Nad čím se zamýšlet při zařizování koupelny

V koupelně trávíme každý den opravdu hodně času. Její zařizování je proto velice důležité a jen když mu věnujeme dostatek času a energie, budeme mít koupelnu, která je dostatečně prostorná, vše potřebné v ní budeme mít vždy po ruce, a k tomu bude pěkná na pohled. Vždy dopředu zvažujte, jaká je vaše představa o naplnění všech požadavků na vaši novou koupelnu.

bydlení, koupelna, nábytek do koupelny
Zdroj obrázku 1: CapturePB / Shutterstock.com

Sprcha nebo vana?

Zařizování koupelny se obvykle řídí v první řadě tím, jaké jsou její rozměry. Vejde se do koupelny vana, nebo bude výhodnější ušetřit trochu místa a zabudovat sprchový kout? Rozhodování mezi vanou a sprchovým koutem představuje klasické dilema. I když je místa dost, osobní preference jsou různé a diskuse mezi příznivci vany a sprchování si co do emocí leckdy nezadají s fotbalovým derby.

Vždy je na zvážení budoucích uživatelů koupelny, pro kterou z možností se rozhodnou. Oni musí rozhodnout, zda se raději sprchují nebo dávají přednost koupeli. Obecně platí, že početnější rodiny ocení spíše sprchový kout, ve kterém se stihnou osprchovat všichni. 

Sprchový kout tak ušetří čas i místo, které lze potom využít k umístění dalšího nábytku, který si můžete do vaší koupelny pořídit. Vždy je však třeba si uvědomit, že takové rozhodnutí se nedá měnit každý den podle nálady. Vycházejte především z toho, pro koho koupelnu zařizujete. Pokud máte doma děti nebo například domácí mazlíčky, je dobré vědět, že se vám díky jejich potřebám prostor v koupelně zmenší.

bydlení, koupelny, nábytek do koupelny
Zdroj obrázku 2: Himchenko.E / Shutterstock.com

Výběr umyvadla ovlivní i další věci

K běžné výbavě do koupelny patří samozřejmě umyvadlo, které nám slouží při ranní i večerní hygieně. Takové umyvadlo, které bude příliš objemné, bude sice komfortní, ale na druhou stranu bude zabírat prostor, který by byl jinak vyčleněn třeba pro vaši pračku. Pračku totiž lidé umisťují právě do koupelny, a zvláště v případě početnějších rodin, i ona může být sama o sobě poměrně velká. Na trhu jsou ale pračky s menší šířkou, právě pro ty, kdo nemají v koupelně dostatek místa a potřebují do ní dostat i další nábytek do koupelny.

Nejde ale jen o prostory vedle umyvadla. Velmi zajímavé využití nabízí také prostor pod umyvadlem. Tento prostor můžete využít např. tak, že tam bude stát praktická komoda na ručníky, dětskou kosmetiku a další věci. To může být výhodné v tom, že budete mít potřebné věci vždy při ruce a nebudete muset odcházet z koupelny, ve chvíli, kdy to není nutné, případně ani možné. Typicky se může jednat o situaci, kdy rodič koupe dítě. Skříňka pod umyvadlem navíc zakryje nevzhledný sifon. Vybírejte si proto takové umyvadlo, které vám využití tohoto prostoru umožní.

bydlení, koupelny, nábytek do koupelny
Zdroj obrázku 1: CapturePB / Shutterstock.com

Další užitečné prvky do koupelny

Nejen v domácnostech s dětmi by neměl chybět stupínek, který poslouží při nástupu do vany i výstupu z ní. Stejný stupínek slouží malým dětem při naskočení na WC sedátko a je pomocníkem při manipulaci s výše postavenými skříňkách, na které vaše ruce normálně nedosáhnou.

Ve výbavě koupelny by nemělo chybět zrcadlo a samozřejmě ani dobré osvětlení. Protiskluzová podložka pod umyvadlo a před vanu nebo sprchový kout je také užitečnou výbavou každé koupelny. Koupelnové předložky vybírejte vždy jen s protiskluzem a dobrými sacími schopnostmi.

Nábytek by neměl nijak bránit při nástupu do vany. Méně je někdy více, a proto to s množstvím nábytku v koupelně nikterak nepřehánějte. Snažte se využít i prostoru na zdech, kam můžete navěsit řadu skříněk a poliček, která značně rozšíří váš úložný prostor pro fén na vlasy, kosmetiku, kartáčky na zuby apod.

Umístění elektrospotřebičů je vždy dáno především možnostmi jejich připojení k elektrické zásuvce. Spotřebiče by měly být umístěny tak, aby bylo jejich zapojení co nejjednodušší. Z hlediska úpory místa je pro koupelnu (a nejen pro ni) ideální nábytek na míru. U skříněk se vyplatí také zauvažovat o posuvných dvířkách, neboť ta, která se otevírají do prostoru zaberou vždy více místa.

 

comments powered by Disqus