Krbová kamna - druhy a rozdíly mezi nimi

Podle převládajícího způsobu předávání tepla se kamna rozdělují na sálavá (akumulační), konvekční (teplovzdušné) a kombinovaná. Klasikou jsou sálavá kamna - jsou postavena ze šamotu, velmi kvalitního žáruvzdorného materiálu. Jejich vnitřek tvoří kromě ohniska promyšlený systém kouřovodů.

bydlení, topení, krbová kamna

K typickým vlastnostem akumulačních kachlových kamen patří

velká setrvačnost a sálavý ohřev, které vyplývají z jejich základního stavebního materiálu - jelikož těžká žáruvzdorná keramika má vysokou akumulační schopnost, kamna budou rovnoměrně předávat do místnosti příjemné sálavé teplo ještě hodiny poté, co v nich přestanete topit. To, jak dlouho budou předávat akumulované teplo do místnosti, záleží na jejich konstrukci - podle tloušťky stěn se kamna rozdělují na lehká, středně těžká a těžká. Stejně pomalu jak chladnou, se však tato kamna i roztápí - plný topný výkon dosáhnou v závislosti od konstrukčního typu za dvě a více hodin. Aby se tedy plně využily akumulační kamna, je třeba se v nich naučit topit.

Kachlová kamna mohou být i kombinovaná

Kombinuje se u nich sálavé vytápění s teplovzdušným. Zjednodušeně lze říci, že kamna jsou uvnitř rozdělena na dvě části - první, horkovzdušná, obsahují krbové ohniště, kouř z nich však nejde přímo do komína, ale prochází druhou, akumulační částí kamen s typickými průduchy (tahy) v konstrukci. Spotřeba paliva v kombinovaných kamnech je vyšší než v čistě sálavých, avšak nižší než v krbu. Jejich výhodou je i to, že z horkovzdušné části se mohou vést rozvody i do vzdálenějších částí domu - praktickým řešením je využívat sálavé teplo v hlavním denním prostoru, ve kterém kamna stojí, a horkovzdušné vývody nasměrovat do ostatních místností. Kombinovaná kamna po dohoření neudržují teplo tak dobře jako sálavá. Jejich výkon závisí na konstrukci, kvalitě krbové vložky i práci kamnáře. Teplovzdušná kachlová kamna pracují na podobném principu jako teplovzdušný krb - vzduch z místnosti se vtáhne dovnitř kachlů, vedením vedle topné vložce se ohřeje a dovybavení mřížkou se vyvede zpět do místnosti. Teplo se tedy z větší části předává konvekcí. Rozdíl oproti teplovzdušnému krbu je zejména ve vzhledu, který připomíná klasická sálavá kachlová kamna. Ohřívaný vzduch a zplodiny procházejí kamny odděleně, takže teplý vzduch lze vést samostatným topným kanálem i do dalších místností.

Krbová kamna

Krbová kamna se většinou kupují jako hotový výrobek - na výběr jsou desítky typů. Mají uzavřené ohniště přístupné přes velké dvířka ze žáruvzdorného skla a vnější plášť nejčastěji z litiny nebo oceli, může však být i z glazovaných keramických kachlí, které výborně akumulují teplo a rovnoměrně jej předávají do místnosti, nebo z přírodního kamene (velmi dobře akumuluje teplo například obklad z mastku). Ohniště se na zvýšení výkonu obkládá šamotovými nebo jinými žáruvzdornými a akumulačními deskami. Krbová kamna jsou v podstatě zařízení konstrukčně podobné teplovzdušným krbem - teplo z ohniště se předává vzduchu, který proudí mezi jeho stěnami a pláštěm pece a pak dále do místnosti, případně ho naakumuluje a později sálá vnější obklad. V porovnání s krbem je však jejich výhodou jednodušší instalace, nižší nároky na prostor i nižší cena. Na spalování využívají primární, sekundární (může být předehřátý), někdy i terciální vzduch, kterým se reguluje spalování a topný výkon a zvyšuje efektivnost. Primární vzduch se přivádí pod rošt, sekundární vstupuje do pece obvykle nad dvířky tak, že ovívá sklo, čímž brání jeho zakouření, a případný přívod terciárního vzduchu vede do horní části zadního prostoru topeniště. Ve většině krbových kamen se dá topit i s otevřenými dvířky, je však třeba zajistit dostatečný přívod vzduchu, aby se kouř nedostával do místnosti.

Plusy a mínusy sálavých kamen

  • Výhodou je nízká spotřeba paliva - přikládat stačí přibližně dvakrát za den. Sálavé vytápění je zdravé a teplo je v místnosti rozloženo rovnoměrně.
  • Nevýhodou sálavých kamen je vyšší cena a déle zatápění (může trvat i celý den) - doporučují se proto do domů, které jsou trvale obydlené. Třeba v nich také umět topit.

