Vlastnit vlastní kus moře v domácím prostředí není dnes problém, jelikož si slanou vodu do bazénu plní mnoho lidí. Nicméně, jak je to se slanou vodou v vířivkách? Máme pro vás dobrou zprávu, slaná voda se stává trendy i v této oblasti. Zde ale trend zahrnuje mnohem víc než jen touhu po slaném koupání. Sůl se totiž ukazuje jako účinnější a šetrnější alternativa k bazénové chemii, kterou je třeba používat i u vířivek.
Sůl a chlor jsou oba používány k dezinfekci, avšak mají své výhody a nevýhody. Zatímco chlor je osvědčený prostředek proti virům a bakteriím, má také nežádoucí účinky jako vedlejší sloučeniny, podráždění očí a kůže a ne příliš příjemný zápach. Sůl na druhé straně není tak silná jako chlor, ale způsobuje méně vedlejších účinků a může být vhodnou alternativou pro některé aplikace.
Sůl nezpůsobuje kožní alergie ani dráždění očí Má vynikající antiseptické a dezinfekční účinky. Nenechává žádný zápach na kůži nebo na plavkách. Sníží potřebu používat chemikálie v bazénech. Je vhodnější pro použití při koupání dět. Ušetří finanční prostředky. Kromě toho má solná voda i léčivé účinky, což ocení především lidé s kožními problémy. Majitelé bazénů, interiérových a zahradních vířivek si však nejvíce cení solné vody z toho důvodu, že vyžaduje pouze minimální údržbu.
Možná Vás zklameme, avšak tím, že přidáte sůl do vaší vířivky, nedosáhnete vody, kterou znáte z moře. Nicméně toto je ve skutečnosti výhodou. Voda obsažená v bazénech nebo ve vířivkách má mnohem nižší koncentraci soli - přibližně 0,4-0,5 % - oproti mořské vodě, která má 3,5 %. To znamená, že voda zůstane pouze mírně slaná, takže se nemusíte obávat nechtěného polknutí vody nebo solných skvrn na kůži.
Než začnete měnit složení vody ve vaší vířivce na slanou, je důležité se poradit s odborníky, konkrétně s výrobcem vašeho zařízení. Některé typy vířivek totiž nejsou vybaveny pro použití soli a přidání soli by mohlo vést k silné korozi nebo trvalému poškození. Proto je důležité získat konkrétní informace od odborníků, než se do změny vody pustíte.
Pokud nemají vestavěnou solonizační jednotku, může být k nim připojena. Instalace jednotky je jednoduchá a nevyžaduje vypouštění vody. Proces dezinfekce vody funguje elektrolýzou, která slanou vodu mění na volný chlor, který je šetrný a nezapáchá. Pokud si chcete pořídit novou vířivku, doporučuje se koupit nafukovací vířivku s vestavěným solinátorem. Cena solonizační jednotky se pohybuje v řádu tisíců. Vířivka na terase nebo zahradě se stane oblíbeným místem vašeho bydlení.
Autor: Martina Dvořáková
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu