Jak vybrat správný topinkovač

Topinkovač je natolik malé a nenápadné elektrické zařízení, že ho v domácnosti téměř ani nevnímáte. Prostě po něm automaticky po ránu sáhnete, pokud máte chuť například na chutný opečený toust se sýrem a šunkou, nebo na rychlou topinku ke svačině.

Jak oblíbeným pomocníkem je si uvědomíte v okamžiku, kdy přestane fungovat. Toustovače se většinou vzhledem k nízké ceně neopravuji a končí svou pozemskou pouť v ekodvorech, zatímco jejich bývalí majitelé hledají, čím tento pečící strojek nahradit.
Jak dobře v obchodě vybrat, se vám pokusí poradit i tento článek.

Podívejte se na nabídku topinkovačů dle cenového rozpětí:

Méně než 1000 Kč
1000 - 2000 Kč
2000 - 3000 Kč
3000 - 4000 Kč
4000 Kč a více

Můžete si vybrat i podle značek:

Bosch, Catler, Clatronic, Concept, DeLonghi, ECG, Electrolux, ETA, Gorenje, GRAEF, Kenwood, Morphy Richards, MOULINEX, Philips, Russell Hobbs, SENCOR, SEVERIN, Tefal, Unold, Zelmer.

Proč mít topinkovač?

V první řadě se sami musíte zodpovědět, proč si chcete topinkovač koupit. Pokud si odpovíte, že chcete mít rychlou a teplou snídani s nulovým, nebo minimálním použitím tuku, máte dobrý důvod. Právě topinkovače jsou ta technicky nenáročná zařízení, která podobné rychlé a dietní jídlo dokáží připravit. Nevýhody téměř neexistují, snad jen u lacinějších typů je problém s čištěním topinkovače a odstraňováním drobků uvnitř. Většina topinkovačů však dnes mají vyjímatelnou zásuvku, ze které tyto zbytky jídla jednoduše vysypete do odpadu.

Jaké topinkovače jsou dnes na trhu?

Přístroje v nejjednodušším provedení jsou určeny jen pro rychlé opečení toustů. Technicky sofistikovanější zařízení mají v portfoliu svých funkcí úroveň propečení vloženého pečiva samozřejmě s automatickým vypnutím a s populárním vyskočením opečených kousků chleba z topinkovače. Ty ještě lepší toustovače zvládnou i opečení krosánků, nebo možnost rozmrazení vložených potravin. Komu často zůstává ve spížní skříni starší pečivo, ten si může pořídit topinkovač s nástavnou mřížkou pro rozpečení takovýchto kousků potravin, které by jinak skončilo v koši.  Mřížka stojí při rozpékání nad topinkovačem a bývá v ní dost místa i pro větší kusy pečiva.
Samostatnou kapitolou jsou topinkové trouby. Jedná se o větší zařízení obyčejně používané ve stravovacích službách. Jsou určeny pro zpracování většího množství pečiva. Mívají tepelně izolovanou komoru na uchování hotových opečených toustů, posuvným dopravníkem a zaručeným rovnoměrným propečením vložených potravin. Menší typy jsou určené do domácnosti. Jsou vícepatrové, mívají rošt na grilování. Nevýhodou je jejich větší cena a rozměry.

Jaké jsou další volby při výběru topinkovače?

