • Co to způsobuje - Jedná se o stopy mědi z měděného vedení, dochází k tyrkysovému zabarvení vody.
  • Jak to vyřešit - Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.

2. Voda s obsahem mědi nebo železa nese hnědé skvrn

  • Co to způsobuje - Na vině jsou stopy železa z napuštěné vody, jedná se o žlutohnědé zabarvení.
  • Jak to vyřešit -  Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.

3. Voda v bazénu je kalná a hnědá

  • Co to způsobuje - Napouštěná voda obsahuje příliš železa.
  • Jak to vyřešit - Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.

4. Voda je zakalená a černá

  • Co to způsobuje - Ve vodě je vysoký obsah manganu.
  • Jak to vyřešit - Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.

5. Voda je zakalená a mléčná

  • Co to způsobuje - Příčinou může být za  a) koloidní organické nečistoty – jemný zákal, za  b) anorganická tvrdidla.
  • Jak to vyřešit - Řešení bodu a) chlorování, přidání vločkovacího přípravku a stále pracující oběhové čerpadlo. Řešení bodu b) upravení pH, přidání vločkovacího přípravu a stále pracující oběhové čerpadlo.

6. Kluzké stěny bazénu

  • Co to způsobuje - Řasy
  • Jak to vyřešit -  Chlórujte a přidejte přípravek na hubení řas.

7. Drsné stěny bazénu

  • Co to způsobuje - Usazování vodního kamene.
  • Jak to vyřešit - Usazeniny je třeba odstranit tak, že vypustíte bazén, použijete hloubkový čistící přípravek a hodnotu pH budete udržovat v rozmezí 7,0-7,4.

8. Chlórový zápach a podráždění očí

  • Co to způsobuje  - Ve vodě se nachází vázaný chlór.
  • Jak to vyřešit  - Zkontrolujte hladinu chlóru, případně upravte a zvyšte přívod čerstvé vody.

9. Silně pěnící voda u bazénu s protiproudem

  • Co to způsobuje  - Do vody se s největší pravděpodobností dostaly algicidy nebo zbytky přípravků na zazimování bazénů.
  • Jak to vyřešit - Zvyšte přívod čisté vody a vyhněte se používání čisticích prostředků pro domácnost.

Zajímavé informace k bazenové chemii najdete i na wikipedii.


 

 

 

 

 

comments powered by Disqus