Pokud se rozhodujete, zda mít vnitřní bazén, určitě se neobávejte velkých stavebních úprav - vnitřní bazén je možné bez problémů instalovat do již postaveného domu. Výhodou je, že díky odborníkům ze společnosti Desjoyaux si můžete vybrat tvar bazénu jaký jen chcete. Původem francouzská firma totiž využívá patent samonosné konstrukce z tzv.. ztraceného bednění, umožňující postavit železobetonový bazén prakticky jakéhokoliv tvaru téměř kdekoliv, a to i v minimálních prostorách nebo v poschodí. Díky druhému patentu - bezpotrubní filtraci si nemusíte lámat hlavu s kopáním a instalací potrubních rozvodů. Bazénový skelet je maximálně kompaktní, má mnohem vyšší životnost, je stavebně rychle realizovatelný a odpadá riziko úniku vody.
Ohřev vody v bazénu lze zajistit čtyřmi způsoby. A to prostřednictvím elektroohřevu, přes výměník (plyn) nebo pomocí tepelného čerpadla. Existuje i tzv.. solární ohřev, který se však v našich klimatických podmínkách dá používat většinou pouze jako doplňující. Ideální vlhkost v prostoru okolo bazénu je 60 až 70%, což je tzv.. relativní vlhkost. Nad 80% vlhkosti vzduchu by vás už obtěžovali různé houby a v situaci pod 50% dochází k nadměrnému vypařování vody. V obou případech by vás čekali zbytečné výdaje, ať už na odvlhčení prostoru nebo za vodu s drahými chemikáliemi, které je nutné často doplňovat.
Odborníci rozhodně doporučují vnitřní bazén zakrývat. Mnoho laiků se domnívá, že to v případě vnitřního bazénu není nutné a problematika zakrývání se týká pouze venkovních bazénů. To však není pravda. Je známo, že zakrytím vnitřního bazénu lze ušetřit až 30 - 40% spotřeby energií. "Nejde ani tak o nečistoty, ale když bazén zakryjete, voda se z něj bude o poznání méně odpařovat. Nebudete ji muset tak často dopouštět a doplňovat drahé chemikálie. Ušetřete také energii na odvlhčení - odvlhčovač bude v provozu mnohem méně, a tedy i déle vydrží. "
V tom případě se mýlíte. Například z bazénu o rozměrech 8 x 4 metry, vyhřívaného na 24 - 28 ° C a s teplotou prostoru 25 - 29 ° C se za hodinu vypaří 4 - 6 litrů vody! Tedy půl kbelíku. V případě malého masážního bazénu o rozměrech 2 x 2 metry, ohřátého na 35 ° C, je odpar přibližně 2 litry za hodinu. Kromě zakrytí bazénu je třeba dohlížet i na správný poměr teploty vody a vzduchu. Teplota vzduchu by měla být o 1 až 2 ° C vyšší.
Ideální je lamelové zakrytí, je praktické a pěkné na pohled. Velmi kvalitní je i pěnové zakrytí, a to jednak pro své izolační vlastnosti, jednak pro antibakteriální úpravu. Nejlevnější možností zakrytí je tzv. bublinkové, které však nepůsobí příliš esteticky. Jde totiž o jednoduchou fólii s bublinkami, která připomíná obalové materiály křehkých věcí.
je možné po zakrytí bazénu snížit teplotu vzduchu třeba na 22 ° C a výrazně tak ušetřit peníze. Voda pod plachtou se téměř neodpařuje, udrží relativně příjemnou teplotu a po návratu stačí jen mírně přihřát a hurá do vody.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu