Na mokřinách, aneb zeleň nad vodou

Při pěstování zeleně v interiéru se nemusíte omezit jen na půdu v květináči. Rostliny lze pěstovat i ve vodě, konkrétně ve výživném roztoku - tedy hydroponicky.Nejde o nic nepřirozeného, právě naopak - pokojové rostliny získávají živiny a vláhu přímo z vodního prostředí a důležitou zpevňující funkci zeminy nahrazuje speciální porézní granulát, nejčastěji keramzit. Tento moderní způsob pěstování nevyžaduje pravidelné zalévání, hnojení a přesazování. Je to alternativa vhodná pro ty, kteří jsou pracovně zaneprázdněni nebo častěji cestují.

Proč hydroponie?

Důvodů je hned několik. Hydroponicky pěstované rostliny jsou často nejen velmi atraktivní, ale působí zdravěji, vitálněji a výrazně zlepšují mikroklimatické podmínky v místnosti. Mimo jiné čistí vzduch od škodlivých látek a přispívají tak k celkové pohodě. Jejich největší předností je, že jsou nenáročné na péči. Proto jsou vhodné i pro začátečníky.

Systém dvou nádob

Na hydroponické pěstování budete potřebovat dvě vegetační nádoby - vnitřní a vnější (vodotěsnou). Vnější nádoba musí mít dostatečně pevné stěny, odolné proti poškození a působení chemických látek (výživného roztoku). Ve specializovaných prodejnách si můžete vybrat z množství hydroponických nádob rozličných velikostí a materiálů. Lze je umístit přímo na podlahu či stolek nebo zavěsit na stěnu. Při jejich výběru se snažte držet stylu, který převládá ve vašem interiéru. Do druhé, vnitřní nádoby, která je vyrobena z plastu, se vkládá rostlina a granulát. Podstatné je, aby vnitřní nádoba přiléhala k vnější (ale ne příliš těsně) a aby měla dostatečně velké otvory na kořeny rostlin. Při hydroponickém pěstování zeleně jsou nezbytné měřiče výšky vodního sloupce, které pomáhají udržovat správnou hladinu výživného roztoku v hydroponické nádobě. Měřič musí být umístěn v nádobě svisle, někdy jej mohou vychýlit kořeny rostlin nebo keramzit (ukazatel - plovák je tehdy déle ve stejné poloze). Při koupi měřiče si nezapomeňte všimnout, k jakému typu nádoby je určen.

Tablety a tekutá hnojiva

Do základní výbavy na hydroponické pěstování kromě dvojice nádob, granulátu - keramzitu a měřiče patří i hydroponické tablety nebo výživný roztok. Tablety jsou vhodné do měkké vody, výživná hnojiva jsou určeny pro tvrdou vodu. Obvykle se na dno hydroponické nádoby položí jedna tableta, která rostlinu zásobuje živinami až šest týdnů. Tekuté dlouhodobě působící hnojiva mohou zajistit dodávku živin dané rostlině tři měsíce. Mohou být také ve formě tablet, tekutiny nebo i granulátu, který uvolňuje živiny do vody postupně. Rostliny potřebují více živin během léta a méně během zimy. Při dávkování je třeba dodržet doporučenou dávku, protože nerozpustné soli krystalizují na stěnách hydroponické nádoby nebo přímo na stoncích či kořenech rostlin, což působí neesteticky.

Světlo a teplo

I rostliny pěstované hydroponicky potřebují vodu, živiny, světlo, teplo a vzduch. Platí pravidlo, že ideální teplota pro většinu rostlinných druhů pěstovaných v interiérech se pohybuje v rozpětí od 18 do 22 ° C. Rovněž je třeba zajistit i vyšší vlhkost vzduchu (50 až 70 procent), přičemž bychom neměli zapomínat na to, že větší hydroponické kultury dokáží zvýšit vlhkost o dalších 10 procent. Pokud vlhkost klesne pod 50 procent nebo pokud vystoupí nad 80 procent, hrozí napadení rostlin škůdci (příliš suchý vzduch) nebo houbovými chorobami (příliš vlhko). Výjimku tvoří kaktusy, které snesou i sušší vzduch. Důležité jsou i světelné podmínky. Pestrolisté druhy pokojových rostlin a kaktusy mají větší nároky na světlo jako druhy okrasné listem.