V první řadě je to počet opékacích otvorů a šířka štěrbin. Pokud je vás v domácnosti více, nebo máte rádi větší snídani, zvolte větší počet otvorů.  Na trhu je nabídka od jednoho do šesti v jednom topinkovači. Některé topinkovače mají i otvory různé velikosti pro zasunutí tenkých toastů a vedle nich velký otvor pro vsunutí bagety. Výborná volba je možnost opékání pečiva jen z jedné strany, nebo stupně nastavení propečení od lehkého zahnědnutí až po kakaovou barvu. Vhodnou volbou je manuální vysunutí pečiva kvůli kontrole propečení toastů. V nabídce existuje i možnost dohřívání pečiva pro případ, že pečivo ihned po opečení neskončí na talíři a hrozí, že by jedlík místo teplého křupavého toustu dostal na talíř něco připomínající tvrdou studenou cihlu.
U dražších modelů jsou k dispozici doplňky, pro snadnější obsluhu a ovládání přístroje. Jedná se o různé světelné kontrolky zapnutí, zvukovou signalizaci ukončení pečení regulovatelné časovače opékání, pojistky proti vzpříčení pečiva nebo proti tepelnému přetížení.

Bezpečnost nejen na prvním místě.

Důležitým parametrem výběru topinkovače je také bezpečnost. Je třeba si uvědomit, že se jedná o elektrické zařízení, které při práci emituje značné množství tepla a při neopatrné manipulaci hrozí popálení, požár nebo úraz elektrickým proudem. Není proto na škodu vybírat takový model, který má dostatečnou tepelnou izolaci pláště, podstavec nebo podpěry, které nekloužou ani na hladkém povrchu kuchyňské linky a přívodní kabel elektrického proudu, který se ze svého úložiště dá odvinout jen do nezbytně nutné délky.

Vzhled prodává.

Nezanedbatelným hlediskem výběru je také vzhled přístroje. To úzce souvisí s výše uvedenými bezpečnostními prvky a s tím, jak se je designérovi podařilo zapracovat do celkového vzhledu přístroje.  Co se týče povrchového provedení, je k dispozici široký rozsah materiálů a barev od nerezu po smalt, nebo tepelně odolný plast. V této škále si jistě najdete model, který vám zajistí, že topinkovač vhodným způsobem zapadne do vzhledu vaší kuchyně.

Jak funguje topinkovač  Historie topinkovačů  Řešení problémů u topinkovačů  Co je topinkovač  Nejlepší způsob jak vyčistit topinkovač  Jak vytvářet na toastech obrazce  Jak vyčistit topinkovač  Jak sestrojit topinkovač  Jak rozebrat a vyčistit topinkovač  Jak opravit zahřívací drát v topinkovači  Jak opravit topinkovač  Nebezpečí požárů u topinkovačů

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak rozebrat a vyčistit topinkovač

Pravidelné odstraňování drobků a jiných zbytků prodlouží životnost Vašeho topinkovače a předejde tomu, že se...
více…

Jak opravit zahřívací drát v topinkovači

Když se zahřívací drát v topinkové troubě spálí nebo zlomí, bývá nejjednodušší ho vyměnit. U některých...
více…

Jak opravit topinkovač

Vzhledem k tomu, kolik stojí v průměru nový topinkovač, nemá cenu investovat příliš mnoho času a peněz do...
více…

Jak funguje topinkovač

Dát si k snídani topinku je běžné po celém světě, a proto má mnoho lidí doma topinkovač. I když princip tohoto...
více…

Jak čistit topinkovač

Zatímco povrch spotřebičů a kuchyňskou desku čistíte denně, zamyslete se, jak často čistíte vnitřek...
více…

Historie topinkovačů

Když si lidé pozvou hosty, často jim nabízejí jídlo, a toast je jednou z nejjednodušších možností, co...
více…

Řešení problémů u topinkovačů

Topinkovače jsou poměrně komplexní zařízení, když uvážíme, jak jednoduše zvenku vypadají. Zde najdete návod,...
více…

Co je topinkovač

Topinkovač je užitečný kuchyňský spotřebič, který můžete používat denně bez toho, abyste o něm museli...
více…

Čištění nerezového topinkovače

Přístroje z nerezové oceli získávají na popularitě díky tomu, že jsou odolné a dlouho vydrží. Jejich lesklý...
více…

Základní části šicího stroje

Šicí stroje se liší podle značky a modelu, fungují však stejným způsobem a mají stejné základní...
více…