Plusy a mínusy kombinovaných kamen

Výhodou pece s kombinací sálavého a teplovzdušného vytápění nebo s hypokaustového vytápěním je, že se poměrně rychle rozehřeje (dá se tedy používat v trvale obývaném domě, ale i například na chalupě) a to, že teplo z horkovzdušné části se dá rozvést do více místností.
Nevýhodou oproti sálavým pecím je o něco vyšší spotřeba paliva - závisí jednak na kvalitě vložky, jednak od zhotovení pece. Na šikovnosti kamnáře také záleží, zda dokáže předejít případným problémům s prouděním vzduchu.

Dbejte na bezpečnost

Všechny zmíněné topné zařízení musí být umístěny v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů a povrchů, na bezpečnost je třeba dbát i v místě, kde odváděn kouř prochází hořlavým stropem a střechou. Trouby na odvod kouře ze zařízení musí odpovídat rozměrům na napojení tak na spotřebiči, jakož i na komíně. Důležité jsou také pravidelné kontroly a čištění. Například v krbových kamnech je třeba pravidelně kontrolovat průchodnost v místě odvodu zplodin - pokud se přihrádky pod dýmovodným hrdlem zanesou popílkem, snižuje se výkon zařízení. Kontrolovat třeba i stav šamotových desek v topeništi a pohyblivost regulačních prvků primárního i sekundárního vzduchu.

Plusy a mínusy horkovzdušných kamen

  • Výhodou je, že teplo se vyprodukuje poměrně rychle (jsou tedy výhodné na víkendové topení) a dá se rozvést do více místností - do pokojů v okolí pece nebo přímo nad ní i bez ventilátoru, do vzdálenějších pomocí krbového ventilátoru. Výhodou je i jednodušší a rychlejší výstavba.
  • Nevýhodou je nerovnoměrné rozložení tepla v místnosti a v domě a poměrně velká spotřeba paliva (ta však záleží na kvalitě vložky). Přikládat tedy třeba poměrně často, a když oheň dohoří, kamna i místnost vychladnou rychleji než u sálavých typů kamen.

Plusy a mínusy krbových kamen

  • Výhodou je zejména rychlá a jednoduchá instalace - nevyžadují žádnou stavební přípravu, stačí je pouze napojit na komín a umístit na nehořlavou podlahu nebo nehořlavou podložku (teplovzdorné tvrzené sklo, kov nebo sklokeramickou desku). Nezaberou mnoho místa a nároky na průřez komína jsou menší než u krbů. Dokáží vyhřát i více místností a jsou dobrým záložním zdrojem tepla, dají se však využívat i na vaření a pečení - mohou být vybaveny varnou deskou, pečící troubou nebo otočným roštem v topeništi.
  • Nevýhody jsou v podstatě totožné s teplovzdušnými pecemi a vyplývají zejména z charakteru konvekčního vytápění. Krbová kamna moderní konstrukce však mají vyšší účinnost, a tím i menší spotřebu paliva. Výrobci se totiž neustále snaží konstrukčními úpravami zlepšit jejich vlastnosti - například šamotovou deskou umístěnou nad ohništěm, na které dohořívají zplodiny, se z nich získá energie, která by jinak nevyužitá unikla komínem.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Základní zásady při navrhování komínů

Komín je především funkční součástí domu, ne módním doplňkem. Většinou je z něj vidět pouze malou část, ale...
více…

Vliv krbů na zdraví člověka

O kachlových kamnech se říká, že mít je v domě je jako mít doma malé slunce. Pokud jste o tom nikdy neslyšeli,...
více…

Kachlová kamna a krbové vložky - stavba, údržba

O stavbě klasické kachlových kamen se napsalo toho už hodně. Ve zkratce lze říci, že vývoj stavby pecí a obestavby...
více…

Otevřené krby a nová paliva

Účinnost klasického otevřeného krbu je minimální, asi 20%. V současnosti je tedy vytápění krbem nehospodárné....
více…

Otevřené krby - ekonomické vytápění

Vedle dokonalé techniky plynových kotlů nebo podlahového vytápění mohou krby někomu připadat jako anachronismus z...
více…

Moderní způsob vytápění dřevem

Při výběru kotle lidé zvažují zejména peníze. Přirozeně, vždyť taková investice není žádná maličkost a...
více…

Zpříjemněte si ovzduší doma i v práci s pomocí zvlhčovačů a čističek vzduchu

Suchý vzduch je nepřítelem lidského organismu. V uzavřených budovách v hlavní topné sezóně může vlhkost vzduchu...
více…

Vinylové podlahy do ložnice

Správný výběr podlahy je velmi důležitý pro pohodlnost a také estetiku vaší místnosti. Vybrat správně tu...
více…

Kolekce Allure

Za pozornost stojí výjimečná kolekce podlahových krytin Allure. Pečlivě zpracované provedení, velké technické...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…