Kam s hydroponické rostlinami

Jsou různé možnosti - haly, chodby, obývací pokoje, jídelny nebo i ložnice. Méně vhodné jsou dětské pokoje (děti totiž může lákat ochutnat granulát). Ani okna a poličky nejsou ideálními místy - na oknech se roztok rychleji odpařuje a při policích třeba brát v úvahu vyšší hmotnost nádoby s roztokem.Jelikož okna jsou často jediným místem v bytě, kde se zeleň vejde, zvolte okno orientované na jihovýchod, západ nebo východ. Hydroponicky pěstované kaktusy či sukulenty doslova zbožňují slunný jih. Ideálními místy jsou podlahy stolky či komody. Atraktivní je i hydroponicky pěstovaná převislá zeleň v závěsných nádobách. Výhodou je, že nezabere mnoho místa a lze ji umístit i do problematických koutů, případně před okno.

Výběr vhodných druhů

Na hydroponie jsou nejvhodnější především druhy okrasné listem - šeflery (Scheflera arboricola),fíkovníky (Ficus benjamina), filodendrony (Philodendron erubescens), difenbachie (difenbachie picta), dracény (Dracena marginata), Syngonium (Syngonium podophylum), aglaonema(Aglaonema commutatum), zelenec (Chlorophytum comosum), břečťan (Hedera helix),Peperomia (Peperomia) a Crotone (Codiaeum variegatum). V poslední době se hydroponicky začínají pěstovat i palmy, kaktusy a sukulenty. Dokonce i kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou africké fialky (Saintpaulia ionatha) či kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana), jsou vhodné pro takový způsob pěstování. V bytě zazáří i lopatkovec, anturium, medinila, kolumnea, gardénie a netýkavky.
Hydroponicky lze pěstovat i některé druhy orchidejí, které nevyžadují dormanci. V jedné nádobě můžete mít buď jeden druh, nebo můžete vytvořit zajímavé seskupení kvetoucího, převislého, plazivého a vzpřímeně rostoucího dominantního druhu. Všechny rostliny však musí být vysazeny do stejných vnitřních nádob a ty umístěny do efektní vnější nádoby a ještě jednou zasypané granulátem. Vnější nádoba musí být alespoň o tři centimetry vyšší než vnitřní. Rostliny při přechodu na hydroponické pěstování by neměly kvést. Ve specializovaných prodejnách si můžete zakoupit již předpěstované hydroponické kultury.

Základní péče

Péče o hydroponicky pěstovanou zeleň zahrnuje především kontrolu stavu hladiny výživného roztoku (jednou týdně). Ukazatel nesmí klesnout na minimum, ale zároveň nesmí ani prudce stoupnout na maximum. U kaktusů je důležité zejména v letním období doplňovat vodu tak, aby se plovák zastavil pod optimem. Pak je ho třeba nechat klesnout na minimum a v tomto stavu počkat alespoň tři dny a pak doplnit novým roztokem. Výživné roztoky třeba několikrát do roka odčerpat (dobrým pomocníkem jsou nasávací trubičky s pumpičkou) a nádobu důkladně vyčistit, stejně třeba propláchnout a zkontrolovat i kořeny rostlin. Hydroponicky pěstované rostliny za krátké období vytvoří množství zelené hmoty, proto je třeba občas udělat prosvětlovací řez. Odřezané výhonky můžete použít na další rozmnožování. Přitažlivější vzhled dodá listům lesk na listy.

Jak začít s hydroponii

1. Dříve než rostliny umístíme do vnitřní hydroponické nádoby, nechte je přivyknout na vodní prostředí.Vyberte si mladé rostliny, jimž je třeba dokonale propláchnout kořeny a odstranit z nich zbytky zeminy, jakož i odumřelé a poškozené části. Alespoň čtrnáct dní je nechte v nádobě s odstátou vodou. Po takové adaptaci můžete začít s jejich osazováním.
2. Do vnitřní nádoby polovinu nasypte vlhký granulát - keramzit. Velikost granulí volte podle druhu kořenů či pěstované rostliny (ideální je zrnitost osm až šestnáct milimetrů). Mezi jednotlivými granulemi mohou vzniknout vzduchové prostory, které ovlivňují vysychání kořenů. Například při pěstování kaktusů používáme větší granule, aby rostliny nebyly vystaveny vlhkosti.
3. Rostlinu vložte do nádoby a její kořeny zasypte další částí granulátu. Nezapomeňte na vnitřní bok připevnit měřič výšky hladiny výživného roztoku.
4. Po výsadbě vložte vnitřní nádobu do vnější a rostlinu zalijte výživným roztokem.
5. Rovněž se doporučuje zakrýt rostlinu na tři týdny igelitem, čímž se zvýší vnitřní vlhkost a vysazená rostlina vytvoří více nových kořenů a listů.
 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články