Jak vylepšit operační systém počítače

V neustále se měnícím a proměnlivém světě počítačů a jeho uživatelů se operační systémy vyvíjejí velmi rychle.

 Jakmile jsou nové verze operačního systému k dispozici, objeví se vzápětí odkazy na ně, aby mohlo být vylepšení systému nainstalováno tak kde je to nutné a kde je to požadováno.
V tomto článku se budeme zabývat vylepšování ( upgrade ) systému Windows a problémy, které se mohou při této činnosti vyskytnout a jejich řešení.

Věci, které budete potřebovat:

 • Zálohovací media pro zabezpečení vašich dat
 • Zdroj pro upgrade Windows a sériové číslo přidělené vašemu stávajícímu operačnímu systému.

Postup

Příprava

 1. Proveďte zálohu vašich důležitých dat na samostatná zálohovací media, ne tedy na pevné disky. Pokud dojde při instalaci k havárii systému, nebo vznikne problém s upgrade procesem, existuje riziko, že o data uložená na pevném disku přijdete.
 2. Proveďte defragmentaci pevného disku počítače. Proveďte kompresi všech souborů, u nichž je to možné.  Během instalace nového systému budou na pevný disk zapisováno velké množství dat.  Pro tento process je nejlepší, když jsou data zapisována na disk, který není zahlcen fragmentovanými soubory a je na něm díky defragmentaci a kompresi dat dostatek volného prostoru.
 3. Vytvořte pro nový operační systém novou složku, kam se operační systém nainstaluje. Normální vylepšení Windows se však umístí do stávajícího adresáře operačního systému. Pokud se jedná o nový systém Windows je lepší jej instalovat do jiného adresáře, aby stávající soubory zůstaly chráněné, dokud není jisté že nový systém pracuje korektně. Další možnost je zkopírovat veškerý obsah současného Windows adresáře do adresáře nového. Tím se zachovají data, dokud není jisté, že nový operační systém pracuje tak jak má.

Provedení upgrade

 1. Restartujte počítač po dokončení operace 1. kroku. Začátek procesu upgradu se nejlépe provádí po rebootu PC, tj. v čerstvě naběhlém operačním systému. Restartování počítače znamená naběhnutí do obvyklého stavu před zahájení upgrade systému, který je omezen v počtu běžících procesů.
 2. Dejte CD  s upgrade operačního systému do jednotky CD mechaniky. Poté bude automaticky spuštěna instalace. Na monitoru se objeví pokyny k zapsání informací nutných k zahájení tohoto procesu.  Budete muset zadat sériové číslo operačního systému a dále zodpovědět všechny otázky pro zadání výchozích hodnot, které program potřebuje pro instalaci. Pokud na některé neznáte odpověď, je nejlepší potvrdit nabízené hodnoty a údaje. Výchozí hodnoty jsou většinou nejlepší volbou pro většinu uživatelů.
 3. Na konci procesu restartujte počítač poté, co byla instalace dokončena. Toto je dobré udělat také v případě, že dojde k problému v průběhu instalace. Restartem se dostanete do původního bodu, v němž byla instalace přerušena.

Po inovaci (upgrade) programu

 1. Proveďte restart počítače a proveďte defragmentaci pevného disku. Je dobré se přesvědčit, zda disk je v pořádku ještě před tím, než bude disk opět zahlcen dalšími daty. Defragmentací získáte volný prostor na disku pro nové programy a soubory.
 2. Projděte si programy, které máte v počítači a ujistěte se, že všechny lze spustit a že pracují bez problémů a chybových hlášení.  Vylepšení operačního systému totiž může způsobit problémy s programy, které máte na počítači nainstalované. Pokud na takový problém narazíte, zkontrolujte na webových stránkách výrobce, zda existuje záplata – tedy softwarová oprava chyby pro daný operační systém.
 3. Obnovte všechna zálohovaná data v případě, že byla při instalaci a následné inovaci operačního systému ztracena nebo poškozena.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak opravit neskutečně pomalý počítač

Počítač pomalu načítá obrazovky, napojení na Internet je pomalé a i samotné naběhnutí počítače zabere mnohem...
více…

Jak recyklovat staré počítačové paměti

Recyklujte staré, dosloužilé paměťové čipy (RAM) z vašeho notebooku nebo stolního počítače. Nejen, že při tom...
více…

Jak naformátovat počítač Dell

Naformátovat počítač Dell je potřebné tehdy, když chcete například nainstalovat nový operační systém, nebo...
více…

Jak ochránit váš počítač před zavirováním

Pokud máte podezření, že váš počítač je zavirován, proveďte všechny níže uvedené kroky, abyste se vyvarovali...
více…

Jak najít soubory cookies v počítači?

Cookies jsou informace, které si váš počítač ukládá pro budoucí pohyb po různých webových stránkách.  ...
více…

Jak bezpečně vyčistit vnitřek počítače

Ventilátory počítače jsou schopny do útrob počítačové skříně dostat spousty prachu.  Ten je schopen zabránit...
více…

Jak naformátovat počítač

Několik poznámek k této činnosti. Instrukce: Při spuštění počítače stiskněte po výzvě klávesnici...
více…

Jak zrychlit můj počítač

Během dlouhého čekání na reakci počítače většinou netrpělivě poklepáváme prsty a mumláme si pro sebe: „...
více…

Jak prodloužit životnost vašeho počítače

Počítače typu desktop mají výhodu oproti přenosným počítačům, protože jsou většinou mnohem rychlejší....
více…

Jak vybrat počítač

Počítač je dnes v našem světě naprostou nutností. Pomocí počítačů jsme snadněji v kontaktu s rodinou a...
více…