Jak vybrat vhodný krb s výměníkem

Vybrat správný krb nemusí být jednoduché. Kromě toho, že vám jistě pomohou specialisté v konkrétních prodejnách, můžete dát i na několik našich rad, díky kterým budete zaručeně v obraze. Podívejte se společně s námi na to, jak vybrat vhodný krb s výměníkem.

Jak vybrat vhodný krb s výměníkem

Roli hraje váš objekt

Než začnete krb s výměníkem konkrétně vybírat, je třeba si uvědomit také to, že roli hraje i objekt, ve kterém ho chcete instalovat. Nejprve si musíte zjistit informace o tom, jaký má váš komín tah, nebo jaká je jeho účinná výška. Dále je třeba znát i průměr sopouchu neboli kouřovodu. Třetí důležitou informací je prostor, který chcete pomocí krbu vytápět. Bez dané trojice informací se jednoduše neobejdete, jelikož jedině tak se vám podaří vybrat v široké nabídce možností tu, která pro vás bude zaručeně tou pravou. V souvislosti s velikostí místností je dobré zohlednit i typ stavby. Tedy případné úniky tepla. Jiný výkon bude třeba u moderního nízkoenergetického domu a jiný u starých staveb s téměř nulovou izolací.

Nezapomínejte na to, že krbová kamna s výměníkem nejsou určena jenom k vytápění místnosti, kde se nacházejí. Budou napojena na rozvody tepla v celém objektu a ty budou přinášet do každé jednotlivé místnosti. Proto zohledněte i velikost všech prostor, kde budete pomocí daných kamen vytápět. Důležité je říci, že u méně výkonných kamen dům nikdy plnohodnotně nevytopíte. Pokud naopak výkon nadsadíte, může docházet k nedokonalému spalování. Proto je správné, aby výkon krbu +/- odpovídal.

Nezapomínejte na kvalitu spalování

I ta je velmi důležitá, jelikož čím lépe je palivo spalováno, tím větší účinnost bude krb s výměníkem mít. To znamená, že nabídne vyšší výkon a nižší spotřebu paliva. Současný sortiment se neustále vyvíjí, a pokud je něco velký hit, je to takzvané terciální spalování. To je procesem, během kterého se využívají zbytkové hořlavé plyny. Ty neodcházejí pryč komínem, ale jsou dále využívány. Vlivem toho dojde jak je zvýšení efektivity kamen, tak i k tomu, že se výrazně snižuje obsah škodlivin. Skvělá zpráva pro toho, kdo chce kromě ceny a účinnosti hledět také na ekonomickou stránku věci.

Čím budete vytápět?

Krb s výměníkem patří do segmentu topení pevnými palivy. Co musíme uvést hned na začátku, to je fakt, že zde se rozhodně nepoužívá uhlí, jako je tomu u klasických kamen. Zde je jako hlavní palivo používáno dřevo. I tím, jaké je nakoupeno, lze ovlivnit účinnost, stejně jako částku, na kterou nás vytápění vyjde. O konkrétním typu dřeva je dobré mít také představu už při samotné koupi. Ne všechny druhy kamen mohou být určené přímo na takové, které plánujeme používat.

Klasické dřevo se postupně dostává na vedlejší kolej. Proč? Jelikož hitem je buď topení pomocí dřevěných briket, tak i topení pomocí dřevěných pelet. Jedná se o v podstatě čisté dřevo, které je však odpadem při jeho běžném zpracování. Pokud přemýšlíte nad těmito moderními formami paliva, rozhodně tomu podřiďte také výběr krbu.

Design krbu je samozřejmostí

Design je samozřejmostí

Krbová kamna nejsou jenom praktickým doplňkem do vašeho interiéru. Mohou se stát i doplňkem designovým. S tím souvisí i poslední krok výběru, který je spojený s konkrétním designem. Současní výrobci ví, že i ten aktuálně hraje poměrně velkou roli. Proto se nebojí experimentovat a kromě klasických typů nabídnou i ty, které skvěle padnou do moderních domů. Tedy do novostaveb, nebo do kompletně zrekonstruovaných starších nemovitostí.

Na závěr dodejme, že roli by měl hrát také výrobce. Pokud vsadíte na některou ze známých značek, nešlápnete vedle jak s ohledem na parametry, tak s ohledem na kvalitu, se kterou jde ruku v ruce také velmi dlouhá životnost a tedy i výhodnost dané investice.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Moderní způsob vytápění dřevem

Při výběru kotle lidé zvažují zejména peníze. Přirozeně, vždyť taková investice není žádná maličkost a...
více…

Topíte dřevem? Kromě kamen potřebujete i úložný prostor na dřevo!

Koupili jste si krbovou vložku nebo krbová kamna a řešíte kam se dřevem v interiéru? Některá kamna mají přihrádku...
více…

Klasická kachlová kamna - příjemné a zdravé teplo

V kamnářské praxi se používá pojem zdravé teplo. Oficiální termín pro tento pojem není stanoven. Popisem vlastností...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…

Výměna starého kotle za nový - úspora energie

Před výběrem kotle byste měli zvážit dostupnost topného média, objem vytápěného prostoru, velikost a způsob...
více…

Pravá kachlová kamna příjemně hřejí a zároveň léčí

Uvažujete o zdroji tepla, který i léčí? Pořiďte si kachlová kamna. Ale i podle názvu je poznat, že se nesmí jednat o...
více…

Podlahové topení a jeho přednosti

Podlahové topení je synonymem současného moderního bydlení. Ale jeho historie je velmi stará. Teplá podlaha má...
více…

Topení bez starostí

Jak si splnit sen o útulném a dobře vytopeném rodinném domě a přitom se nelekat obálek s vyučtováním cen za...
více…

Topení a vzduchotechnika

Systém vytápění se skládá ze zdroje tepla (například kotel nebo centrální zdroj), rozvodů topného média...
více…