Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u klimatizace. Dokáže nám účinně pomoci od nesnesitelného horka, ale také přivodit ještě nesnesitelnější zdravotní komplikace. Ani odborníci v tom nemají úplně jasno, zda zdravotní komplikace nepřevažují nad pozitivy optimální teploty v interiéru. Mnohdy navíc nevíme, jak a kterou klimatizaci bez obav používat a jak o ni pečovat.

klimatizace, bydlení, teplota v interiéru, zdraví, nemoci

Filtr v klimatizaci

Ne všechny klimatizační systémy mají filtr, některé vzduch pouze ochlazují a jiné, dokonalejší, mění kvalitu vzduchu ionizací, čistí, upravují teplotu a vlhkost vzduchu. Klimatizace má jednoznačně výhody v tom, že si s její pomocí umíme upravit zejména teplotu a vlhkost vzduchu. A právě zde vznikají první problémy s využíváním klimatizace zejména na pracovišti, ale i v domácím prostředí, protože každý má rozdílné potřeby - vyhovující teplota pro jednoho, může pro druhého znamenat teplotní diskomfort a zdravotní problémy.

Nevhodně nastavená klimatizace

Zdravotní problémy může vyvolat nevhodně umístěna klimatizace tím, že chlazení nesměřuje do prostoru, ale na člověka, způsobuje průvan, vysoký hluk, či příliš vysoký rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím. Za mimořádně důležité považují odborníci udržování čistoty v klimatizačních zařízeních. Jinak se stávají zásobárnou prachu, plísní, alergenů a různých mikroorganismů, které se dostávají do ovzduší, a mohou tak způsobovat nejrůznější zdravotní problémy. Aby klimatizace fungovala efektivně a komfortně, musí se věnovat dostatek času její údržbě - hlavně filtrům a to přesně podle doporučení výrobce, minimálně však alespoň jednou za rok. V prostorách s celoročním nebo intenzivním používáním klimatizačních zařízení se doporučuje častější kontrola, dvakrát nebo i čtyřikrát ročně. V opačném případě hrozí opačný efekt než jsme při jejím využívání očekávali, tj reálné riziko poškození zdraví.

Zdravotní komplikace

Poškození zdraví nezpůsobuje jen neudržovaná, ale také nevhodně využívaná a nastavená klimatizace. Při nesprávném nastavení i vyčištěné klimatizace hrozí onemocnění dýchacích cest, otoky sliznic nosu, přínosných dutin, ztráta hlasu, astmatické záchvaty, může se zhoršit stav kardiologických pacientů a pacientů s chladovými alergiemi. Klimatizace ovlivňuje i pohybovou soustavu a svalstvo, které se může podchladit, a tím mohou vznikat bolesti kloubů, stav "seknutí páteře" apod. Značným nebezpečím jsou i škodlivé bakterie a různé spóry, které za zachytí hlavně na filtrech, ale přežívají i v celém systému klimatizace. Jednou z nejznámějších je legionella - potenciálně patogenní bakterie, která může vyvolávat infekce hrudní dutiny ve formě atypických zánětů průdušek a plic, ale v rozvinuté formě mohou napadat ostatní orgány, např. ledviny, slezinu, játra, srdce a mozek. Klimatizace může být příčinou i dalších onemocnění vyvolaných různými druhy bakterií a virů, které se v prostředí s klimatizací nacházejí. Rizikovými skupinami jsou děti, staří lidé, jedinci s oslabenou imunitou, kuřáci, alkoholici a osoby v rekonvalescenci.

Jaké zásady dodržovat?

Odborníci doporučují, aby teplotní rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 10 stupňů, aby lidé dodržovali pitný režim, před odchodem z budov do horka doporučují aklimatizaci v teplejším vestibulu a mít v klimatizované budově k dispozici i teplejší oblečení. Upozorňují také na větrání klimatizovaných místností alespoň 2-krát denně, protože jinak dýcháte vlastně stále tentýž vzduch. Také je potřeba udržovat čistotu v klimatizačním zařízení podle doporučení výrobce, přístroj na chlazení směřovat do prostoru a umístěný by měl být ve výšce minimálně jeden a půl metru. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu, protože klimatizace vysušuje sliznice.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Podzimní jídelní a nápojový lístek

Podzim, to není jen změna oblečení, ale i zásadní změna jídelníčku. S ubývající venkovní teplotou je třeba do...
více…

Teplé koupele nohou ochrání před podzimním nachlazením

I když to tak venku zatím moc nevypadá, je podzim. A podzim s sebou přináší i sychravé počasí a nízké venkovní...
více…

Jak zabránit usazování prachu v bytě?

Prach v bytě, to není jen estetický problém, ale pro mnohé lidi to znamená též zdravotní komplikace. Lidé, kteří...
více…

Pokojové rostliny v bytě a výhled z okna na zeleň? Ideální kombinace pro zdraví!

Pokojové rostliny v bytě, to není jen krásná dekorace. Pokud by tomu tak bylo, zcela by stačily umělé náhrady, které...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Pokojová rostlina, která nahradí šalvěj a kapky do nosu - Rýmovník eukalyptový

Rýma a ucpaný nos dokáží pěkně potrápit. Sice se říká, že neléčená a léčená trvá stejně, tedy přibližně...
více…

Nadváha a obezita spouští zánětlivé procesy v těle, rakovinové bujení a cukrovku

Tuk v těle potřebujeme. Je nepostradatelný pro mnoho životně důležitých procesů. Ale! I zde platí, že všeho moc...
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…