Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se do ní všechno potřebné vešlo, přitom vypadala vzdušně a nekazila hned první dojem z bytu či domu?

bydlení, předsíň, nábytek, věšák

Pečlivě vybírejte

Obvykle máte v domácnosti předsíň, která má několik metrů čtverečních. I přesto však slouží k tomu, aby si hosté vytvořili první dojem o příbytku. Pokud si zařizujete, případně rekonstruujete předsíň, dejte pozor na výběr vhodného nábytku. Její vybavení neberte na lehkou váhu. Kromě výběru vhodného nábytku, myslete i na podlahy, stěny a správné osvětlení.

Podlaha 

Předsíň je velmi zatěžovanou místností v bytě. Nosíme do ní prach a špínu z ulice, případně si zde ukládáme mokré deštníky, či bundy. Proto stěna a podlaha v této části bytu by měla být maximálně odolná. Na podlaze byste měli mít odolný materiál, který se snadno udržuje, přitom jeho vzhled by měl ladit s celkovým zařízením chodby. Pokud bydlíte v přízemí, případně v rodinném domě, kde se z bytu vychází přímo na zahradu, dvůr, či ulici, pak si pořiďte vysoce odolný materiál, jakým je keramika, kámen, či leštěný mramor. Méně finančně náročné jsou PVC krytiny, které se vyrábějí pro různou zátěž, mají různou odolnost, najdete je v zajímavých dekoračních provedeních, mohou imitovat různé materiály - keramiku, dřevo, či kov. U PVC krytin sledujte povrch materiálu, který musí být hladký a bez pórů. Pokud to tak není, povrch se bude velmi těžko udržovat. Vybrat si můžete i technické krytiny, které jsou odolné vůči oděru, poškození ostrými předměty, jsou však dotykově velmi tvrdé. Pokud si je přesto zvolíte, umístěte pod ně jednu vrstvu zvukově izolačního materiálu, chůze po takové podlaze bude příjemnější.

Textil a dřevo

I do předsíně si můžete umístit koberec, který má syntetickou podkladovou vrstvu, případně si zvolte kusové koberce, které jsou vyrobeny ze sisalu, juty nebo kokosových vláken. Koberec by však neměl vadit při otevírání dveří, neměl by být kluzký, měl by být hrubší a nanejvýš stabilní. Klidně si kupte takový, který má i podložku proti uklouznutí, případně si ji dokupte samostatně. Ideální řešení je zátěžový koberec, který je speciálně určený na plochy, které podléhají zvýšenému náporu. Koberce si obvykle volíme do větších předsíní a tam, kde nevycházíte přímo na ulici, ale na chodbu, protože jsou o něco náročnější co se týče jejich čištění a údržby. I dřevo je vhodný materiál, pokud bydlíte v bytě a nevycházíte z předsíně přímo ven. Případně se můžete rozhodnout pro plovoucí podlahu. Oba zmíněné materiály by měly být natřeny kvalitním a tvrdým lakem. Úprava je o něco finančně náročnější, avšak zaručí nám trvanlivost materiálu během dlouhé doby používání. Plovoucí podlaha má zase vysokou odolnost vůči mechanickému poškození.

Jak ochránit stěny?

Velmi choulostivé jsou z hlediska údržby a vzhledu stěny. K vysoce namáhaným patří zejména rohy stěn, které jsou náchylné k zašpinění či poškození. Ohrožena je i ta část stěny, kde máme připojené věšáky. Často je totiž vystavena otěru, špinavým či mokrým kabátům, deštníkům či botám. Proto je vhodné, pokud tuto část předsíně ochráníte pomocí keramického či dřevěného obkladu stěny. Můžete si zvolit i vhodnou tapetu či nátěr. Tapeta, která se dá umýt je jednoduchým a levným řešením, avšak ne každému musí vyhovovat. I když na trhu najdete tapety v různé kvalitě a designu. Druhým řešením je volba voděodolného nátěru, dnes to už není nic výjimečného. Kromě síní se voděodolný nátěr využívá i na schodiště, slouží jako ochranný pás nad schodnicemi, někdy se dává až do výšky zábradlí. Ve specializovaných obchodech namíchají na přání barvu v tónu nátěru stěny, případně se můžete rozhodnout pro jiný, doplňkový odstín, který poslouží jako kontrastní barva k základnímu nátěru. Pokud si zvolíte dřevěný obklad, nezapomeňte na jeho povrchovou úpravu, avšak lak zde již není nezbytností. Pokud však máte k dispozici malou předsíň, vyhněte se tomuto materiálu, dřevo zde totiž může působit masivně a těžce.

Keramika - časté a elegantní řešení

Častým a elegantním řešením bývají keramické obklady stěn, a to zejména v tom případě, pokud máme na podlaze dlažbu. Nebývá to však pravidlem. Dnes najdete na trhu obklady v různých formátech, obecně byste se měli držet zásady, že v jednoduchosti je krása. Proto buďte opatrní při volbě dekoru a barevnosti jednotlivých obkladů. Praktickým řešením je koupě velkých formátů, které snižují počet spár, jejich čištění je pak jednodušší. Obklady lze také jednoduše kombinovat, a to tak, že na podlahu umístíte velké dlaždice, stěny pak obložíte klasickou nebo páskovou mozaikou. Keramické obklady mohou imitovat i jiné materiály - textilie, cihly, kameny, či kůže.

Volba správného osvětlení

Výběr správného osvětlení byste v předsíni neměli podcenit. Zvolte si hlavní - centrální svítidlo, které doplníte o bodové, které osvětlí předměty ve skříni, zrcadlo, případně osvětlíte zajímavé dekorační předměty. Zajímavě může působit i malá lampa, která osvětlí místo na odkládání klíčů, či jiných drobností. Praktické je, pokud ji budete zapínat pomocí vypínače u vchodových dveří. Pokud máte v předsíni příliš vysoký strop, můžete ho opticky snížit pomocí svítidla, které bude zavěšené ve výšce 230 cm, případně si zvolte svítidlo, které bude umístěno ve výšce 2 metrů. Pokud máte naopak nízkou místnost, svítidlo umístěte do stěn, případně stropu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Renovace a ochrana dřeva

Pevnost, vysoká nosnost, dobrá opracovatelnost, provzdušnost, to je jen málo z celé řady charakteristik, které ze...
více…

Postel je náš čtyřnohý přítel - 1.část

Dospělý člověk stráví asi třetinu života v posteli, dospívající a děti ještě více. Náš způsob života a...
více…

Dětský pokoj plný variací

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, jak by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a...
více…

Není ložnice jako ložnice - postel

Hlavním kusem nábytku v ložnici je postel. Výběr tvarového řešení je individuální záležitostí, nevyhovující...
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Jak se bydlí s barvami

Úkolem designu 21. století už není jen zvládnout funkčnost či praktičnost, vedle toho musí mít výrobek také...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…