Klimatizace v bytě - účinný pomocník nebo zabiják?

Mít v bytě či domě klimatizaci je výhoda. Ale na druhou stranu všechno má své pro a proti. Stejně je tomu i u klimatizace. Dokáže nám účinně pomoci od nesnesitelného horka, ale také přivodit ještě nesnesitelnější zdravotní komplikace. Ani odborníci v tom nemají úplně jasno, zda zdravotní komplikace nepřevažují nad pozitivy optimální teploty v interiéru. Mnohdy navíc nevíme, jak a kterou klimatizaci bez obav používat a jak o ni pečovat.

klimatizace, bydlení, teplota v interiéru, zdraví, nemoci

Filtr v klimatizaci

Ne všechny klimatizační systémy mají filtr, některé vzduch pouze ochlazují a jiné, dokonalejší, mění kvalitu vzduchu ionizací, čistí, upravují teplotu a vlhkost vzduchu. Klimatizace má jednoznačně výhody v tom, že si s její pomocí umíme upravit zejména teplotu a vlhkost vzduchu. A právě zde vznikají první problémy s využíváním klimatizace zejména na pracovišti, ale i v domácím prostředí, protože každý má rozdílné potřeby - vyhovující teplota pro jednoho, může pro druhého znamenat teplotní diskomfort a zdravotní problémy.

Nevhodně nastavená klimatizace

Zdravotní problémy může vyvolat nevhodně umístěna klimatizace tím, že chlazení nesměřuje do prostoru, ale na člověka, způsobuje průvan, vysoký hluk, či příliš vysoký rozdíl teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím. Za mimořádně důležité považují odborníci udržování čistoty v klimatizačních zařízeních. Jinak se stávají zásobárnou prachu, plísní, alergenů a různých mikroorganismů, které se dostávají do ovzduší, a mohou tak způsobovat nejrůznější zdravotní problémy. Aby klimatizace fungovala efektivně a komfortně, musí se věnovat dostatek času její údržbě - hlavně filtrům a to přesně podle doporučení výrobce, minimálně však alespoň jednou za rok. V prostorách s celoročním nebo intenzivním používáním klimatizačních zařízení se doporučuje častější kontrola, dvakrát nebo i čtyřikrát ročně. V opačném případě hrozí opačný efekt než jsme při jejím využívání očekávali, tj reálné riziko poškození zdraví.

Zdravotní komplikace

Poškození zdraví nezpůsobuje jen neudržovaná, ale také nevhodně využívaná a nastavená klimatizace. Při nesprávném nastavení i vyčištěné klimatizace hrozí onemocnění dýchacích cest, otoky sliznic nosu, přínosných dutin, ztráta hlasu, astmatické záchvaty, může se zhoršit stav kardiologických pacientů a pacientů s chladovými alergiemi. Klimatizace ovlivňuje i pohybovou soustavu a svalstvo, které se může podchladit, a tím mohou vznikat bolesti kloubů, stav "seknutí páteře" apod. Značným nebezpečím jsou i škodlivé bakterie a různé spóry, které za zachytí hlavně na filtrech, ale přežívají i v celém systému klimatizace. Jednou z nejznámějších je legionella - potenciálně patogenní bakterie, která může vyvolávat infekce hrudní dutiny ve formě atypických zánětů průdušek a plic, ale v rozvinuté formě mohou napadat ostatní orgány, např. ledviny, slezinu, játra, srdce a mozek. Klimatizace může být příčinou i dalších onemocnění vyvolaných různými druhy bakterií a virů, které se v prostředí s klimatizací nacházejí. Rizikovými skupinami jsou děti, staří lidé, jedinci s oslabenou imunitou, kuřáci, alkoholici a osoby v rekonvalescenci.

Jaké zásady dodržovat?

Odborníci doporučují, aby teplotní rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 10 stupňů, aby lidé dodržovali pitný režim, před odchodem z budov do horka doporučují aklimatizaci v teplejším vestibulu a mít v klimatizované budově k dispozici i teplejší oblečení. Upozorňují také na větrání klimatizovaných místností alespoň 2-krát denně, protože jinak dýcháte vlastně stále tentýž vzduch. Také je potřeba udržovat čistotu v klimatizačním zařízení podle doporučení výrobce, přístroj na chlazení směřovat do prostoru a umístěný by měl být ve výšce minimálně jeden a půl metru. Samozřejmostí je dodržování pitného režimu, protože klimatizace vysušuje sliznice.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


MD15 – Super koncentrovaný povrchový čistič a sanitizér, dávka 40 ml (pro 1 lahev)

Žijeme v době, která vyžaduje vzhledem k epidemiologické situaci zvýšenou hygienu, a to nejen tu naši, osobní, ale...
více…

KC Professional – stojan pro elektronický dávkovač desinfekčního přípravku

Dávkovače dezinfekčních prostředků jsou velice praktické pomůcky osobní hygieny rukou. Jenže v mnoha provozovnách...
více…

KC Professional – elektronický dávkovač desinfekčního přípravku na ruce, nerezový

Designový dávkovač dezinfekčního přípravku na ruce, to není jen účinná prevence infekčních chorob, ale také...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 5 KG

Čistící prostředky s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého...
více…

Argonit Gel Clorattivo – sanitizační a chlorový odstraňovací prostředek, 1 L

Produkty s obsahem chlóru jsou velmi účinné, přesto často brané jako poslední možnost dokonalého vyčištění. K...
více…

Argonit AS21 – čistič tvrdých povrchů, 1l

Žijeme v době, kdy již dezinfekce povrchů není nutností jen v nemocničních zařízeních. Pomalu se stává denní...
více…

Argonit Alcool 70 – Hydroalkoholický detergent, 70 % alkoholu,750 ml

Dezinfekční a zároveň čistící prostředky na bázi vysoké koncentrace alkoholu jsou pro své úžasné vlastnosti velmi...
více…

Uni5 Agrumato C – koncentrovaný čistič podlah 1l

Čističe podlah se řadí velmi oblíbené a vysoce účinné produkty úklidové chemie. Protože čistá podlaha, to je...
více…

Argonit AF/2 – čistící prostředek a sanitizér pro gastro zařízení 750 ml

Dezinfekce je u práce s potravinami stejně důležitá jako neustálé udržování pracovních a skladovacích ploch v...
více…

Ušetřete na výdajích za domácnost a pořiďte si koberec

Nedávné události, které vedly ke zdražování cen energií, asi zaznamenal každý z nás. Dostáváme se tedy k otázce:...
více…