Nádobí, ve kterém navaříte zdravá jídla

Rostoucí počet různých civilizačních onemocnění, za která mohou do velké míry naše nesprávné stravovací návyky, nás nutí hledat způsoby, jak vařit zdravěji. Víme, že pro zdraví není dobré smažené jídlo, zavrhli jsme hliníkové nádobí, víme o škodlivosti promaštěných jídel… K zdravějšímu vaření nám však může pomoci i správně zvolené nádobí. Víte, ve kterých si navaříte zdravé pokrmy? 

Parní hrnec 

Vaření v páře je jedním z nejlepších způsobů, jak si uvařit zdravě a navíc i chutně. Vaření v páře má oproti vaření ve vodě několik zásadních výhod - šetří čas, suroviny si uchovají důležité vitamíny a minerály ale také svěží barvu. Takto připravené pokrmy jsou bez zbytečných kalorií a tuku, tedy je to vhodný způsob přípravy pro všechny, kteří bojují s nadváhou. 

Maso se "pařením" nevysuší, zůstane příjemně šťavnaté, v parním hrnci připravíte i brambory, různé druhy zeleniny, ryby a leccos jiného. V dnešní době je nabídka parních hrnců velmi široká. Liší se velikostí, ale také různými funkcemi. 

 

Tlakový hrnec, nebo starý dobrý "papiňák" 

Tlakový hrnec není sice ničím novým. Pokud nejste zvyklí ho používat, měli byste to změnit. Vaření v tlakovém hrnci totiž dokáže výrazně zkrátit dobu vaření a tím i ušetřit spotřebovanou energii. Kromě toho si jídlo v tlakovém hrnci uchová více vitamínů a minerálů než při klasickém vaření ve vodě. 

Tlakové hrnce jsou dnes velmi moderní a s velkým důrazem na bezpečnost. Rovněž disponují různými funkcemi, které vaření v tlakovém hrnci ještě zjednodušují a zpříjemňují. 

 

Titanové nádobí 

I titanové nádobí poskytuje mnoho možností, jak uvařit zdravé jídlo. Vyrábí se z hliníku nebo ze slitiny kovů, keramiky, s příměsí titanu. Tento druh nádobí vydrží velmi dlouho, je odolný vůči poškození a snadno se udržuje. Jelikož jde o nádobí s nepřilnavým povrchem, můžete v něm připravovat jídlo s minimálním množstvím tuku či dokonce zcela bez něj. 

Na trhu je však mnoho druhů titanového nádobí různé kvality. Kupovat byste měli nádobí od ověřeného prodejce a vždy dodržovat pokyny výrobce při údržbě nádobí, aby vám skutečně sloužilo co nejdéle.

 

Římský hrnec 

Že jste o něm ještě neslyšeli? Jde o "pekáč" s poklicí vyrobenou z keramiky bez glazury. Příprava jídla v římském hrnci je sice na pohled o něco náročnější, ale je to jen síla zvyku. Jídlo připravené "po římsku" si uchová cenné látky a bude i skvěle chutnat. Pokrm během přípravy není třeba podlévat, nemusíte ani vymazávat nádobu. 

 

"Zdravé" nádobí vám umožní vařit bez zbytečného tuku, nezničí cenné vitamíny a minerály v pokrmech a v ideálním případě bude příprava jídla nenáročná na čas. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Trvanlivé jídlo se vám může hodit, pokud zrovna nestíháte, ale i v extrémních situacích

Trvanlivé jídlo na cesty je v podstatě alternativou různých cestovních konzerv. Oproti konzervám však poskytuje mnoho...
více…

Kuchařka pro dceru: Chybět by neměla nikomu, kdo je v kuchyni teprve v začátcích

Tato kuchařka se skvěle hodí pro každého, kdo by se chtěl naučit vařit, ale stále tak trochu tápe. Obsahuje totiž...
více…

Jak vybrat pohodlnou židli k jídelnímu stolu?

Židle k jídelnímu stolu je důležitou součástí kuchyně nebo jídelny a jedná se o hodně používaný nábytek. Proto...
více…

Kuchyňské dřezy Franke překvapí svou odolností a atraktivním vzhledem

Kuchyňské dřezy jsou neodmyslitelnou součástí kuchyňské linky. Pokud provádíte rekonstrukci či výstavbu kuchyně,...
více…

Granitové dřezy jsou odolné a jen tak je neponičíte

Když se řekne granitový dřez, řada z nás neví, jak vypadá a jaké jsou jeho užitné vlastnosti. Přitom tyto dřezy...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Jak vylepšit svou kuchyň? Mám pro vás zaručené tipy!

Zejména ženy tráví v kuchyni nepředstavitelné množství času, a proto by tato místnost měla patřit k tomu...
více…

Léto ve skle

Ovoce dozrává v sadu a v kuchyni si ho poté upravujete podle chuti. Dary přírody můžete zpracovávat od jara...
více…

Nahradí bambusová brčka konečně ta plastová?

Ve Spojených státech se denně použije více než 500 000 000 plastových brček. A kde skončí většina z nich?...
více…